V neděli 27. října jsem si říkal: Češi mají zřejmě času nazbyt, kdy se jím rozhodli tak plýtvat a promarnili další volby i další čtyři roky; ale já u let na rozhazování nemám! Výsledek podle očekávání ještě horší ne posledně. Byl krásný, slunečný a větrný den, chodil jsem po Veselí nad Lunicí a fotoaparátem z něho vykrajoval co nejlepší podzimní obdélníky. Je to vlastně ten nejjednodušší způsob, jak udělat z obyčejného shluku věcí něco neobyčejného; ruští formalisté tomu říkali ozvláštnění, ale jde spíš o postřehnutí a vyčlenění, hledání, čeho nicotného nebo i význačného stojí za to si všimnout, a jak si toho všimnout. Lidem je obtíné tohle vysvětlovat, třikrát jsem u dostal vynadáno, berou to jako útok; netuší, nenapadne je, e je to tichá obhajoba jejich ivota, i toho mého. Na hřbitově za kostelem u měli dušičky, zřejmě lidé z větší dálky; a mají tu rádi pořádek, ne poloí na kamennou náhrobní desku věnec, roztáhnou pod ním igelitovou plachtu. Znovu jsem fotografoval dětské hroby: srdce mi přitom trne, a rád bych věděl, jestli to do těch snímků můe nějak přejít. Ironii u umím dobře; myslím takovou, která není posměchem (tu, která posměchem je, umím samozřejmě také, ale tohle je větší umění). Tentokrát jsem věnoval pozornost náhrobním kýčům, výzdoba k tomu tak trochu vedla. Překvapila mě její okázalost, tady na malém městě. Bolest se jistě neměří vkusem, ale jaký cit vlastně vede lidi, aby kladli na hroby takové krásné, veliké a úhledné kopce chryzantém podloené igelitem? Není to spíš potřeba uchlácholit rozkymácené bytí zpět k dobrému zdání jistého řádu, uchránit všední běh ivota, přebít nicotu krásou?
V pondělí se ukázalo, e tyto volby patrně nešlo nepromarnit. Říká se, e opakovaný vtip přestává být vtipem, ale sociální demokracie nevzala tuto lidovou moudrost na vědomí. S tím, zda ji znovu volit, jsem tentokrát váhal do poslední chvíle. Sobotkova programovost mi nakonec přišla věrohodná, sociálním demokratům jsem hlas odevzdal. Teď jen doufám, myslel jsem si při odchodu z volební místnosti, e je nenapadne provést to, co u provedli při posledních obecních volbách v Praze: tam si jak známo postavili do čela neposkvrněného a solidního Dienstbiera, a sotva volby skončily, zbavili se ho a udělali přesně to, co Dienstbier slíbil, e sociální demokracie dělat nebude; dávajíce tak plně zapravdu Leninově kritice sociáldemokratismu. Já tudí sociální demokraty v praských obecních volbách u nikdy nebudu volit. A co byste řekli? Oni si dovolili udělat toté na celostátní úrovni, a to hned druhý den po volbách! Je taková politická hloupost vůbec moná, Miloši Zemane?! Na to, e česká sprostota volá do nebe, jsme u celkem zvyklí, ale kdyby byl uspěl tento podraz, mohli jsme se s veškerou nadějí na obrodu české demokracie nadobro rozloučit. Zoufalství našeho politického ivota by překročilo nikoli u jen Rubikon, ale rovnou Acheron: jak si tihle lidé (v čele s prezidentem republiky!) vůbec mohli vzít úplné zničení české politiky na svědomí? Bohuslav Sobotka naštěstí ukázal, e není takové neviňátko, na jaké vypadá (na to spiklenci patrně naletěli), take to nejhorší nenastalo, proradnost sociální demokracii zatím neovládla a nakonec máme jen to menší zlo, toti neřešitelnou aritmetiku vzešlou z vytrvalého zatmění občanské mysli; ale škoda byla napáchána a je i tak úděsná.
Budeme-li se dret Zemanovy oblíbené poučky, kvůli ní tolik obdivuje vzor politického intrikánství kníete Talleyranda (který za ivot nejmíň třikrát změnil politický tábor), Hašek a jeho spojenci by se měli do nejrychleji klidit z politiky ne proto, e se dopustili podlosti (překonávající i nejúasnější výkony Karoliny řečené Pík nebo ošemetných českých církví pokoutně podepisujících smlouvy, je nelze vypovědět), ale protoe udělali chybu, blbost dokonce i na české poměry mimořádnou – co je v perspektivě politického cynismu přece horší. Značný podíl na té chybě ovšem padá přímo na Zemana a na jeho egocentrickou zaslepenost: jaké důsledky z toho míní vyvodit? Své mouřeníny sice obratem ruky hodil přes palubu (co jejich blbosti ještě přitěuje: diplomacii svého protivníka posoudili jako slabost a spoléhali na věrnost intrikána!) a Sobotkovo pochlapení vztahy mezi oběma politiky jistě změnilo, ale to není dost na to, aby Zemanovy rozházené karty začaly zas dávat nějaký smysl. Zalézt a lízat si rány mu tedy zřejmě přišlo celkem vhod. Kdy nad tím přemýšlím, vychází mi, e chyba Haškovy skupiny by nebyla zároveň osudovou chybou Zemanovou pouze a jedině v tom případě, e by měl Zeman v záloze Babiše. A má Zeman Babiše v záloze? Pokud ne, očekávejme brzké námluvy.
Nebylo by na tom nic divného: Babiš se nemůe vybarvit jinak ne pravicově a je otázka, jak dlouho můe vystačit se svou primitivně mazanou strategií předstírající, e lze dělat politiku, a přitom nebýt politikem; jen odděluje jev od základu a dostává se tak do stejné situace jako onen nesympatický mladý mu, který v jednom románu Borise Viana znechuceně křičí: To nemůu milovat chlapy, a přitom nebýt buzerant? Výhledově tedy jen další politický šarlatán, který nakonec všechny zklame. A Zeman je levicový také jen proto, e má s touto nálepkou u voličů úspěch; ve skutečnosti jsou však letošní volby u třetí příleitost, kdy svým manévrováním levici poškodil, a u podruhé jí přímo zabránil vládnout. Nerad bych uráel jeho talleyrandovské sebevědomí nedůstojnou domněnkou, e to byla jen hloupost (čili chyba), a nikoli záměr. Kormutlivé to seznání, e ze tří popřevratových politických vůdců jeden nikdy nevyrostl z iluze, e lze politickou prostoduchost překonat sloitou sebereflexí, a druzí dva jsou především ničitelé!
V té hlučné grotesce se Nejvyššímu soudu podařilo bez většího rozruchu zopakovat skandální rozhodnutí, v jeho důsledku u nás demokracie od července beztak u ztratila smysl: shnilá moc soudní rozhodla a potvrdila, e Sněmovna je u nás především místo, kde si shnilá moc zákonodárná smí beztrestně dojednávat své nekalé kšefty. Dá-li soud štempl na to, e parlament smí být legálně rejdištěm organizovaného zločinu, řekněte sami: k čemu je takový parlament dobrý? Proč bychom měli ctít zákony, které poslanci v přestávkách mezi čachry zplodí za účelem snazšího čachrování? Taková demokracie stojí jen na jediném principu: Spas se, kdo můeš a jak umíš! ádný zákon ti nepomůe, právě naopak: vyhýbej se mu jako čert kříi!
Při skládání nové vládní koalice by snad vůle vyrvat politickou moc z této nicoty mohla některé politiky z protilehlých táborů stmelovat. Ale dá se tomu věřit? Sociální demokracie svým současným vyjednáváním strká hlavu do oprátky. Svou věrohodnost nejprve sama podvrátila, teď by měla jakoby vést vládu, kterou by fakticky nevedla, protoe by byla v menšině a v sevření dvou stran pravicových. Jistěe by se tak vládnout dalo, kdyby se dalo spolehnout na dobrou vůli všech aktérů a jejich společné odhodlání uvést náš politický ivot jak tak do pořádku. Ale dá se? Další zvraty v sociální demokracii nelze vyloučit. Lidovecký oportunismus je notorický problém této strany. A co se ještě vyklube z Babišova hnutí, tím si nemůe být jist nikdo, i kdy programová priorita začíná být patrná: nesahat na majetek pana Babiše; daňové moratorium za pár rozdaných koblih určitě stojí. e by sázka na důvěru? Ale kdo by byl v naší zemi po čtvrtstoletí demokratických hanebností takovou sázku vůbec ochoten uzavřít? Jene potom je tu velké riziko, e pravicové sevření sociální demokracii udusí – protoe tak to v podobných politických konstelacích většinou bývá; a jako jediná levice schopná vyrazit do parlamentních voleb příštích by mohla zůstat komunistická strana.
Stojí sociální demokracii podíl na takové vládě dobré, leč nepříliš pevné vůle za to, aby obětovala osmdesát procent svého programu? Někteří sociální demokraté toto obětování obhajují tím, e jim na víc voliči nedali mandát. Ale o tom právě mluvím: voliči ve své většině nehlasovali pro sociálnědemokratický program; co ale neznamená, e se má sociální demokracie tohoto programu vzdát, ani e dostala mandát jen na dvacet procent z něho, ale e zkrátka nedostala mandát k vládnutí! Přijmout na něm podíl a přitom nemít dostatečný vliv je politická past, ne-li sebevrada. Obávám se, e dobré východisko pro sociální demokracii z této situace není ádné, a nejsem si jist, zda vstoupit do vlády je moudřejší ne do ní nevstupovat. Talleyrand mi našeptává, e nejlepší by bylo umonit, aby protistrana dovedla jednání o nové vládě do bezvýchodné slepé uličky, a potom vyzvat pravici, jí přece dali voliči ve Sněmovně opět většinu, ať převezme odpovědnost – neboli ať jsou před vlastní odpovědnost a před důsledky vlastní volby konečně postaveni voliči. Jak vdycky nějaký mudrlant připomene, národ nelze vyměnit, kdy nehlasuje tak, jak bych si přál; ale ádat, aby národ za svá rozhodnutí ručil, nejen lze, ale je to nutné – i kdyby jen proto, e má přece volební právo, a není tudí nesvéprávný.
Lze se jistě obávat, jaké rozhodnutí učiní toto svéprávné těleso příště, a pomyšlení, e potopa mě moná ještě zastihne, je dost nesnesitelné, ale co s tím chcete dělat? Vycházet vstříc názoru těch, kdo názor nemají, a v osudových chvílích jen vybíjejí vlastní emoce? Lid je lid, vyměnit ho nelze; ani mu však nelze upřít osud, který si zvolil. Přijdou jiné národy, moná i jiné ivočišné druhy.
P. S. Pokud jde o údajnou nemonost revidovat zákony týkající se nucených odvodů církvím, budu se u zase opakovat, ale nedalo by se náhodou právně konstatovat, e uzavře-li představitel státní moci v zastoupení lidu smlouvu, kterou nelze za ádných podmínek vypovědět, ani se zastupovaného zeptal, zda takovou smlouvu uzavřít smí, dopouští se zneuití své pravomoci, neboli trestného činu, a smlouva, uzavřená vlastně způsobem zločinným, nemůe platit?
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.