Tatínek měl mnoho knih a kupoval další a další, ale mám dojem, e málokterou přečetl do konce a ty, které si opravdu zamiloval, se daly spočítat na prstech. Patřila mezi ně Macharova sbírka V záři helénského slunce. Podařilo se mu (co u něho nebylo běné) mi ji doporučit právě ve věku, kdy jsem pro to přirozeně dozrával. Úplně mě nadchla a to nadšení mí zůstalo. Vidím dosud děje a osobnosti antiky do značné míry Macharovýma očima, i kdy Cicero mi nepřipadá jako ješitný vanil a zásadovost Tita Manlia, který dal popravit vlastního syna, protoe začal boj a zvítězil bez jeho rozkazu, mě nijak nepřitahuje. Jsem však dodnes okouzlen příběhem krále Psameticha, který se zamiloval do neznámé eny, kdy spatřil její střevíček přinesený ibisem, s rozkoší čtu o posledním vítězství Sofoklově, jen skvělou řečí obhájil před soudem svou příbuznými zpochybňovanou svéprávnost, a obdivuji římského vyslance Popilia Laenu, který opsal holí kruh kolem mocného despoty Antiocha a nedovolil mu vystoupit, dokud nevyhoví přání senátu a lidu římského.
Brzy jsem u sám vyhrabal z knihovny neméně skvělý Jed z Judey. Uplynula však řada desetiletí, ne mě napadlo, e bych si mohl přečíst i zbývajících sedm knih cyklu Svědomím věků. Během několika let jsem je posháněl po antikvariátech. (Čtenář, kterého snad pro Machara získám, to můe mít snazší – celá klasická česká poezie je na síti.) Rozhodl jsem se dát se do čtení po pořádku, a budu mít celý cyklus. Trochu jsem se obával, e po druhém svazku budu zklamán. Přísný Arne Novák soudil, e romantický plán podat objektivní obraz cykličnosti dějin se příčil celé osobnosti Macharově, co se projevilo klesající úrovní díla. Mně ale při čtení nepřipadalo, e by si básník vytýčil takovýto plán. Chtěl prostě vyprávět příběhy z různých dob, nahlíet do lidských hlav a ponořit se také do vlastních myšlenek. S časem snad klesala jeho svinost vyjadřování, ale nikoliv vnímavost pro lidské osudy. I v kadé ze zbývajících knih jsem našel kouzelné básně.
Má-li celý cyklus nějaký dominantní motiv, vidím jej ve vzepětí a pádech, v probouzení a zklamávání naděje, v rozkmitu mezi mánií a deziluzí. O tom mi ale rozsah stránky u nedovolí se rozepsat, snad se tedy čtenář nebude zlobit, kdy se k tématu ještě příště nebo někdy jindy vrátím.
Přejdu rovnou k poslednímu svazku, jeho název má podobu otázky: Kam to spěje? Básník během svého ivota proběhl celá tisíciletí a skončil ve vlastním čase, v kataklyzmatu první světové války. Splnil se jeho sen o samostatnosti české, ale zároveň vstoupil do světa, v něm se u necítil příliš doma. Radost mu přineslo setkání s francouzským vojevůdcem Giraudem i pohled z avionu vznášejícího se dva kilometry nad zemí. Pociťoval hrdost, e vydrel u díla započatého v mládí, ale zapochyboval o tom, zda pro ně ještě najde pochopení. A opravdu, poezie se začala stahovat do soukromějšího prostoru, těko si představit, e by se dnes někdo podobně jako Machar ujal úlohy básnického průvodce dvacátým stoletím, i kdy psát by bylo o čem.
Take:
Snad samotář jen, podivín, jen skrytě
v snech zavřen svojich ije všeho stranou,
s gourmanda zvláštní chutí najde si tě
a staneš se mu četbou milovanou – – –
Letos uplyne od narození Josefa Svatopluka Machara 150 let. Jsem zvědav, zda si na něho kolegové literáti vzpomenou. V kalendáři ho nenajdou, protoe příslušný den se v něm objevuje jen jednou za čtyři roky. Ve fejetonu si mohu dovolit vysla t vzkaz do nebe, odkud pánbůh (je-li, je určitě velkorysý) upřímného pohana nevyhnal. Milý básníku, takového čtenáře máš i v 21. století.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.