– Hrdina knihy je osobnost pozoruhodná nejen svým vědeckým dílem – patří k průkopníkům snah o spojení kosmologie a teorie gravitace s kvantovou fyzikou –, ale i svým osudem, který by se dal vystihnout slovy optimistická tragédie. Choroba, podle názoru lékařů smrtelná, která ho postihla ji v době studií, byla pro něho výzvou k intenzivní práci, v ní pokračuje navzdory rostoucím potíím dodnes (narodil se 1942). Díky moderní technice mu ani postupná ztráta přirozených moností komunikace s okolím (nemoc paralyzuje svaly ovládané vůlí) nebrání ve sdělování myšlenek. Stává se také úspěšným popularizátorem vědy a ve spolupráci se svou dcerou píše i osobité knihy na hranici vědy a beletrie. Pozoruhodným zjevem je té autorka knihy, která není profesionálním fyzikem, ale dokáe Hawkingův přínos kvalifikovaně a poutavě vyloit na pozadí jeho osobního ivota a příslušnosti k vědecké komunitě. Knihu doplňuje fotografická příloha, slovníček odborných termínů a bibliografie Hawkingovy tvorby (je potěšující, e díla určená širšímu okruhu čtenářů máme většinou přeloena do češtiny). Můeme ji číst jako informaci o současném stavu špičkového bádání ve fyzice i jako svědectví o lidské nezdolnosti.
Kitty Fergusonová: Stephen Hawking. Jeho ivot a dílo, přeloil Tomáš Jeník, Práh, Praha 2013,
366 s., cena 399 Kč.
-jn-
– Publikácia profesora Jána Fusku (ako predseda Nadácie Milana Rastislava Štefánika sa v roku 2009 významne zaslúil o postavenie repliky sochy M. R. Štefánika v Bratislave od novopackého sochára Bohumila Kafku) prináša slovný aj obrazový súpis pamätníkov M. R. Štefánika na Slovensku a vo svete. Ide o starostlivo spracovaný materiál, ktorý obsahuje súpis pamätníkov a prehľad o pomníkoch postavených na rôznych miestach z iniciatívy rôznych spolkov, obcí a organizácií. Štefánikovu mohylu na Bradle pribliuje reedícia štúdie architekta, národného umelca Dušana Sama Jurkoviča. Fuskova práca je doteraz najúplnejšiu studnicou poznatkov o obrazovom aj faktografickom materiáli viaucim sa k Štefánikovým pomníkom a prináša mnohé doteraz neznáme podrobnosti a okolnosti, ktoré sa viau na vznik pamätníkov a pomníkov, lokálne a regionálne dejiny a súčasne aj spracovanie stručných ivotopisov ich tvorcov. V niektorých prípadoch dáva na pravú mieru zauívané (mylné) predstavy o autoroch pomníkov. Kniha je určená odborníkom aj širokej verejnosti. Obsahuje veľké mnostvo údajov, ktoré poslúia historikom, učiteľom i osvetovým a kultúrnym pracovníkom pri výučbe a propagácii ivota a diela stále ešte nedoceneného M. R. Štefánika. Publikácia obsahuje CD prílohu s ďalšou obrazovou dokumentáciou.
Ján Fuska a kol.: Milan Rastislav Štefánik ije v národe. Mohyla na Bradle, pamätníky doma i vo svete, Nadácia M. R. Štefánika, Bratislava, 2013.
-vrábel-
– Pavol Hudák (1959–2011) bol novinár, publicista a najmä výnimočný básnik. Vydal len tri básnické zbierky. Debutoval roku 1992 knikou Broskyňový súmrak, za ktorú získal Cenu Ivana Kraska. Nasledovali zbierky Silvester 1999 (1994), Zatmenie slnka (1999) a výber Povraz v dome obesenca a iné básne (2003). Ako súborné dielo nepublikovanými veršami doplnil poet a editor Radovan Brenkus, ktorý je i autorom spomienkovej básne a doslovu. Hudák vlastné bytie a svet naokolo vyjavuje v presných metaforách, ktoré okrem pôsobivého lyrizmu vdy obsahujú i dramatický tón či aspoň predzvesť neodvratnej drámy, prízrak smrti. Ide o genetický prvok, o základný údaj zo ivotopisu básní a ich autora, ktorý o sebe napísal: Niektorý z mojich predkov / poloil rozcítené husle / na spráchnivený stôl. A Duch básnika ponúka svoje hodiny / za celkom iný / čas. Čo zvyšuje vo vymeranom čase, keď sekundy sa ťahajú / ako kravské sliny a keď obesenec vyzváňa nohami, či povedané s Hudákom: keď všade číha len ticho ako / v ušiach utopenca? Subjekt tohto druhu poézie v neznesiteľnej naliehavosti seba samého a sveta ije s vlastnou vykorenenosťou, iným nechtiac lezie do záberu, alebo stojí na druhej koľaji ako vlak do Bratislavy. Je sám v noci a proti noci, v ktorej hukot vlakov násobí neschopnosť, nemonosť niekam odísť. Je sám zoči-voči jednostaj sa vracajúcim vidinám a predtuchám, zoči-voči ničote, zmaru a zániku. Alebo sám len s pominuteľnosťou vecí a vzťahov, akokoľvek sa usiluje o ich znovunastolenie – v spomienkach zhmotňovaných vo vlastnej tvorbe, ktorá nie je gestom, ale vari posledným zmysluplným činom. Ibae túlavý básnik môe recitovať iba ak trávnikom, psom a deťom. A hádať, čo všetko sa ešte bez nás stane / čo všetko ešte, nikdy / neuvidíme. Kadým v pokore i vzdore napísaným slovom si však môe byť istý, e vo svete, v ktorom prechodne účinkoval, v tej obrovskej nočnej psychiatrii, má svojich vďačných čitateľov.
Pavol Hudák: Povraz v dome obesenca a iné básne, Pectus, Košice 2013, 224 s.
-mah-
– Dvacáté výročí rozdělení Československa a zrodu České republiky včetně vytvoření Armády ČR jsou příleitostí zamyslet se nad jejím dvacetiletým vývojem. Učinil tak velmi kvalifikovaně a seriózně kolektiv autorů, v něm podstatnou tvůrčí a zpracovatelskou roli měl tragicky zesnulý Josef Janošec. Publikace je určena nejen vojákům a lidem spjatým s Ministerstvem obrany, autoři předpokládají, e zájem projeví rovně další profesionální skupiny a občané zajímající se o historii a současnost ozbrojených sil – vdyť aktéry v bezpečnostním systému jsou konkrétní vojáci a příslušníci v aktivní záloze, policisté, profesionální a dobrovolní hasiči, zdravotničtí záchranáři, příslušníci vězeňské sluby a justiční stráe, báňští, horští i vodní záchranáři a další občané, je můeme vidět při mimořádných událostech a v nepříznivých situacích společnosti.
Kol.: Armáda České republiky. Symbol demokracie a státní suverenity 1993–2012, Ministerstvo obrany, odb. komunikace a propagace, Praha 2013
-ar-
– Kdy si svět připomínal 200. výročí narození F. Chopina (1810–1849), zahájil výzkum českých chopinian vědec (a také autor Listů) L. Martinek. Kníka dokazuje, e nejen opulentní svazky mohou přinášet bohatství témat. Autor se věnuje skladatelovým návštěvám Čech a jeho setkáním s českými učiteli a hudebníky, všímá si vytváření chopinovské legendy. Pak čteme interpretace Chopinovských akordů (1967) Oldřicha Zemka, Fryderyka a Marianny (Chopin v Mariánských Lázních) (1961, 1981) Kamila Bednáře, Chopiniany (1976) Josefa Pávka, Hledání modrého stínu (1979) Jiřího Karena, Ji nikdy nedovolím poáru – Już nigdy pożarem mi nie płonšć (2003) Karly Erbové a Růe pro Fryderyka (1993) Vladislava Mareše. Přestoe se dovídáme zajímavosti z Chopinova ivota, těiště spočívá v interpretaci. Martinek prokazuje erudici při zkoumání formální výstavby, dokáe v rámci díla rozpoznat výkyvy. Objevují se i četné odkazy ke kontextu světovému, autor díky komparativnímu naturelu nesetrvává v rámci české kultury. U zpracování lidových balad (Chopinova inspirace Mickiewiczovou sbírkou Balady a romance) neuvádí jen Fibichovo zhudebnění Erbenových balad z Kytice, ale i příklady raně romantických skladatelů F. Schuberta či C. Loeweho. Martinek shrnuje poznatky o ohlasu chopinovské tematiky v Českých zemích a uvádí, e mnohá bibliofilsky vydaná díla by si zaslouila reprezentativnější vydání (...) s paralelním polským překladem. Kresby s chopinovskou tematikou opavského rodáka Osvalda Klappera působí jako vtipné odlehčení. Spojování hudební tematiky s literární v době specializace potěší.
Libor Martinek: Fryderyk Chopin v české literatuře,
Slezská univerzita, Opava 2013, 76 s.
-horký-
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.