K úmrtí Milana Schulze
Vzpomínku na Milana Schulze píši s pocitem skleslé bezradnosti. Nevím jak začít, zda se rozpovídat o našem půl století starém přátelství, či se raději soustředit na výčet jeho významných činů profesionálních, aby bylo zřejmé, jakou roli sehrál v české kultuře i ve společenském dění.
Všechno jsem u vlastně ve stručném souhrnu napsal v Listech před čtyřmi lety v připomínce k jeho osmdesátým narozeninám (Přetrváme, Listy 2/2010, s. 109). Mezitím vyšla svérázná vzpomínková kniha Milana Schulze (Hledání zatraceného času aneb Co jsem nezapomněl, Torst, Praha 2012), upřímná a bezelstná zpověď, v které se snail – jak sám připomíná v závěru – popsat svůj ivotapříběh tak pravdivě, jak je hříšný jednotlivec schopen.
Naše osudy se hluboce a neoddělitelně prolnuly odchodem do exilu. I kdy jsme se usadili – jak u jsem také napsal – kadý jinde, Milan v Mnichově a já s rodinou v enevě, stmelovaly nás obdobné starosti o zajištění existence v neznámém ivotním prostředí stejně jako spontánní společné angamá v odporu proti politickým poměrům v Československu. Kdybych chtěl vylíčit, jak jsme přes tu velkou zeměpisnou vzdálenost intenzívně a s neochvějným vzájemným pochopením proívali dění, proměny a zvraty v uplynulých téměř čtyřiceti pěti letech, nikdy bych tyto řádky asi nedopsal. Tak tedy jen stručně.
Do letošního roku jsme vstupovali s odhodláním, e se s Milanem a jeho enou Janičkou konečně musíme sejít k pořádném osobnímu popovídání, neboť jsme se u dlouho neviděli. Někdy v polovině ledna jsem si s nimi dlouze a srdečně popovídal po telefonu a dohodli jsme se, e se u nich v Mnichově zastavíme někdy v květnu při cestě do Františkových lázní. Krátce nato v pondělí 20. ledna sledujeme večer Události České televize a přijde rána jako blesk z nebe: v Mnichově dnes zemřel Milan Schulz.
Uplynul týden a po celou tu dobu listuji ve vzájemné korespondenci, pročítám emaily na počítači, nořím se do archivu textů a dokumentů... Pročítám znovu Hledání zatraceného času a připomínám si, co všechno jsme spolu proili. Při tom listování mě upoutala zmínka, kterou jsem předtím přehlédl:
... Někdy v roce 1970 zesílily emigrační hlasy, aby se obnovily Literární noviny, kdy je v zahraničí tolik jejich bývalých redaktorů a přispěvatelů. S Ludvíkem Veselým jsme se této myšlence dlouho bránili, a se do věci vloil Jiří Pelikán s tím, e by měl v Římě tiskárnu, ve které by dokázal zaplatit vytištění takového časopisu, pokud bychom ho redakčně dali dohromady. Po dlouhém váhání hlavně kvůli problémům s distribucí takové tiskoviny mezi emigranty jsme se o to pokusili, dali dohromady rukopisy z celého světa a pak v Římě skutečně noviny o několika stranách vytiskli. V mém archivu jejich výtisk nenalézám. Jediný důkaz, e k té události došlo, podává Dušan Havlíček ve své obsáhlé knize Listy v exilu (Burian a Tichák, Olomouc 2008), kdy konstatuje, e jeho obsahová analýza... opomíjí dvě předcházející zvláštní čísla LL, kopírující formát Literárních listů z roku 1968... (tamté, s. 138). Uvědomil jsem si, e jsem ta dvě zvláštní čísla Literárních listů ve své studii zanedbal, a nastalo další úporné hledání. Nejprve jsem v zaprášených archívních krabicích prolistoval korespondenci s Milanem a dal jsem si pohlavek, kdy jsem zjistil, co jsme si svého času o LL psali. V obsáhlém dopise z března 1970, v kterém mi líčil své počáteční exilové osudy, se také zmínil, e s Ludvíkem Veselým připravili zvláštní číslo Literárních listů:
... Shodou okolností jsme vyrobili (já dokonce na místě v Římě) jakobyLiterárky, jedno jediný číslo, který furt nemáme, neb se toulá kdesi na cestě z Italska...
Odpověděl jsem mu vzápětí, neboť mi jeden výtisk poslal Jiří Pelikán.
... Literárky jsem z Itálie dostal, to víš, a poskytl jsem o nich jakési informace curyšskému Tages-Anzeigeru. Ti to otiskli a výstřiek Ti posílám. No samozřejmě, pindy. Ale hned se z redakce ozvali a poté mně také zatelefonovala jakási paní Eva Jirků z Curychu (zná se s Illínem) a strašně potěšeným hlasem se vyptávala, kde by mohla Literárky dostat. Prý se o tom hodně mluvilo mezi Čechy v Curychu, moc by o ně byl zájem. Mírně jsem její nadšení ochladil řka, e to číslo je solitér (zatím) a e se musím zeptat, kde by se to dalo sehnat. Tak se Tě ptám. Jo, a špatný by to asi přece jen nebylo nějaké ty Literárky vydávat pravidelněji, zdá se, e by tu o ně byl zájem. Z těch 10 000 či více by je obstojná část pravděpodobně odbírala. Přemýšlej hochu, přemýšlej. Máš tam u sebe víc kolegů...
Milan mi pak svěřil, e chystají další číslo:
To jedno číslo vzniklo spojeným entuziasmem několika bláznivejch Italů a tří mírně se bránících Čechů. No ale vzniklo a dopadlo to celkem slušně. Teď – protoe to mělo v Itálii velkej ohlas (Europa to skoro celý přeloila, vytiskla a byla vyprodaná) – prej u budou prachy na další číslo. Take moná bude, ale v ádným případě se nemyslí na periodicitu, aspoň my ne... Pokud jde o zájemce z Tvého okolí, pošlu Ti ještě pár výtisků a rozdej to. Jo a moc děkujeme za článeček o věci, zařazeno do archivu, aby jednou pilný student mohl říct, e jeho předci promyšleně a soustavně bojovali za... hergot, teď honem nevím, za co...
To první číslo ve svém archivu nemám, ale nakonec – a teprve teď – jsem v něm po dlouhém hledání našel druhé číslo z podzimu 1970.
Proč se o tom tak široce rozepisuji? Byli to vlastně Milan Schulz a Ludvík Veselý, kteří v úzkém kontaktu s Jiřím Pelikánem zkoumali a připravovali podmínky pro římské Listy. Milan Schulz se na nich ostatně v následujících letech podílel nejen jako přispěvatel, ale jeden čas i jako člen redakční rady.
V této souvislosti musím připomenout, co jsem na jeho činnosti vdy bezděčně obdivoval: jeho pragmatismus, věcnost, ideologickou nezatíenost a připravenost podílet se na podnětech, které povaoval za uitečné a prospěšné. Milan Schulz byl od roku 1977 aktivním členem katolické laické organizace Opus Bonum ve Frankenu, pro kterou kromě jiného uspořádal v roce 1988 sborník Mír, mírové hnutí, křesťanská etika: výbor z materiálů ze stejnojmenného sympozia. Své politické komentáře a fejetony publikoval v čase exilu také v newyorských Proměnách, v čtvrtletníku nezávislé české a slovenské kultury OBRYS, který vydával a redigoval v letech 1981–1990 v Mnichově Daniel Stro, ale především a zejména ve Svědectví Pavla Tigrida. Stojí snad za povšimnutí, e svůj obdiv k osobnosti a dílu Pavla Tigrida, s ním ještě před odchodem do exilu navázal hluboké přátelství, vypsal v reportái, kterou uveřejnil právě v Listech, řízených Jiřím Pelikánem (Kus práce. Čtvrtstoletí časopisu Svědectví, Listy, č. 6, listopad 1981, ss. 59n). Je to jen další důkaz pravdivosti mého tvrzení, e Milan ve Skupině Listy – jak u jsem před čtyřmi roky napsal – nenápadně, leč výrazně napomáhal k vzájemné spolupráci obou exilových uskupení.
Nepíšu ivotopis Milana Schulze a nepopisuji ani jeho profesionální působnost, snaím se jen vyslovit vzpomínku nad ztrátou nezapomenutelného přítele. Jeho ivotní úspěchy mne povzbuzují, jeho mnohá rozčarování – jak je například vypsal v reportái Spojené státy, moje ivotní zklamání (Listy 6/2004, s. 34n.) bezvýhradně sdílím.
Dušan Havlíček (1923) je stálý spolupracovník Listů od jejich exilových počátků dosud.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.