V klukovském věku patřila k mým nejmilejším knihám Dobrodruství Toma Sawyera. Byla dokonce vzorem pro můj první vánější literární pokus. Samozřejmě jsem pak sáhl i po Dobrodrustvích Huckleberryho Finna, ale ta mě jaksi zklamala, take jsem si z nich mnoho nezapamatoval. Nedávno jsem obě Dobrodruství uviděl v jedné instituci na stole, který tam slouí jako jakýsi babybox pro knihy. Moná mě dnes osloví i Huck?
Dojem z obou Twainových knih byl tentokrát v opačném poměru. Tom Sawyer je pěkná kníka pro kluka, který v ní nachází souhlas pro svůj rebelantský postoj k dospělým i učitelům. Huck Finn má hlubší záběr – během jeho plavby po Mississippi poznáváme drsný Jih s otroctvím, krevní mstou a sklonem řešit konflikty lynčováním či střelbou.
Kniha mě definitivně chytila asi ve třetině textu. K Huckovi se přidruil uprchlý otrok Jim, doufající, e ho vor zaveze na místo, kde řeka omývá břeh státu, který u otroctví zrušil. Postupně získá k Huckovi takovou důvěru, e se mu svěří se svým plánem: vystoupí na území, kde bude svobodným občanem, a a se tam dostatečně usadí, ukradne i své děti– třeba s pomocí odpůrců otroctví – a dostane je tak na svobodu.
To u Huckovo svědomí neunese a začne neúprosně hryzat – jak k tomu přijdou majitelé černochů, aby byli okradeni o svůj majetek, a jak se on můe na takové hanebnosti podílet? Napadá ho záchrana – nabízí Jimovi, e zajede na člunu ke břehu, aby zjistil, zda u je částí svobodné země. Míní tam ovšem ohlásit Jimův útěk a svědomí tak uklidnit. Těší se na to.
Jenome ještě na řece potkává loďku se dvěma ozbrojenými mui, kteří hledají uprchlé černochy a hodlají prohlédnout Huckův vor. A svědomí chce najednou jinak: proti dřívějšímu předsevzetí, ovládán silou, které nelze odolat, Huck vyvolá v pátračích dojem, e si od prohlídky voru slibuje pomoc pro pasaéra stieného nakalivou chorobou. Pátrače tím v poslední chvíli odeene a dočká se nezaslouené vděčnosti Jima, který jeho rozhovor s nimi v mlze slyšel. Huckovo svědomí ovšem alostně vyje.
Udivilo mě, jak jsem mohl v mladém věku toto místo bez povšimnutí přehlédnout. Vdyť mě po celou dobu studia na osmiletce svědomí týralo podobně. Například mi nemoudrý učitel uloil, abych prohlíel domácí úlohy skupiny spoluáků a hlásil mu nedostatky. Obvykle jsem to řešil chytře – chybějící úlohy jsem přešel mlčením, zato jsem ohlásil úlohy škaredě napsané. Učitel je prohlédl, usoudil, e to není tak hrozné, uvěřil v mou svědomitost a o víc se nestaral. Mé svědomí ovšem plakalo. Jindy jsem viděl, jak si spoluáci hrají s bouchacími kuličkami, a v hodině jsem zvedl ruku nad hlavu, abych přečin ohlásil paní učitelce, snad pod vlivem jejího vyprávění o nějakém neštěstí zaviněném hrou s výbušninami. Nesliboval jsem si od toho vůbec nic pro sebe prospěšného: činil jsem tak v hlubokém přesvědčení, e jednám správně, ačkoliv mi to přízeň spoluáků nevynese. Ale kdy jsem se dočkal vyvolání, svědomí náhle změnilo názor – vykoktal jsem cosi jiného, ne jsem měl v úmyslu.
Moná se mé problémy zdají být bezvýznamné. Pro mě ale takové rozhodně nebyly a dnes v nich vidím příklad jednoho z nejhlubších a nejtrvalejších lidských dilemat. Na jeho příklady z dějin a z literatury u nezbývá místo – snad tedy jindy. Zatím jen toto: nejhlubší příběh o svědomí není podle mě ten, kdy vyhovění jeho hlasu člověka osvobodí. Huck – či Twain – to dobře věděli:
Ale tak to vdycky chodí, ať jednáš správně nebo nesprávně, je to pořád pět, protoe lidské svědomí nemá rozum a hrye tě na kadý pád. Kdybych měl prašivého psa, který nemá víc rozumu ne lidské svědomí, otrávil bych ho. Svědomí zabírá v člověku víc místa ne všechny ostatní vnitřnosti a nakonec vůbec k ničemu není.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.