Poslouchám-li odevšad stesky, nevím, zda se jako před staletími v Hamletovi doba nevymkla z kloubů. Průkazně se to dá ale říct o internetu a spolehlivosti předávání a archivování dat. Prokázala to a zviditelnila aféra Edwarda Snowdena.
Potvrzuje se tím teorie o rizikové společnosti. Německý vědec Ulrich Beck v ní tvrdí, e společenskou produkci bohatství systematicky provází produkce rizik. Domyšleno: Lidská společnost dokáe svým vývojem ohrozit sebe samu. Přiblíila se ke kritickému bodu, kdy nejde o rizika osobní a skupinová, ale globální, o rizika spojená s odvahou, ale i sebezničením.
Po Snowdenovi musíme ít s vědomím, e vše, co prochází naším počítačem, a vše, co si ukládáme, nejsme-li špičkovými experty, je veřejným tajemstvím. Jako kdybyste obsah přijatých a odeslaných e-mailů vyprávěli kolemjdoucím na ulici. A stejně tak jim rozdávali své oskenované dokumenty včetně tajných, osobní a rodinné fotografie, i ty nejintimnější. Veřejnými se stávají všechny telefonické kontakty, kromě těch s kódovacími monostmi. Prostřednictvím instalované kamery je mono pozorovat dění kolem počítače.
Je moné přejít od hackerských útoků k vyřazování elektráren, bank a jiných ivotně důleitých institucí a k vedení kybernetické války. Existují viry schopné zablokovat řídicí systémy a odcizit z nich klíčové dokumenty. Viry Stuxnet, DuQu a Stars z dílny Izraelců a/nebo Američanů narušily íránský jaderný program, například roztočily odstředivky do tak vysokých otáček, a došlo k jejich poškození, přičem se na monitorech objevovaly údaje znemoňující zjistit, e k postupné destrukci dochází. Malware Flame je schopen sofistikovaného vedení kybernetické války, dokáe na dálku měnit nastavení počítače, aktivovat mikrofony na PC a nahrávat konverzaci v okolí, odposlouchávat konverzaci přes chat i snímat obrazovku. Jeho vývoj údajně stál miliardu amerických dolarů.
Martin Libicki, odborník amerického think-tanku RAND, ale varoval před unáhlenými reakcemi. Počítače operují v řádu nanosekund, odehrávají se ve virtuálním prostoru, kdeto odvetný útok zbraňovými systémy nebude směřovat na počítače, ale na lidi. Profesor Thomas Ried, který vyučuje válečnou vědu na londýnské King's College, naopak tvrdí, e ádná lidská bytost kybernetickým útokem ve srovnání s pouitím tradičních bojových prostředků zabita nebo zraněna nebyla a patrně nebude. Kybernetický útok násilí spíš zmírňuje, neli zvyšuje. Proto svou knihu nazval Kybernetická válka se konat nebude.
Ale jak budou reagovat napadení, a zaijí dlouhodobější blackout, kdy vše řídí počítače a vše je závislé na elektrické energii, ocitnou-li se na dně?
Stát to začal brát váně: i u nás proběhla první řízená příprava na moný blackout.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.