Jste zde: Listy > Archiv > 2013 > Číslo 5 > Jan Novotný hovoří s Evou Dobšíkovou: Kdy ztratíš domov, staneš se bezdomovcem
Můe to potkat i mne nebo tebe? Můe to potkat člověka vzdělaného, uválivého, pracovitého? Za vlády komunistů bylo slovo bezdomovec, přinejmenším pokud se jednalo o domácí poměry, skoro neznámé. Nebylo je na ulicích vidět. Oficiálně byla práce i přístřeší pro všechny, pro práceschopné dospělé byla práce dokonce povinností, a kdo neprokázal, e se jí iví, mohl být i trestán. Institut domovské obce, která by byla povinna poskytnout člověku v nouzi přístřeší a nejnutnější potřeby, zanikl sice roku 1948, ale pro lidi s trvalým bydlištěm v obci tato povinnost trvala. (Neptejme se však, v jaké kvalitě ji obce plnily.) Jak je tomu dnes a dá se s tím něco dělat? O tom hovoří vysokoškolský profesor Jan Novotný s učitelkou a společenskou aktivistkou Evou Dobšíkovou.
Jan: Na prahu stáří se často zamýšlím nad tím, v čem se svět okolo mě během mého ivota výrazně změnil. Některé změny mě těší, na některé můj názor kolísá, jiné mě znepokojují. Mezi ty poslední patří lidé, které vidívám přespávat na ulici či v úkrytech, je bych rozhodně nenazval domovem a kterých mohou kdykoliv snadno pozbýt. Souhrnně bych je nazval bezdomovci. Zajímá mne, proč jsem takové lidi dříve běně nepotkával a proč jich zřejmě přibývá. Kdy mrzne, mohu se uchýlit do svého teplého bytu, ale dokáu tam zapomenout na toho, kdo takovou monost nemá? A je zcela vyloučeno, e se jednou ocitnu na jeho místě?
Ty se o bezdomovce zajímáš u dávno. Máš představu, kolik jich je v našem městě a v celé republice?
Eva: V Brně proběhlo poslední sčítání bezdomovců v roce 2010. Jeho nedostatkem bylo, e byli sečteni jen ti, o nich se nějak vědělo, hlavně ti, kteří se někdy obracejí na zařízení Armády spásy, Charity či na jiné příspěvkové organizace nebo na zařízení magistrátu. Většina lidí bez domova však přeívá celá léta někde ve skrytu, třebas mají i fingovanou adresu u známých. Byl-li tehdy zjištěný počet bezdomovců v Brně kolem 1300, bylo právem odhadováno, e jich tu můe být 3000–4000. V Praze v té době činil počet zjištěných bezdomovců okolo 4000. Není pochyby, e jejich počet rychle roste. Podle praského sociologa Libora Prudkého, který se touto problematikou dlouhodobě zabývá, jsou ji dnes bezdomovců desetitisíce a hrozí, e tento trend bude pokračovat.
Stojí jistě za pozornost malý podíl (asi 10 %) en, stejně jako Romů. Těch je na ulicích málo, i kdy jsou chudí a pozbyli zaměstnání mezi prvními. Důvod je zřejmě v tom, e mají velké soudrné rodiny a dostávají na děti i na bydlení podporu. Ani jejich situace však není ideální. V ubytovnách platí početná rodina s mnoha dětmi 10 i více tisíc za jednopokojový byt. V jiných ubytovnách se platí za holý pokoj bez monosti si uvařit a bez jakéhokoliv příslušenství (většinou se bydlí po dvou) a 4000 na osobu. Jeden sporák je třeba i pro celou chodbu, tedy pro dvacet pokojů. Majitelé ubytoven jsou většinou soukromníci, ale snaí se zůstávat v anonymitě. Obyvatelé se jich bojí a podřizují se reimu, který plnohodnotný ivot podstatně omezuje. Vědí, e ubytovna je poslední šance před vyhozením na ulici. I tito lidé jsou v jistém smyslu bez domova, take hranici příslušnosti k bezdomovcům je obtíné vymezit.
Jan: Jakou má bezdomovec šanci se ze své svízelné situace dostat?
Eva: Jen málo lidí se dokáe, je-li jednou na ulici, znovu vrátit do normálního ivota. Po několika týdnech a měsících se mění osobnost člověka, naděje skoro mizí, nepodaří-li se mu získat nějaký příjem a nějaké ubytování brzy. Zdraví se velmi zhoršuje, nastupuje pocit vyloučenosti, beznaděje. Otupující úlevu poskytuje alkohol, případně drogy. Podvýiva a špína, uráení a naprosté nepochopení těch, kdo na dně neijí a velmi často si myslí, e si za svůj úpadek na dno tihle lidé, kterých se čistý, nasycený člověk štítí, mohou sami, jsou skutečností, která bezdomovce obklopuje ve dne v noci. Bezdomovectví mění osobnost člověka na ulici tak, e naděje na návrat časem mizí úplně. Spolu se zhoršujícím se zdravím a měnící se psychikou. Sociální pracovníci věnující se lidem ztrativším domov vědí, e začlenění do pravidelné práce na běný pracovní úvazek, třebas na úklidové práce, by většinou nebylo moné, e se musí počítat s tím, e kadý je jiný, ale kadý u pozměněný, ije-li delší dobu na ulici. e je potřeba postupovat krok za krokem, třebas dávkovat práci na několik hodin denně, s volnějším reimem, a samozřejmě pomáhat s ubytováním, monostmi hygieny, monostmi něco si uvařit, dosaitelností lékařské péče a také poradenské péče psychologa. Mnozí z těchto lidí nemají ádný důchod ani doklady, protoe je opakovaně ztratili nebo jim byly ukradeny. Nemohou platit za nocleh v azylových zařízeních ani za jiné sluby a jídlo, ba ani za léky.
Jan: Máš patrně pocit, e problém přerůstá naší společnosti přes hlavu. V čem vidíš příčiny?
Eva: Rozhodně si nemyslím, e by za vlády komunistů bylo všechno v pořádku. U tehdy jsem se setkávala se skrytým bezdomovectvím u lidí, kteří propadali alkoholu a rodina se jich zbavovala, u lidí, kteří byli postieni psychickou náchylností nebo špatnou výchovou ke kriminálnímu chování a stali se z nich recidivisté, kteří neměli, kdy nebyli právě ve vězení, kde bydlet. Kdy jsem jim ubytovnu opatřila, nevydreli tam a nevydreli ani v ádném zaměstnání, které od úřadu dostali. Na rozdíl od dnešní situace však v Brně pro takové lidi bylo dostatek ubytoven i práce. Alkohol, drogy, násilnosti, krádee patřily ovšem k jejich ivotu. Byli to lidé, kteří neměli dostatek vůle a síly trvale vést běný občanský ivot.
Dnes je spektrum bezdomovců daleko širší a troufám si říci, e je mezi nimi jen malý podíl těch, o nich by se mohlo říci, e si svou svízelnou situaci sami zavinili nebo si dokonce svůj bezdomovecký úděl zvolili. Jestlie odmítají podávanou ruku, má to důvody, kterým bychom se měli snait porozumět.
Abych se však vrátila k otázce po příčinách. Po politickém a současně hospodářském převratu na začátku devadesátých let se likvidovaly průmyslové podniky, které zaměstnávaly lidi s úzce vyhraněnou kvalifikací a nekvalifikované. Jednalo se o doly, hutě a mnohé další podniky. Skoro rázem se ocitaly desetitisíce lidí bez práce a naděje ji brzy zase nalézt. Myslím, e z těch pocházely první mohutné vlny bezdomovců, mnozí se stahovali v naději na nalezení práce do Prahy, Brna a jiných měst méně postiených restrukturalizací průmyslu ne Ostravsko, Mostecko aj. Ale ani jinde to pro ty, které nepodrela rodina nebo neměli majetkové rezervy a dostatečnou flexibilitu v dovednostech, nebylo vdy úspěšné. Pokud vím, z těch neúspěšných mnozí u neijí. Bezdomovci umírají brzo.
Práce ubývá dál, podniky se zavírají. Návraty z vězení skoro předurčují k nezaměstnanosti u záznamem v trestním rejstříku. O pracovníka se záznamem není zájem. Prezidentská amnestie letos vrhla v lednu na ulice kolem 6000 lidí, z nich jistě většinu nečekala otevřená náruč domova. Nemonost získat pracovní místo a s tím spojená zadluenost, exekuce, následná ztráta bydlení... To jsou ty hlavní příčiny, které vyhánějí lidi na ulici.
Jan: Krušný ivot bezdomovců si uvědomuji hlavně za studeného počasí. V jakou pomoc bych mohl jako bezdomovec doufat?
Eva: V Brně je mnohem méně moností přečkat noci na lůku, dodrovat základní hygienu, opatřit si aspoň nějaké teplé jídlo, něco si vyprat, ne je lidí na ulici. Ve všech lůkových zařízeních je snad 900 míst a musí se za ně platit průměrně 50, ale i 70 Kč denně. Nesmí tam vstoupit člověk, který poil alkohol. V zimních měsících jsou zřizována od večera do rána krizová centra. Lidé, opět za podmínky, e nepoili alkohol, v nich mohou přes noc sedět na idli a ráno je musí zase opustit. Během dne fungují denní centra, kde je teplo a snad tam dostanou i čaj a polévku. Brněnský magistrát zařídil svoz zbylých obědů z restaurací a jídelen, je toho však pro všechny zájemce málo a před výdejnou se u po poledni tvoří fronty. Jídlo se vydává přiblině kolem 16. hodiny.
Jan: Jistě to nejhorší, co by mě mohlo jako bezdomovce postihnout, by byla nemoc. A ta je při podmínkách, v nich bezdomovec ije, vysoce pravděpodobná. Patrně bych neměl peníze na lékaře ani na léky a třeba ani kartu zdravotní pojišťovny a doklady, na jejich základě bych ji získal.
Eva: V současné době, a to u dlouho, tedy měsíce, ba léta, není těm, kdo jsou na ulici, řádná lékařská sluba dostupná. Dle mých zkušeností se bezdomovci dostávali k lékaři na intervenci nějakého sociálního pracovníka Charity, Armády spásy, magistrátu apod. Pokud se obrátili sami na nemocnici nebo na lékaře, to jim u muselo být moc zle. Několik jsem jich doprovázela, poněvad měli oteklé nemocné nohy. Vykázali nás bez ošetření, i kdy jsem třebas v brněnské Úrazovce nabídla, e léky zaplatím včetně dalších výloh. Nedivím se po takových zkušenostech, e bezdomovci málokdy sami vyhledávají lékaře, kdy vědí, s jakou se potáí. Ostatně k domácímu léčení, které by jim mohlo být doporučeno, nemají podmínky včetně peněz. Pokud jsem zavolala rychlou pomoc a sledovala, co se pak v nemocnici s nepohyblivým těce nemocným dělo, buď za pár dnů umřel, nebo byl velmi brzy vrácen na ulici. Nejsou to vítaní pacienti a pro nemohoucí, staré, málo pohyblivé není vlastně ádné východisko. Setkala jsem se s člověkem středního věku, který il šestým rokem na ulici; byl to někdejší havíř z Ostravska. Vroucně si přál umřít a asi za měsíc se mu to podařilo.
V Brně byly činěny pokusy opatřit pro bezdomovce lékaře a magistrát měl v plánu zařídit ve svém nově vybudovaném krizovém středisku pro osoby v sociální tísni v Brně v Masné ulici ordinaci, kde by byl stálý lékař pro bezdomovce. Toto středisko funguje od listopadu 2012, avšak bez ordinace. Teprve letos v květnu se jedná o zřízení lékařské sluby. Psychologická sluba, kterou by lidé v těkých sociálních nesnázích tolik potřebovali, je stále v nedohlednu.
Jan: Co by podle tebe lidé na dně nejvíce potřebovali a co by se mělo změnit?
Eva: Ti, kdo s nimi a pro ně pracují a znají je – hlavně v případě, e s nimi cítí a upřímně jim chtějí pomoci – a já se k nim přidávám –, myslí, e nejvíc je potřeba změny veřejného mínění. Je nejjednodušší odbýt problém tím, e si bezdomovec za svou situaci můe sám, e je nepříjemný, špinavý, někdy je cítit alkoholem, některý poívá drogy. e jediné řešení je odklidit ho někam, kde by nebyl vidět. Proč se o to máme starat? Vdyť mnozí odmítají pomoc azylových domů, center a jinou dostupnou pomoc a jsou vlastně se svým ivotem pod širákem spokojeni.
Ve skutečnosti jsou cesty, které vedly na dno a do bezdomovectví, velmi rozličné. Kromě ztráty zaměstnání třeba nefunkční a neúplné rodiny, dětská zařízení, je v 18 letech vyvrhnou mladistvého do světa, ani jej zakotví ve společnosti. A jiné a jiné.
Kromě pochopení a pomoci pro ty, kteří se u na dno dostali, je důleitá prevence – zákony i společenská atmosféra by měly zaručit, aby lidé pro běné chyby neupadali do dluhů a nepozbývali střechu nad hlavou, aby se neztrácely pracovní příleitosti tam, kde je jich nejvíce potřeba, aby bylo dostupné levné a přitom důstojné bydlení.
Jan: To by pomohlo nejen bezdomovcům, ale celé společnosti. Jako pilný čtenář časopisů nacházím náznaky, e se toto vědomí začíná probouzet. Třeba k tomu svou kapkou přispěje i tento náš rozhovor.
Jan Novotný (1944) je fyzik, filozof, spisovatel, publicista; stálý fejetonista Listů.
Eva Dobšíková (1932) je zemědělská inenýrka, pedagoka, překladatelka a publicistka; autorka oceňovaných vzpomínek Naše doba a my v ní.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.