Šenkyřík! Šenkyřík!! Šenkyřík!!! Zvučný hlas stodvacetikilového brunátného ředitele, přičinlivého pacholka kolaborantského reimu, budi mu země lehká, se ozvěnou zoufale rozléhal schodištní šachtou starobylé budovy Slovanského gymnázia, kdy jsme stoupali husím pochodem – dvaadvacet osmnáctiletých muů v tmavých oblecích, naleštěných lakýrkách a s vyholenými lebkami (abych to nepřeháněl: někteří se myslím spokojili s krátkým jekem) – středem širokého schodiště ze suterénních šaten do třídy ve čtvrtém patře. Nebylo to všechno. Za námi se ve stejném útvaru neslo vzhůru čtrnáct sličných dam ve svých nejlepších šatech z tanečních a v lodičkách. Ředitel byl blb, ale neskromně přiznávám, e mé jméno nevzýval nadarmo. Dobře věděl, koho za tou revoltou naruby hledat. Jene to právě nebylo v záplavě čerstvě se lesknoucích lebek a večerních stejnokrojů vůbec jednoduché. Procházel jsem kolem něho – nepovšimnut – s chutí a s pocitem triumfálního vítězství, byť mi bylo jasné, e další burácení v ředitelně a exemplární pomsta u jistě nejsou daleko.
Revolta to byla nebezpečná a na hraně, co jsme si tenkrát vůbec neuvědomovali. Naše vědomí sahalo tak maximálně ke kázeňské odplatě, věřili jsme, e na vyhazov to nebude, naivně jsme si říkali, e pro něco takového by přece museli mít konkrétní důvod. Take jsme se u piva s kamarády zvesela smáli, e ředitel vypadal úplně na mrtvici. A kdy po pár letech na tu mrtvici opravdu zemřel, napadlo mě, jak by mi asi bylo, kdyby ho s ní odvezli ten den, kdy jsme si to na schodech gymnázia tak báječně uívali.
To je vlastnost stáří, e člověk dokáe moná lépe promýšlet důsledky svých činů, méně provokuje, nechce druhé – byť třeba protivníky – tolik rozčilovat a raději občas něco spolkne a snaí se pochopit svět i očima jiných lidí. Alibismus? Kompromisy? Moná. No ale řekněte: nestojí to třeba za šťastné manelství?
Nestačím asnout nad zapálenými články, které se vyrojily kolem šátkové aféry na praské (!) zdravotnické škole, a to radši nečtu internetové diskuse. Dvě dívky tam chtěly chodit do školy v šátku a byly odhaleny jako pátá kolona Al-Káidy, zvláště kdy se šátku byly ochotny proradně vzdát například při slubě v nemocnici (to teda navíc nerozumím proč, kdy třeba řeholní sestry ve svých úborech v nemocnicích běně slouí). Dívenky, sotva šťastně uprchlé ze spárů brutálních reimů, které jistě předepisují i jiné řády ne jen školní, dostaly záhy pocítit i netoleranci zdivočelého evropského sekularismu, s ním jde ruku v ruce nesebevědomý strach.
Ptám se ale, kde jsou ti studenti a studentky, spoluáci dotyčných? Jaktoe nepřišla celá škola do vyučování v šátcích? Nelamentuji nad mladou generací, která se jindy často tak sympaticky bouří. Mládí je citlivé a zároveň kruté. Dovedu si představit, e ty dívky nebyly mezi vrstevníky moc oblíbené. Upřímně řečeno, mě by asi na gymplu holka v šátku taky moc nepřitahovala. A navíc to podivné náboenství, vdyť podle televizních zpráv je kadý jeden a půltý příslušník toho vyznání věčně opásaný bombami. Zkrátka nebyly dost in.
Ale moná za to můe i ta Praha. Tenkrát v pětasedmdesátém jsme praským kamarádům nezáviděli jen nepřítomnost ruských vojsk, ale i ty jejich řepy a odrbané díny, to u nás na moravském (malo)městě, byť stotisícovém, vládl úplně jiný dress code, kterému se podle většinového názoru měly dívky z Afghánistánu a Somálska přizpůsobit. Naše spoluačky nesměly nosit šortky, my dlouhé vlasy, a díny jakoto propagace kapitalismu nebyly přípustné vůbec. Jistě to tak stálo i v nějakém tom školním řádu. Bouřili jsme se, nerespektovali to, nepřizpůsobovali jsme se.
Chápu, e revolta těch dívek je trochu jiného druhu. Nezaslouily si ale pocítit kus obyčejné lidské sounáleitosti?
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.