Těch neuralgických bodů je ve světě jistě víc – Sýrie, Mali, Egypt, Libye, Súdán, Somálsko a bylo by moné pokračovat. Ale Afghánistán, Írán a Severní Korea viditelně přečnívají.
Po tuctu let Bushovo afghánské dobrodruství skončí, letos se odtud spojenecká vojska stáhnou. Zůstane tu jen deseti- a patnáctitisícový kontingent americké armády a vojáků z muslimských zemí. Afghánské soudy je nebudou moci soudit, ale domovní prohlídky u afghánského obyvatelstva budou moci provádět jen výjimečně.
S takovým návrhem dohody mezi Afghánistánem a USA předstoupil prezident Hamíd Karzáí před Velkou dirgu, shromádění 2500 kmenových vůdců a politických, náboenských a společenských představitelů. Ta má větší moc ne parlament. Taliban některé osobnosti před účastí na shromádění varoval, a proto schůzka probíhala za mimořádných bezpečnostních opatření. Bez souhlasu rady by prezident smlouvu nepodepsal. Ale i v případě souhlasu ji chtěl podepsat a po dubnových prezidentských volbách v letošním roce.
Komplikace by byla v tom, e Karzáí u potřetí zvolen být nemůe. To by hatilo plánování dalšího pobytu vojsk v zemi. Američané trvali proto na tom, aby smlouva byla podepsána do konce roku 2013, co se nepodařilo. I kdy k jistému překvapení dirga rozhodla, aby tak Karzáí opravdu učinil. Mělo to být i poselství Talibánu.
U předtím Karzáího chování generálního tajemníka NATO Rasmussena pobouřilo. Nevděčně toti řekl, e alianční síly přinesly jeho zemi jen utrpení a porušily její svrchovanost, ani by dosáhly stability a rozvoje země. Karzáí ale nemohl čekat, e se NATO pustí do likvidace základen Tálibánu v Pákistánu. Jeho reakce nepřekvapují. Co ho můe čekat, a spojenci zemi opustí, kdy tu od začátku minulého století jedenáct vládců ztratilo moc nedemokratickým způsobem a někteří byli zabiti? Připomíná-li to někomu starověký Řím, Přemyslovce nebo novodobé palestinské dějiny, je na správné stopě.
Po desetileté sovětské okupaci 1979–1989 byl popraven i Muhammad Nadíbulláh. Další z vládců Babrak Karmal raději emigroval do SSSR. Karzáímu nezbude pravděpodobně nic jiného ne si počínat jako on. Ostatně jsou-li pravdivé informace o utajených finančních transferech, strádat nebude.
Dohoda Západu s Íránem v enevě se po několikaletém utajeném vyjednávání povauje za průlom, i kdy jde o dokument s půlroční platností a jednání se spolu s Německem účastnili představitelé pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN. Rozhodující je výsledek: Írán ukončí obohacování uranu na úroveň 20 %, zničí jeho zásoby a spokojí se s obohacováním na 3,5 % pro lékařské a jiné vědecké účely, čím došlo k legalizaci jeho výzkumu. Za to bude moci disponovat svými zablokovanými 4,2 miliardami dolarů a budou zrušeny další sankce, čím můe získat a 6 mld. dolarů.
Je to úspěch zahraniční a bezpečnostní politiky Baracka Obamy, který v nyní často připomínaném telefonátu s Hasanem Róháním dosáhl přelomu. Nový íránský prezident je nakloněnější dohodám, ne byl jeho předchůdce Ahmanideád. Jene jak u to v zahraniční politice bývá, úspěch můe na druhé straně způsobit problémy – v tomto případě zhoršení vztahů s Izraelem a Saúdskou Arábií, které jakoukoli smlouvu s Íránem povaují za nepřátelský akt a nepředpokládají, e by dohoda byla dodrována. Poloíme-li si ale tyto reakce na pomyslnou váhu, kladný efekt dohody převauje. Dohoda Západu s Íránem i podle Obamy představuje jen první krok. Rozhodující bude její plnění a zejména uzavření dohody trvalé. Ale i tak se v této oblasti alespoň trochu zablýskalo na lepší časy.
Kdy si nejmladší Kim neví rady s další jím vyvolanou krizí nebo podle něho splnila svůj cíl, sáhne jako k zastíracímu manévru k personálním čistkám. V posledním případě odvolal ministra obrany Kim Kjok-sika a nahradil ho málo známým o generaci mladším generálem Čang Čong-namem. Hrozba vyhlášení válečného stavu a odpálení raket středního doletu Musudan se změnila v kocovinu. Rakety dopadly do moře, kdy u o nic nešlo.
Je to rozhodně lepší, ne kdy nechá popravit své bliní včetně milenky a dlouho všemocného strýce. Osmdesát poprav v jednom dni nesvědčí o 21. století. Jak dosvědčí všichni, kdo v té zemi byli, ijí tam pracovití a obětaví lidé. Bohuel v podmínkách kasárenského komunismu.
Základní problém je, zda Severokorejci vůbec mají z amerického pravidelného varování a světového společenství strach. Co asi Kim Čong-un při poslední krizi nečekal, byl negativní postoj Číny a Ruska, je dříve představitele Severní Koreje podporovaly. Je zřejmé, e Čína si udruje Severní Koreu jako svým způsobem nárazníkový stát. Největší obavy mají Číňané, aby po pádu reimu nemuseli čelit migraci milionů utečenců. Toho se po zkušenostech Německa velice bojí Jihokorejská republika. Z jednání s čínskými důstojníky, kteří nedávno navštívili Prahu, se dá usoudit, e podpora KLDR přes kritický odstup nadále trvá. Těko ovšem předpokládat, e by se Severokorejci pustili do vojenského dobrodruství. Dobře vědí, e na ně nemají. Ale kdo můe vyloučit, e neustálé vytváření napětí povede k nenapravitelnému činu? Těko identifikovat psychický stav lidí, kteří ji po tři generace ijí v podmínkách totalitního státu.
Severokorejskou strategií je neustále vyvolávat mezi obyvatelstvem válečnou hysterii a zároveň vytvořit iluzi, e jedině odchod americké armády z východoasijského prostoru přinese mír a prosperitu, povede k usmíření a sjednocení obou částí poloostrova. S blíícím se kulminačním bodem – Kimův reim se natolik vyzbrojí jadernými zbraněmi a raketami dlouhého doletu – se bezpečnostní hrozba ze Severní Koreje můe stát vánou.
*
Devátá Praská bezpečnostní konference, konaná v Radě EU Střediskem bezpečnostní politiky UK, měla téma EU – Čína – Rusko: Hledání společných zájmů. Zúčastnili se jí hosté ze sedmi zemí, nejpočetněji delegace čínská a ruská. Společné zájmy hledali diskutující v ekonomice, dopravní infrastruktuře a v obraně proti hrozbám. Kdybychom chtěli obsah zobecnit geopoliticky, ekonomická spolupráce a soutěení probíhá po rovnoběkách, bezpečnostní problémy po polednících. Dříve jsme po rovnoběkách byli svědky studené války, za poslední čtvrtstoletí se situace změnila. Napětí mezi Severem a Jihem, bohatými státy a chudými, postihuje Evropu, ale i Rusko a Čínu a do jisté míry i USA. Projevuje se jako hrozba migrací i radikálních sloek islámu.
Konference potvrdila poznání, e v reflexi soudobých problémů a v jejich řešení podnikatelé a akademici intelektuálně převyšují politickou sféru limitovanou programy stran. To vyúsťuje v neschopnost vládnout se strategickým dosahem.
Antonín Rašek (1935) je sociolog.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.