(K Listům 6/2013)
V posledním čísle Listů jsem se zájmem četl úvahy o nevratnosti emigrace. Tondu Liehma jsem velmi dobře znal. Logicky mě to vedlo k zamyšlení a porovnání s vlastními postoji k otázce emigrace.
Byl jsem toti mnohokrát dotázán kamarády a někdy i členy rodiny, proč jsem v těch etapách ivota, kdy jsem někdy měl i nemalé problémy, neemigroval, kdy jsem pro to měl i dobré podmínky. Kdy jsem z podnětu přátel sepisoval na prahu osmdesátky své Střípky vzpomínek jednoho Čecha na sloité 20. století, musel jsem se zmínit i o tomto problému.
Objevil se někdy po událostech v únoru 1948. Část politiků, kteří podali demisi a po rekonstrukci Gottwaldovy vlády neměli šanci se uplatnit v politickém ivotě, odešla z republiky a v zahraničí se pokoušela politicky se organizovat a zajistit si podporu především v USA. Po smrti Roosevelta stanul v čele USA viceprezident Harry S. Truman, který se nikdy zahraniční politikou nezabýval. Idea Spojených národů, která měla svět řídit v poválečném období, teprve hledala vlastní tvář a to nebylo nijak jednoduché.
Pod novým vedením také USA hledaly způsob jak udret dominantní úlohu v světové politice. Tuto novou politiku charakterizovala od roku 1947 jak pod prezidentovým jménem Trumanova doktrína, orientovaná na Řecko a Turecko, tak představa nového uspořádání Evropy pod jménem ministra zahraničí v Marshallovu plánu.
Sloitá situace v poraeném a okupovaném Německu a různé revoluční tendence v mnoha evropských státech vyvolávaly mezinárodní napětí, které světový tisk nazval studená válka. Ta přinesla uzavření hranic mezi východem a západem; jejich nepovolené překročení z východu na západ znamenalo emigraci.
Někteří kolegové, kteří na studiích příliš neuspěli, hledali lepší monosti na druhé straně, a tak se do jisté míry emigrace stala módou. Snad působilo i to, e zakázané mimořádně láká.
V uvedených vzpomínkách jsem o tom s připomínkou slov Jana Wericha, e Domov je tam, kde jsme hráli kuličky, napsal: Sám jsem se takovými úvahami nezabýval a o podobném kroku neuvaoval. Bylo to asi mé vlastenectví, hluboce zakořeněné v Čechách, a snad i jistý dojem z pobytu ve Francii, e jsem byl přesvědčen, e jen doma budu moci skutečně ít.
Studium na Vysoké škole politické a sociální, kam jsem přešel z práv, jakmile byla začátkem roku 1946 zaloena, mě velice bavilo svou mnohostranností a zájmem vyučujících. Take na útěk do zahraničí jsem nemyslel. A opustit mamku, která se nám nepředstavitelně obětovala, babičku, sestru a ostatní přátele, se mi zdálo nemoné a toho postoje jsem se u nikdy nezbavil.
Jestlie koncem čtyřicátých let by takový čin znamenal krok do neznáma, později to bylo trochu jinak. Jako asistent na Vysoké škole politických a hospodářských věd, specializující se na mezinárodní vztahy, jsem měl monost jezdit i do zahraničí na odborné konference, a tak měl pro svůj postoj i další důvody. Příkladem můe být náhodné setkání v Paříi koncem šedesátých let s bývalým československým kulturním radou na čs. velvyslanectví, kterého jsem znal u v Praze. Pozval mě na sklenku boolé nuvó a trochu se rozpovídal. Kdy se rozhodl pro emigraci, dostal slušné místo v jakémsi ústavu v Paříi. Ale dlouho bylo zkoumáno, jak důsledně se rozešel s komunismem, a bylo zřejmé, e i kdy nemá materiální problémy, se svou prací a se svým postavením spokojen není.
Krátce před tím jsem se na podzim 1968 setkal snad s nejlepší nabídkou na emigraci. Po sovětské intervenci jsme koncem srpna odjeli se enou do Dubrovníku, kam byla pozvána na konferenci afrikanistů, neboť se věnovala černošské literatuře ve franštině a angličtině. Cestou jsem se ve Vídni zastavil pro nějaký dokument na čs. velvyslanectví a tam byl vyslechnut velvyslancem, kterého jsem dobře znal. Potkal mě na chodbě úřadu a byl po pozdravu překvapen, kdy jsem mu řekl, e se z Dubrovníku budeme vracet do Prahy. Byl zaplaven ádostmi známých o pomoc při hledání záruk pro emigraci, odůvodňovanou hrozbou přímého ohroení existence v Praze. Byl překvapen mým rozborem situace a zvláště rozhodnutím se do Prahy vrátit.
Po konferenci v Dubrovníku jsme se zastavili v Bělehradě, kde byl můj bývalý ák radou na velvyslanectví – a také jsem dobře znal jeho šéfa. Pobytu jsem vyuil k přednášce v tamním ústavu mezinárodních vztahů, se kterým ÚMPE měl velmi dobré styky. Další zastávkou byl Salcburk, kde na semináři IPSA jsem měl mít jeden z referátů. A tam mi moji francouzští kolegové nabídli místo na paříské univerzitě, kdybych chtěl emigrovat.
I pro mou enu by se bylo snadno našlo místo, neboť byla jako franštinářka absolventkou studia na univerzitě v Besançonu. Ani jsme se nemuseli o všem radit. A v autě jsem se jen formálně Jarky zeptal: Tak domů, nebo..., a bylo rozhodnuto. I kdy jsme si nemohli být zcela jisti profesní budoucností v okupovaném Československu, vycházeli jsme z toho, e tam je náš domov, naši rodiče i naše děti. A koneckonců přeijí-li sloitější ivotní podmínky miliony Čechů, není nejmenší důvod, proč bychom nepřeili i my.
Musím potvrdit, e později, v některých pro nás svízelných situacích se nás známí a někdy i naše děti ptali, zda přece jen nelitujeme tehdejšího rozhodnutí, ale ani jednou jsme neváhali a trvali na správnosti tehdejšího kroku.
Alexandr Ort, Klatovy
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.