Jste zde: Listy > Archiv > 2013 > Číslo 5 > Vilém Prečan: Krátká glosa k dlouhé, leč nepodařené recenzi
(K Listům 4/2013)
Škoda, e se jako dnes osmdesátiletý nemohu doít chvíle, kdy bude podrobeno budoucí opus magnum Jana Grubera kritice ve smyslu kriterií Haydena Whita, jimi se ohání v recenzi Sukovy kníky (Vypulírovaný Václav Havel). Je ovšem moné, e v té době budou mladí adepti historické vědy u přísahat na jiná (módní) hlediska pro hodnocení historických prací ne ta, je uznává L. P. 2013 J. G.
Téma Sukovy knihy je dáno jejím titulem, který dává jasně najevo, o co v knize jde. O kapitoly z dějin české demokracie, o ivot občana Havla jako člověka politického. Gruberovi chybí pikanterie z Havlova intimního ivota a podrobnosti o všech enách, které prošly dramatikovou náručí. Na jeho poadavek lze namítnout: asi je to jiné téma pro jiný ánr literatury, ať historické, ať – dejme tomu – bulvární.
Vytýkat Sukovi, e se v rozhovoru pro týdeník nebo v knize daného ánru neodvolává na politologické teorie, můe asi jen student zaujatý právě objevovanou studijní látkou a navíc s malým citem pro to, co je v daném kontextu účelné nebo vhodné. Nad tím stejně jako nad poznámkou o Sukově nedostatečné teoretické výbavě se lze pousmát. Nad Gruberovou výtkou, e Václav Havel dvacet čtyři let po sametové revoluci Sukovi vychází jako kladná postava, ovšem zůstává rozum stát. Jako by kritická historiografie nesměla ocenit pozitivní hodnoty.
Gruber vnáší do proudu svého psaní jméno historika Michala Pullmanna s jeho kritikou zvulgarizované teorie totalitarismu, avšak výslovně říká, e to není Sukův případ. Vzniká otázka, proč je tedy Pullmann zcela neústrojně připomenut. Netroufám si spekulovat, jakkoli se vnucuje myšlenka, e jde o oportunní přihlášení k názorům Gruberova učitele. (Anebo snad dokonce nepodařený revanš za to, e Suk před časem v Dějinách a současnosti kritizoval Pullmannův revizionismus.)
Vilém Prečan, Praha
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.