– Ondrej Kalamár doteraz napísal dve básnické zbierky a knihu aforizmov O. K. mihy. Na ňu nadväzuje (znovu so slovnou hračkou, vyuívajúcou v názve začiatočné písmená autorovho mena) Vypadnuté z O. K., teda súbor epigramov, aforizmov, sentencií a bonmotov. Kalamár patrí k pozorným pozorovateľom a poslucháčom svojho okolia i seba samého. Navyše, pôvodným ustrojením je básnik kríený s filozofujúcim glosátorom. Má dobre vyvinutý zmysel pre iróniu, sebairóniu a humor, a to i čierny. Dokazuje to najmä pri zbieraní situácií, ktoré reflektuje ako paradoxné a absurdné, práve paradox a absurditu pokladá za základný rozmer ľudskej existencie. Materiál tvaruje tak, e často pripomína veľkých majstrov malých literárnych ánrov: Myslíte si, e sa k sebe nehodíte? No tak sa k sebe hoďte! Na niektorých ľuďoch je najkrajšie ich oblečenie. Na iných ich vyzlečenie. Uhol dopadu sa rovná uhlu podrazu. Vesmír je taký rozsiahly, e ešte aj tá naša blbosť sa zdá nepatrná. Zavše vyvolá i spomienku na R. G. de la Sernu, pestujúceho gregérie plné poézie a nonsensu. Omnoho menšiu časť knihy predstavujú texty, ktoré sú skôr prvoplánovými variáciami idiómov: Keď je niekto impotent, aspoň nič nepotentuje. Kto ije nad pomery? Najmä tí, ktorí nemajú iadny pomer. Nechytajte ma slová! Som strááášne šteklivý. Svet je také dokonalé miesto, e sa sem spracú aj nespratníci. Kniha vyšla v grafickej úprave a s ilustráciami spisovateľa Daniela Heviera. Jeho kresby sú neraz metaforickým pokračovaním textov, ich rozvinutím. Napríklad bankomatová kartička, z ktorej vyrastajú prsty v geste znamenajúcom figu drevenú. Predloha znie: Jeden guru mi hovoril, e v ivote mám vdy na výber. Ale bankomat ma dnes rukolapne presvedčil o opaku.
Ondrej Kalamár: Vypadnuté z O.K.,
Trio Publishing, Bratislava 2013, nepaginované.
-mah-
– Sú knihy, ktoré sa v dobe svojho vzniku so mnou ako čitateľom akosi minuli. V krikľavosti a kriku sveta som ich nezbadal a nepočul. A mono si tajne povedali: Zdá sa, e ešte nie je dosť pripravený, aby do nás vstúpil, aby si osvojil, aby porozumel a potichu sa s nami podelil o tú radosť, e konečne existujeme. Museli uplynúť bezmála dva roky, kým som ju vďaka jednej zo zákonitých náhod našiel – ako darček k 75. narodeninám Vlastu Zábranského od slovenských priateľov a obdivovateľov jeho kresleného humoru. Dnes si hovorím, čoe sú to dva roky, veď sám maliar, grafik, ilustrátor, scénograf a karikaturista na origináloch za svojím menom v zátvorke uvádza: (1936–2029)! Vzácna publikácia zostavená Ferom Jablonovským sústreďuje symbolických 75 Zábranského karikatúr z rokov 1966–1971, ktoré vychádzali v týdenníkoch Roháč a Kultúrny ivot (na Slovensku autor uverejňoval kresby u od začiatku 60. rokov do takmer polovice sedemdesiatych). V oboch bratislavských časopisoch s ním vtedy redakčne spolupracovali Ladislav Szalay, resp. Kornel Földvári. A obaja mu vedno so zostavovateľom vzdávajú hold hodný majstra linky, slova, myšlienky. Podistým aj za kresbu, ktorú obsahuje 27. číslo časopisu Roháč z roku 1968. Ponad hlavy načúvajúceho davu buráca a burcuje rečník: To všetko za predpokladu, e čierna je biela a naopak... Teda dodatočne a s ospravedlnením za meškanie s vinšom do Brna: Všetko najlepšie pánu Zábranskému i českému a slovenskému humoru!
Zábranský na Slovensku, Foart Bratislava 2011, 80 s.
-mah-
– Editorovi se podařilo shromádit třicet devět osobností z různých oborů vědecké, kulturní a technické činnosti – třemi svícemi z titulu, které ozařují pohled do budoucnosti, jsou filozofie, sociologie a praxe –, které byly ochotny se vyjádřit k budoucnosti naší civilizace. Jejich všeobecně sdílená představa je, e naše období je krizové a krize dosud ani naplno nepropukla. Co bude následovat po ní, nemusí sice znamenat konec, ale v kadém případě dojde k hlubokým změnám lidských moností, zájmů a hodnotové orientace. Kromě prognostických úvah najdeme v knize i konkrétní návody, jak se na budoucnost připravovat a jak projít krizí s co nejmenší újmou. Příspěvky jsou doplněny krátkými upozorněními na symptomy nadcházející krize a výňatky z antických autorů, kteří ili s podobnou vyhlídkou obav z pronikavých změn. Texty jsou doprovázeny působivými fotografiemi a reprodukcemi uměleckých prací. Syntézou toho všeho vzniklo velmi poutavé dílo, které snad, dopadne-li vše v mezích moností dobře, bude jednou čteno jako doklad naší prozíravosti, či naopak nedostatku předvídavosti.
Václav Cílek (ed.): Tři svíce za budoucnost.
Návody a nápady, jak přeít konec světa,
Novela bohemica, Praha 2012,
302 s., cena 369 Kč.
-jn-
– Výbor z básnického díla moravského německoidovského autora Vlastimila Artura Poláka (1914–1990), bohuel posmrtný, nelze opomenout (nejen proto, e letošní 2. vydání jeho Bílé paní z ghetta je dílem našeho nakladatelství): vychází v jeho mateřštině, tedy němčině, a je to první obsáhlejší výbor z jeho díla. Nastal tedy konečně čas také na obsáhlejší výbor český? Hodně básní sice přeloeno bylo, a to výbornou znalkyní němčiny i češtiny, spisovatelovou chotí Olgou, o jejich výběru však ještě rozhodoval sám autor; to má klady, ale nikoliv nutně jen klady. Německý výbor vyšel jako pátý svazek Knihovny českých zemích, zatím nerozsáhlé, ale zajišťující výbornou společnost, mj. Jiřího Langera a Ludvíka Kundery.
Vlastimil Artur Polák: Die Stadt der schwarzen Tore. Gedichte aus Theresienstadt / Gesammelte Gedichte 1938–1990, Arco Verlag, Wuppertal 2013, 248 s.
-vb-
– V češtině ji máme tři autorovy knihy o extrémních pojmech: Teorie všeho (aktualizovanou jako Nové teorie všeho), Teorie ničeho a Knihu o nekonečnu. Tento soubor je nyní doplněn na tetralogii, která je více ne zdařilým dovršením díla. Autor zde píše o oblasti reality a teorie, v ní patří k předním odborníkům, co jen přispívá provázanosti a spolehlivosti textu. Ten můe dobře poslouit budoucímu odborníkovi jako uvedení do studia kosmologie, právě tak jako laickému zájemci jako zdroj srozumitelné a přitalivě podaní informace, která postupuje od pozorovatelných a měřitelných dat o realitě a k nejodvánějším spekulacím o pluralitě světů. Dovíme se však i o kontaktech kosmologie s filozofií či historií a poznáme svérázné postavy průkopníků poznávání vesmíru, jakými byli Dicke, Dirac, Eddington, Einstein, Friedmann, Gamow, Gödel, Hoyle, Hubble, Lemaitre, Lifšic, Tolman či Wheeler. K půvabu knihy jako obvykle přispívají vynalézavě vybraná motta.
John Barrow: Kniha vesmírů,
přeloil Jiří Langer, Paseka, Praha a Litomyšl 2013, 319 s., cena 288 Kč.
-jn-
– Polská Krytyka Polityczna je levicový think-tank, nakladatelství, sdruení s místními kluby po celém Polsku; chce levici vzdělat a dodat jí cit pro tradici domácí i zahraniční; hledá v polských dějinách včetně studentského a disidentského hnutí počínajícího 60. léty i po světě. Není to v zemi, kde působí civilizovaná, ale málo idealistická a dnes nepříliš vlivná levice postkomunistická a jako advokát chudých vystupuje i nacionálně klerikální Právo a spravedlnost J. Kaczyńského. Krytyka Polityczna je také časopis, jeho letní číslo je věnováno především Spojeným státům. Velmi uitečný almanach o USA zejména obamovské éry.
Krytyka Polityczna 33. Ameryka w konserwie,
288 s.
-vb-
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.