Šéfredaktoři několika českých médií, do kterých občas přispívám, za mnou přišli se stejnou otázkou: Je Andrej Babiš českým Berlusconim? Nedokáu na to odpovědět, protoe nového českého ministra financí vůbec neznám. Viděl jsem jen několik rozhovorů s českými novináři, a to je na úsudek méně ne málo. Ale s jednou věcí jsem si dostatečně jist: Berlusconi je na rozdíl od něj vynikající herec, především komik a onglér. Myslím si také, e Babišův úkol je snazší ne Berlusconiho, i kdy italský magnát dosáhl dvakrát přes 35 % hlasů, tedy mnohem více ne Babiš.
Pokusím se vysvětlit proč. Italská ústava ve svém záhlaví praví, e Itálie je demokratickou republikou zaloenou na práci. Nechám stranou, e dle někoho by tam mělo stát práci těch druhých. Myslím ale, e by tam mělo především být: Zdání klame. Protoe v Itálii téměř nic není tak, jak se na první pohled jeví – v dobrém i špatném slova smyslu. Takzvaná první Italská republika, která existovala od roku 1946 do roku 1993, byla ve světě známa tím, e vystřídala více ne 50 vlád, a byla tedy údajně nestabilní. Obrovský omyl: po víc ne 45 let měly vlády stejný pilíř: Křesťanskou demokracii, která si pak jako spojence vybírala dle výsledku voleb či vlastních potřeb jednou socialisty, jednou liberály, v případě nouze oba dva, k nim občas připojila další malé strany. Zahraniční politika byla jasně ve jménu NATO a evropské integrace. Pokud se týkalo vnitřní politiky, tam toho ministr za osm devět měsíců kabinetu mnoho nezmohl a musel se opírat o vysokou byrokracii rezortu, která byla na rozdíl od něj stabilní, měla definitivu. A výkon této vrstvy, která se týká nejen ministerstev, ale i administrativy regionální či obecní, tak jako soudnictví a dalších sektorů veřejné správy (včetně početných univerzit), se stal během postupu let stále rozhodnější pro osud země na jih od Alp.
A na tuto vrstvu narazil i Silvio Berlusconi. O soudních i osobních peripetiích magnáta bylo toho napsáno dost a můj názor se neliší od většiny komentářů. Jen si myslím, e to nebyl pouze sexem posedlý šejdíř, jak ho kdekdo popisuje, ale člověk, který v ivotě ledacos dokázal, měl nápady opírající se vlastnost, kterou mu ani největší nepřátelé neupírají: houevnatost a odolnost. Je to rozený prodejce – proto má ve volební kampani úspěchy. Ale vládnout, tj. spravovat zemi neumí, a jak přiznávají dnes i jeho stoupenci. ani ho to nebaví. Ale zpět k tomu, proč to moná Babiš bude mít lehčí.
Schválit v parlamentu zákon je jedna věc, ale prosadit ho do praxe je něco jiného. Je zapotřebí prováděcích opatření, která jsou záleitostí administrativy. Příklad: vláda technokrata Maria Montiho schválila počátkem roku 2012 celou řadu reforem, které pak s různými změnami a výjimkami prosadila v parlamentu. Monti rezignoval v prosinci 2012 – ale celá řada zákonů zůstala dodnes na papíře a nebyla převedena do praxe. A týká se to pracovního trhu, školství, justice a všemoných dalších odvětví. Berlusconi byl mistrem takzvané politica degli annunci (volně přeloeno politiky inzerce¨). V televizi či na nějakém shromádění oznámil epochální reformu pracovního trhu (moná jí sám věřil, moná ne), dva týdny se o tom psalo v novinách a mluvilo v televizi a pak se na to zapomnělo, protoe přišlo nové oznámení či nějaká nouzová situace. Jinými slovy: dokud se nepodaří provést něco s tímto molochem, který zaměstnává miliony lidí, veškeré naděje na skutečné zlepšení situace na Apeninském poloostrově jsou iluzí. Samozřejmě, e ne všude je to stejné a e místní úřady na Severu a ve většině střední Itálie pracují dost dobře, na rozdíl od Jihu. Ale zákony jsou stejné pro celou zemi. Četl jsem někde, e v Británii mají 9000 platných zákonů, v Německu prý 12 000 a ve Francii stejně tolik. Přesný počet v Itálii nikdo nezná, ale hovoří se o neuvěřitelném počtu 150 000.
Trochu naděje snad zasvitlo: prakticky všechny politické strany souhlasí s tím, e Itálie nemůe soupeřit s konkurencí ostatních zemí, pokud se jí nepodaří tohoto balvanu aspoň trochu zbavit. Itálie proila nejhorší krizi od roku 1945 a sociální napětí pomalu, ale jistě roste. Před rokem to vypadalo zoufale: Itálie byla gerontokracií, kde šedesátiletý politik byl povaován za slibného mladíka. A v takovém věku u na velké změny není chuť. Situace se změnila: premiérovi Enrico Lettovi je 48 let, tajemníkovi největší italské strany – Demokratů, florentskému starostovi Matteo Renzimu je 39 let a šéfovi Nového pravého středu Angelino Alfanovi 42. Sedmasedmdesátiletému Berlusconimu nezbylo nic jiného ne otočit list: pro Sunday Times se nechal vyfotografovat s vráskami a označil se za dědouška. Snaí se odolat, ale sám ví, e jeho vliv kadý den slábne.
Během několika příštích týdnů se ukáe, zda se splní sliby nových leaderů věci skutečně změnit: strany se mají dohodnout na novém volebním zákonu, na zrušení okresů a především na tom, e všechny zákony musejí být schváleny v naprosto stejném znění ve sněmovně i v senátu. Po dvacetileté fašistické diktatuře to byla pojistka proti nebezpečným tendencím. Dnes to znamená, e si obě komory přehazují texty s malými změnami a schvalovací proces trvá třikrát tak dlouho ne v jiných zemích. Tajemník Demokratické strany Matteo Renzi u varoval: Vím, e tu jsou lobby a kasty, které chtějí změny opět zabrzdit. Na tuto hru nejsem ochoten přistoupit, i za cenu nových voleb.
Domnívám se, e situace veřejné správy a byrokracie je v ČR méně vykrystalizovaná a můe být snadněji reformována, je-li k tomu chuť. Pokud se mýlím, omlouvám se – iju v Itálii ji 44 let.
Josef Kašpar (1946) je novinář, působí v italských i českých médiích.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.