Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2013 > Číslo 6 > Jana Červenková: Gesto, či obrat k lidským právům?

Jana Červenková

Gesto, či obrat k lidským právům?

Zahra Rahnavard (1945), přední íránská vědecká pracovnice, spisovatelka, která vydala už patnáct knih, a politička, první žena rektorka na Alzahra University v Teheránu v letech 1998–2006, je od února 2011 držena v domácím vězení pro vlastní politickou aktivitu a aktivitu svého muže. Spolu s jinými přes zákaz vlády podpořili v únoru 2011 lidové hnutí v Tunisu a Egyptě. V době výkonu své rektorské funkce byla politickou poradkyní prezidenta Chátamího. Je členkou reformistické skupiny Zelená cesta naděje, kterou vede její muž Mir Hossein Mousavi, a aktivistkou za ženská práva.

Je matkou tří dcer, oddanou muslimkou. Přesto jako první žena v Íránu porušila konvenci při prezidentské volební kampani 2009, kde kandidoval i její muž Mousavi: slovně sice obhajovala hidžáb, ale žádala rovná práva pro obojí pohlaví. Tím se stala pro mladé ženy přitažlivou osobností, snad i proto, že zdůrazňuje, že bude záležet na volbě každé z nich.

Zahra Rahnavard a vůdci opozice Mir Hossein Mousavi a Mehdi Karroubi od doby svého zadržení nebyli podrobení žádnému legálnímu právnímu procesu. Oba muži pouze prohlásili volby z roku 2009 za podvodné, porušující lidská práva, a protestovali proti jejich výsledku. Jen pro tuto kritiku dochází k tvrdým zákrokům – státní agenti začali pronásledovat nejen tyto aktivisty, ale i jejich spolupracovníky, manželky a jejich hnutí.

Nutno doznat, že od doby zvolení prezidenta Rouháního a nástupu nové vlády v červenci 2013 byly učiněny některé pozitivní kroky, slibující osvobození těchto tří opozičních intelektuálů. Bylo to například propuštění právničky Nasrín Soudeh, nositelky americké ceny B. Goldsmithové a Sacharovovy ceny – která se 18. září 2013 dostala na svobodu po šestiletém věznění – jehož důvody byly zcela nejasné, jak se vyjádřil její manžel. Otázkou zůstává, zda jde jen o gesto pro uklidnění světa, určené známé hvězdě, nebo zda je to začátek obratu k lidským právům. Mimo jmenované tři protestmany zůstává totiž v Íránu ve vězení ještě dvacet spisovatelů a novinářů. Mezinárodní PENklub a Amnesty International hlídají jejich postavení a zasazují se o jejich propuštění. To jsme si připomněli zvlášť 15. listopadu, který byl vybrán jako Den vězněných spisovatelů.

Jana Červenková

Obsah Listů 6/2013
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.