Mladík havraních vlasů s rysy ostře řezanými – přesně tak by si ho člověk představoval – rozdal všem škatulky podobné starému tranzistoráku a řekl měkkým polohlasem: Nalaďte si dvacet pět kilohertzů. A teď namiřte anténu na strom. Jeho tváří se mihl úsměv. Ale moná to byl jen stín pouliční výbojky na kraji půlnočního Michalského výpadu.
Uvědomil jsem si, e nejzajímavější věci se dějí na podzim. Hlavně nejtajemnější. Tajuplné jsou zšeřelé hřbitovy, barvy spadaného listí, houby, ranní mlhy, šum větrů ze strnišť. Většina magických podzimních úkazů a objektů souvisí nějak s rozkladem, rozpadem, zánikem. Je to snad přírodní zákonitost k udrení rovnováhy, e ten smutek, pocit zmaru a nevysvětlitelnosti inspirují víc ne plakátové letní veselí, dokonce víc ne potěšení z jarního rozpuku. Bezstarostnost nemůe nikdy zcela přehlušit v hloubi hlodající nejistotu, která plyne z vědomí dočasnosti všeho toho vznikajícího čerstvého, naivně mladého. Zato podzim nic takového neukrývá, veškerá ponurost spočívá na povrchu. Pod slupkou je čiré tajemství.
Pod kůrou stromů se v dutinách radují z krátících se dnů temní tvorové, kteří odedávna ztělesňují strach z neznáma. Není lepšího času pro výpravu za nimi. Organizátoři takzvané Noci vědců, pořádané olomouckou přírodovědeckou fakultou, zvolili správně.
Zapůjčené detektory ale mlčí. Sídlí tu netopýr večerní, zvaný té pozdní. Asi se ještě nevrátil z lovu, řekl průvodce a odvedl nás k lávce přes Mlýnský potok. Přelaďte na čtyřicet pět kilohertzů; miřte na hladinu, řekl, a najednou jsme uslyšeli klepání zpomaleného sonaru netopýra vodního.
Pozor, netopýři nejsou ádné myši. To je pomluva, vyloil nám přírodovědec – a zas ten zvláštní úsměv. Naopak, v mnohém jsou překvapivě podobní nám. Třeba tím, e se doívají zhruba třiceti let a rodí ročně jedno mládě. Nanejvýš dvojčata. Přece i lidé se kdysi doívali třiceti let a eny rodily kadý rok.
Protoe neviditelní zůstávali neslyšitelnými, vzpomněl jsem si na konferenci, které jsem se jsem před pár dny zúčastnil a jejím tématem bylo rozkládání státu a ztráta důvěry v demokracii. Pronesl jsem tam odváný názor, e je to jen zdání, v něm se všichni, s médii v čele vzájemně utvrzujeme. A e pokud je důvěra skutečně ztracená a stát rozloený, stačí zas jen začít věřit a stát znovu budovat. Nic se nezmění k lepšímu, dokud nikdo neuvěří, e je to moné. Reakce byla rozpačitá. Nikdo neuvěřil.
A pak jsem pomyslel na rozkládání Evropské unie, popisované Václavem Klausem a jeho politology. Také pěkně temný myšlenkový proud. Jeho poezie sahá a za Sauronem do mordorské Hory osudu. Avšak Evropa se myslím nerozkládá. Z podpalubí zní jen hlas zlomyslného plavčíka. Láme o kýl jeden vrták za druhým a volá: loď se potápí, zachraň se, kdo můeš!
Došli jsme pod vysoký kaštan, přeladili přístroje podle nové instrukce a reproduktory zahvízdaly. Společenská konverzace netopýra rezavého neboli lesního, vysvětlil nám mladý mu. A upřesnil, e na podzim v období takzvaného swarmingu vydávají samci dlouhé litanie, zvané mating calls, kterými lákají samice do svých tajných garsoniér.
Nejnebezpečnější je pro netopýry zateplování domů, pravil, kdy u jsme se blíili k bráně parku. Ukrývají se na půdách, v dutinách paneláků. I několikatisícové kolonie. Představte si, e by třeba naráz zahynuli obyvatelé celého předměstí, třeba Neředína...
Dlouze se odmlčel a pak podotkl: Ale to není dobrý příklad. Neředín u je toti celý zateplený.
Vtom jakási účastnice vycházky, která měla zapůjčený dalekohled pro noční vidění, radostně zvolala: Podívejte se, běí tady zajíc!
Přítel netopýrů jí triedr odebral a mlčky vykročil ze stínu do světla lamp. Jeho tvář byla kamenná.
Mirku Urbanovi k šedesátým narozeninám.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.