V textech o vás čteme o vlivu setkání se světoznámým fotografem Antonínem Kratochvílem. On inspiroval i zaloení Skupiny 28?
Antonína jsem poprvé potkala na workshopu, na který jsem se přihlásila a který on vedl. Bylo zajímavé jej pozorovat při práci. Svým přístupem dokáe z lidí dostat hodně. Myslela jsem, e je pro mě problém fotografovat lidi, e se k nim nedokáu přiblíit. Díky Antonínovi jsem pochopila, e tomu tak není. Skupina [28] byla zaloena spontánně lidmi, kteří shodou okolností byli na stejném workshopu a zjistili, e mají podobný pohled na fotografii a mají chuť zkusit dělat něco společně.
Členství v umělecké skupině má jistě výhody. Nemůe ale omezovat hledání vlastních cest?
Jsme velmi volné sdruení samostatných fotografů, kteří mají vlastní projekty, výstavy. Jen občas se setkáváme při společné práci. e se nijak silně nesvazujeme pevnými pravidly, je vidět na vývoji jednotlivých členů. Někteří fotí na digitální zrcadlovku, někdo na analog, na mobil, někdo černobíle, jiný barevně. Společná nám zůstává myšlenka dostat se fotografií pod povrch věcí. Tento přístup je znát i na chystané knize, která je jakousi společnou bilancí. Pracujeme také na dlouhodobém projektu ivot na vsi; kadý jsme si našli tu svou vesnici a svým způsobem zachycujeme tamní ivot. Právě rozdílný přístup ke zpracování tématu dodává společnému dílu pestrost a hloubku. Na tomto projektu pracujeme společně s Jindřichem Štreitem.
Jak vznikají vaše cykly ivot na vesnici a Sudety? Jezdíte pravidelně na stejná místa?
Oba vznikají na Broumovsku. Na tato místa jezdím odmala a projekt Sudety je pro mě jakési hledání odpovědí na otázky, na které jsem před lety odpověď nedostala, protoe před rokem 89 se o takových věcech prostě nemluvilo. Ještě dnes je občas cítit neochotu u místních lidí se k problému odsunu Němců vyjadřovat.
Snaím se kontaktovat lidi, kteří v roce 1945 v této oblasti bydleli. Buď zde ili ještě před válkou a směli zde zůstat, anebo se sem v této době přistěhovali z Ukrajiny, z Ruska, z vnitrozemí. Mluvím však i s lidmi, kteří museli svůj domov opustit.
Jaké poznání a pocity jste si ze Sudet přivezla? Jak se liší zdejší lidé od těch ve vnitrozemí?
Stále je cítit jakási vykořeněnost, chybí návaznost generací, které zde ily. I kdy s přibývajícím časem se to jistě bude zlepšovat. Bohuel se tady však potýkají s problémy jako na podobných místech kdekoli jinde. Mladí lidé odcházejí, protoe není práce, ruší se školy. Ve vesnici, kam jezdím, není hospoda, škola ani obchod. Mizejí tak místa, kde se lidé přirozeně setkávali. Ještě pamatuji, kdy lidé chodili pěšky nebo jeli na kole od vlaku. Museli projet celou vesnici. Zastavili se na kus řeči anebo se aspoň pozdravili. Dnes většina sedne u na svém dvorku do auta.
-tt-
Michaela Hrubá (1969) studovala na FF UK, nyní v Institutu tvůrčí fotografie na SU v Opavě. Před pěti lety spoluzakládala česko-rakouskou Skupinu 28 (www.28mm.cz), její vizí je fotografie jako obraz zachycující vnitřní příběh... jako okamik proniknutí pod povrch, do křehkého meziprostoru na hraně existence a nebytí... Absolvovala tvůrčí pobyty v New Yorku nebo Černobylu. Nyní pracuje na projektech Sudety, ivot na vesnici a Stáří. Narodila se a ije v Praze, pracuje jako kurátorka v Národním technickém muzeu.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.