Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2013 > Číslo 6 > Antonín Rašek: JFK

Antonín Rašek

JFK

Ten den si dodnes pamatuji. Jel jsem na pondělní redakční poradu autobusem č. 119 ze Kbel do Hloubětína, kde jsem přesedl na tramvaj č. 19. Otevřel jsem noviny s datem 23. 11. 1963 a viděl neuvěřitelný titulek: „Na prezidenta Kennydyho byl spáchán atentát.“ Nevěřil jsem svým očím, co se den předtím v Dallasu stalo.

Myslel jsem si, že ten okamžik si po padesáti letech pamatuji snad jen já. Když jsem o tom napsal příteli, obratem e-mailoval: „Jednou jsem kdesi četl, že když se kdokoli kohokoli zeptá, zvláště politiků, co právě dělal, když se dozvěděl o vraždě Kennedyho, každý to přesně věděl... Když jsem tohle četl, uvědomil jsem si, že to taky vím! Záhada.“

Nešlo o mystérium, ale psychický otřes, který vždy zanechá v paměti stopu: s charismatickým Johnem Fitzgeraldem Kennedym byly spojovány velké naděje; zvláště proto, že předtím po Stalinově smrti stanul v čele Sovětského svazu bořitel jeho kultu Nikita Sergejevič Chruščov. Projevilo se to i ve vzpomínkách pamětníků na shromážděních k uctění jeho památky. Konaly se poprvé i v Dallasu, který se nemůže vzpamatovat z otřesu.

Pětatřicátý americký prezident JFK byl představitelem poválečné generace a působil trochu jako zjevení. Stal se idolem žen, stejně jako jeho žena Jacqueline idolem mužů. Ta obliba a uznání u Američanů trvá dodnes. Ukázal to podle serveru Politico nedávný průzkum obliby amerických prezidentů od roku 1950. Za ním jsou Reagan, Eisenhower a Clinton. (Kdyby si však měli zvolit prezidenta, zvítězil by Reagan a Clinton. Takže převážila realita nad legendou.)

Krátce před výročím smrti JFK politolog Larry Sabato prezentoval ve Washingtonu knihu Kennedyho půlstoletí: Prezidentství, atentát a přetrvávající odkaz. I když přináší o jeho smrti nová odhalení, pravda chybí. Jeho osobnost ale stále inspiruje. Proto si autor může dovolit napsat: „Ta vůbec nejdůležitější věc nemá nic společného s atentátem, ale jde o to, že i když bylo Kennedyho tragické prezidentství velmi zkrácené, vlastně stále už padesát let žije prostřednictvím svých devíti nástupců.“ Přitom za JFK došlo k invazi v kubánské Zátoce sviní, vypukla karibská krize, byla postavena berlínská zeď, začínala vietnamská válka a probíhalo kosmické soutěžení. Bojem za lidská práva ale Kennedy dosáhl toho, že černoši začali volit demokraty. Jako první se v inauguračním projevu věnoval nejen vnitřní, ale i zahraniční politice, v čemž ho všichni prezidenti následují. Přivedl do Bílého domu intelektuály. To k vytváření legendy přispělo.

Málo je známé, že JFK v roce 1940 napsal na Harvardu disertační práci „Setkání v Mnichově“ o neslavné dohodě. Na otcovu radu ji vydal pod názvem Proč Anglie spala. Stala se bestselerem. Ještě s větším uznáním byly přijaty Profily odvahy, které dostaly Pulitzerovu cenu. Kdybychom měli vybrat pro nás aktuální myšlenku, určitě bychom se nemýlili citátem z jeho projevu: „Neptej se, co může udělat tvá zem pro tebe. Ptej se, co můžeš udělat ty pro svou zem.“ Se škodou pro podobu české demokracie se do toho lidem stále moc nechce.

Antonín Rašek

Obsah Listů 6/2013
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.