Pro některé z Olomoučanů se stala legendou paní, je v revoluční neděli 19. listopadu 1989 odmítla, ne rychlými kroky opustila hlediště, stávku v divadle vzteklými slovy, vrenými do publika i hercům: Politiky mám dost v televizi! Tehdy to působilo jen nesmyslně: v Československé televizi přece dosud ádná politika nebyla, jen propagandistické rituály, politika má nastat teď, v této chvíli! Kdyby paní obhajovala samovládu KSČ, zajisté bychom s ní nesouhlasili, její hlas by však nebyl překvapivý.
Tehdy jsme si neuvědomovali, e její hlas reprezentuje velký počet spoluobčanů, nikoliv osobní podivnost. Moná kdybychom zaznamenali, jak to bylo před pár měsíci v Polsku? V červnu 1989, kdy se konaly volby do obou komor parlamentu – přelomové, jak se ukázalo brzy, pro celý východní blok –, zúčastnilo se 62 procent voličů. A druhého kola jen asi 25 procent. K volbám nešli ti, kdo zleva nebo zprava kritizovali dohadování s komunisty vůbec; radikálů však nebylo mnoho. A ostatní? Měli strach ze změn, nevěřili ve změny nebo – ani v Polsku jich nebylo tak málo – povaovali reálný socialismus přes všechny výhrady za svůj reim.
Představa, e jsme revoluci podzimu 1989 dělali my všichni – a na hrstku... doplňme, koho chceme –, je iluze. Ani většina studentů revoluční nebyla, většina nerozuměla, bála se, odjela z měst, odvolána vystrašenými rodiči. Revoluce se účastnila menšina, co neznamená, e nezúčastněná většina byla proti. Změna jí spíš byla lhostejná; nebo se ti lidé báli. Není na tom nic senzačního, dějiny většinou rozhodují menšiny, které vědí, co chtějí, zatímco ostatní jsou rozprášeni do tápajících skupin (dělení Československa!). Ale vypadá rituálně lépe, řekne-li se, e v červnu 1989 Solidarita drtivě zvítězila nebo e jsme v listopadu 1989 porazili komunisty.
Porazili? Přece došlo k dohodě. K úspěchu nás přivedly kulaté stoly, jednání o vládě národního porozumění, ostatně v čele s členem KSČ, nikoliv jednání o bezpodmínečné kapitulaci. Tvrzení, e se měli zakázat nebo e je Havel měl zakázat, předpokládá, e je pěkné vyjednávat s partnerem, a jakmile zeslábne a přestane být nebezpečný, dohody ignorovat a partnera – zrušit. A debolševizace jako obdoba denacifikace? Jakeš nebyl Himmler, KSČ nevedla genocidní válku a nepodepsala bezpodmínečnou kapitulaci; nacisté se Spojenci ke kulatým stolům neusedali. Také jedno efektní, ale nesednoucí přirovnání.
Škoda, kdyby se nekomunistická politika drela étosu kulatých stolů a mluvení s nimi, mohli jsme být jinde. Mohli jsme přinejmenším vědět, jaký je skutečný – intelektuální i mocenský – potenciál KSČM. Nejeden člen a stoupenec KSČM by viděl předlistopadovou minulost s jemnějšími odstíny. Slýchá--li někdo často, e by se měl napravit, ale zároveň e je nenapravitelný, patrně se zatvrdí. Potenciál revanše – odvety za domnělé i skutečné křivdy z polistopadových dob – větší nebo menší v KSČM je jistě někde také. Jene KSČM se zázračně rozpouštět nezačne – a máme si to přát, pokud by se to dálo ve prospěch Babiše, Okamury, Bobošíkové či Klause? Není to myšlenka nová, ale: pokud budou protestní strany i nadále existovat, a zřejmě budou, je KSČM nejhorší monost (jestlie jí levicovost například brání přinejmenším získávat hlasy zuřivých rasistů)? Má smysl se odvolávat na bohumínské usnesení, které není dodrováno dávno u proto, e se netýká jen zákazu spolupráce s komunisty na vládní úrovni a někteří zakázaní partneři u ani neexistují?
Asi nadále budou nastávat dvě standardní situace: budeme-li dost silní, budeme předstírat charakternost a jakoukoliv spolupráci s KSČM odmítneme; budeme-li je potřebovat, nějak se dohodneme, pokud mono ve stínu.
Je ovšem i jiná monost. S komunisty se jedná otevřeně a důstojně a bere se váně například usnesení mimořádného sjezdu KSČM ze 20. prosince 1989, kde se praví: Naše doznání všech chyb, omylů, všech deformací proti lidskosti a demokracii není jen prázdné gesto. (...) Omlouváme se naší mládei i všem občanům, kteří byli postieni neoprávněnými represemi, omlouváme se dětem těch rodičů, které trpěly postihy ještě v dalších generacích. Omlouváme se za veškerá příkoří i členům strany, kteří za svoje reformní postoje, za nesouhlas s protizákonným vstupem vojsk pěti spojeneckých zemí v roce 1968 museli KSČ opustit a ztratili postavení rovnoprávných občanů.
Rovně cítíme povinnost vyjádřit politování nad tím, jak bývalé stranické vedení v uplynulých letech hrubě a nezákonně nerespektovalo právo na vyjádření názorů nezávislých občanských iniciativ včetně Charty 77. Jsme si vědomi i odpovědnosti celé naší členské základny, e tomu nedokázala zabránit.
Alternativou k otevřené koalici ČSSD a KSČM mohou být skryté kšefty. Anebo na dlouhou dobu zajištěná existence koalic jakýchkoliv, hlavně e pravicových – tedy koalic stran, které samy sebe za pravicové označí a do čela postaví certifikované antikomunisty (Věci veřejné s Radkem Johnem byly pěknou ukázkou).
A dál si můeme pěstovat stihomam třeba v představě, e ČSSD likviduje ÚSTR, aby se zalíbila komunistům. Ač přitom zrovna jim institut vadit nemusí: odhalení, e kdosi byl spolupracovníkem (kolaborantem) mocenského aparátu KSČ, pro většinu voličů KSČM kompromitující objev nepředstavuje. Nebo si můeme pěstovat představu o osvobozeném národě a hrstce utlačovatelů, kam se ovšem nevejde ta paní z divadla a ještě nějaký milion.
A ani nebudeme vědět, kdy je to ještě stihomam, a kdy začíná skutečné nebezpečí. Uzavření konfederace se Severní Koreou však tím nebezpečím nebude.
Není ovšem jen antikomunismus frázovitý a cynicky účelový. Odpor, neochotu odpouštět není třeba sdílet, ale pochopitelné jsou. Někdo bude zásadně proti, někdo – jako pisatel těchto řádků – myslí, e koalice by se rozhodně měla zkusit. Tím spíše, e pokud se v blízkých zemích vynořují přízraky minula, do (post)komunistického tábora vesměs nepatří, spíše do hnědého.
Moná by se odpůrci hypotetické koalice ČSSD a KSČM s těmi, kdo ji připouštějí, aspoň na něčem shodli? V čem toti má být lepší mimovládní podpora ne otevřená koalice? Koalice je průhlednější. Kdo obsadil jaké ministerstvo, vidíme. V případě tiché podpory budeme vdy mít sklon se dohadovat: Co za to ti komunisti dostali? Toto dělají sociální demokraté ze srdce, anebo to vyaduje tichý spojenec?
A budeme si říkat: Co je šeptem, to je s čertem.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.