***
v tom malém bytě
v podkroví
ruce vesmír volají
ilami síla tepe
hledej jen lásku
na tomto světě
úsilí se navrátí
poznání v pokoru obrátí
***
kukátko z pouti
nermoutí
nabízí svět
hvězdný let
vybírá člověk sám
co chce uvidět
nb
Kdy u u šíral tento rok, přinesly nám Listy, časopis bytostně spjatý s osudem mých přátel, téměř poselství z jiného světa: Vzpomínky Aničky Tučkové; bylo to pár týdnů, co zemřela. Dělily nás roky i zcela rozdílné osudy, ale u politik a historik Sallustius napsal v Spiknutí Catilinově: Toté chtít a toté nechtít je teprve pevné přátelství.
Myslím, e celé studium mělo značný podíl na našem polidštění: rozvíjelo náš kritický rozum, předávala nám své poselství; načerpala je dálkovým studiem u tých kantorů, kteří ten význam vědění pro kritický rozum přednášeli i nám, mladším studentům denním.
Citované dílo o pokusu Římanů, kteří sami sebe prohlásili za výše postavené, zvrátit nový reim ve svůj prospěch vzniklo v době, kdy byly události vzpomínané těmito svátky zcela aktuálními soudobými dějinami. Na prahu událostí, které za zcela soudobé dějiny povaujeme my, vydal Odeon antologii prověřené zkušenosti evropské civilizace Moudrost starých Římanů. Její redaktoři asi netušili, e u příliš nerozmnoí 4826 titulů, je vydali do té doby Krasavci jako svůj příspěvek k tomu, aby kritický rozum domácněl v našich zeměpisných šířkách i délkách – ať u zde vládl reim jakkoliv odsuzovaný. Dva roky poté se nakladatelství zcela rozpadlo a a od nového tisíciletí zakoupili značky majitelé Kniního klubu, encyklopedií Universum aj. Pro chvíle, kdy má člověk čas, aby se na chvíli zastavil, zůstal jsem u toho téměř pětitisícího titulu nakladatelství Odeon, jeho kníky jsem si mohl kupovat od svých 19 roků. Tak jsem poznal, e proslulé Horatiovo Carpe diem nebyl vůbec izolovaný příkaz dne. Celou tu větu Dr se dne a zítřku věř co nejméně obsahují ji první Carmina, je sepsal tento syn chudého propuštěnce. Jako by však opakoval verš z nejznámější komedie o dvě stě let staršího Plauta, Lišáka Pseudola: Ztrácíme jisté, kdy nejisté chceme. Ostatně i Vergilius, přítel Horatiův, ve své Aeneidě píše: Naděje do budoucna je nejistá. I další poeta za vlády císaře Augusta, Ovidius, konstatuje v Kalendáři: Výsledek je pochybný a ve svých Dopisech: Na slabé visí nitce vše to, co lidí se týká, náhlý kdy přijde pád, zdravé co bylo, je pryč.
Je tedy nejisté přát vedle pohody pro tyto dny pracovní prázdně hlavně štěstí. Krom přátelství; dáme-li ovšem na zkušenost, jak dokládají naši autoři – Plautus: Není člověku nic vítanějšího ne přítel v pravou chvíli (Epidicus), Ovidius: Luza přátelství měří uitkem, jej z něho má (Dopisy) i Horatius: Tomu, kdo zkušenost nemá, se přátelství mocného líbí; zkušený má však z něho strach (Epistulae-Listy).
I proto rozesíláme svoje pf s vírou, e mezi adresáty jsou především ti, kdo naplňují onu první citovanou větu: Toté chtít a toté nechtít je teprve pevné přátelství ze Sallustia.
*
Pohodu pro volné dny a jako pf pro rok nový, abychom se v pravou chvíli shledávali, přátelé,
Jindra Beránek, Praha
(Značka nb v textu patří mé eně Nadě.)
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.