(K Listům 4/2013)
Kdo vydá knihu o Václavu Havlovi, musí počítat s tím, e se do něj pustí kritici z nejrůznějších směrů. Doufá přitom v kritiku, která – jakkoli bude tvrdá – bude pro jeho další práci přínosná. Recenze Jana Grubera v Listech 4/2013 taková bohuel není. Je spíše pokusem o kádrový profil autora jako historika, nikoli rozborem jeho knihy. Uvozují ji mezititulky, v nich stojí proč Suk píše, jak Suk píše a podobně. Text recenze však svědčí především o tom, jak píše Gruber, který se zpravidla míjí s podstatou věcí, které chce kritizovat, a nadto nenapíše správně ani jména dvou citovaných učenců (s. 94 a 95). Zato nechybí fráze o polistopadových historicích píšících podle totalitárního schématu a stvrzujících současné panství. Recenzent mává svým iekem jako Leninem a vzdaluje se od věcného přístupu.
Proti poznámce o hagiografii si dovolím ocitovat slova jiného recenzenta – Robina Ujfalušiho, který v revue A2 (16/2013) napsal, e autor nešetří kritikou na Havlovu adresu. Tvrdí-li Gruber, e z knihy jsou vytěsňovány kritické a polemické hlasy, tak ji zřejmě nečetl pořádně. Řada kapitol obsahuje jak moji zjevnou kritickou distanci od zkoumané osobnosti, tak vylíčení dobových polemik zpochybňujících Havla jako myslitele i občanského aktivistu. Mimo jiné odkazuji na kritický ohlas jeho selhání ve vazbě v roce 1977, na spory o disent s některými chartisty i lidmi z jiného prostředí. Dále upozorňuji na kritiku Dopisů Olze od filozofa L. Hejdánka, nebo na spory mezi československým disentem a exilem o podstatu a smysl svobodné umělecké tvorby v diktatuře. Podrobně pojednávám o předlistopadových názorových střetech o pojetí politické opozice s nestorem demokratického exilu P. Tigridem, mladšími disidenty P. Placákem a I. Lamperem či Havlovými oponenty z Demokratické iniciativy. A last but not least připomínám spory o Občanské fórum a politiku v čase kolapsu starého reimu se Z. Jičínským, R. Battěkem, I. Dejmalem, J. Budajem, politiky z Klubu za socialistickou přestavbu Obroda, Demokratické iniciativy a dalšími.
Dostávám se k tomu nejdůleitějšímu, k recenzentovu zásadnímu nepochopení toho, o čem kniha je, co je její kritickou interpretační osou. Podle něj by zřejmě bylo optimální zaloit výklad na konfrontaci obrazů Havla disidenta a Havla politika. Termín konfrontace zřejmě implikuje recenzentův předpoklad fatálního rozporu mezi předlistopadovým a polistopadovým Havlem, stereotypně traktovaný na příkladu jeho podpory tzv. humanitárního bombardování Jugoslávie v roce 1999. Sem míří citace ze Slavoje ieka, která u se úspěšně vila jako antihavlovský topos. Tento rozpor však nelze povaovat za nesporný fakt, nebyl-li ještě řádně kriticky prozkoumán. Recenzent jej patrně za určující povauje, co je jeho věc. Bohuel však ignoruje to, e má kniha je věnována jen disidentské éře a končí rokem 1989. To mu brání pochopit její skutečný záměr, kterým věru není porovnávání Havla chartisty s Havlem představitelem členského státu NATO, nýbr zkoumání rozporů mezi morálním a mocenským pojetím disentu, jinými slovy mezi nepolitickou politikou a politikou jako povoláním. Gruber nerecenzuje mou knihu, nýbr jakýsi extrakt z ní kontaminovaný jeho představami a předsudky. A pokud si myslí, e kniha měla být o něčem jiném, ať ji napíše sám.
Při četbě se mu vkrádalo podezření, e to, co líčím, je dobře známo, a e tedy nepřináším mnoho objevného. Zmíněný Robin Ujfaluši si naproti tomu povšiml, e v knize jsou obecně známé počiny – dopis Husákovi, prohlášení Charty 77 a VONS, vznik Několika vět – líčeny detailně a přinášejí něco nového a cenného. Gruber nic nového nenašel, ačkoli na jiném místě v podivném rozporu s tím píše, e kniha přináší zřejmě nejucelenější vhled do Havlova ivota, jeliko vychází z široké palety archivních materiálů, edic dokumentů, korespondencí i odborné literatury. Bloumá nejen v mé knize, ale i ve své recenzi. Ocitoval i některé mé další texty, snad aby ukázal, e mě má přečteného, nijak s nimi ale dále nepracoval. Uvedl jen, e pasáe o listopadové revoluci 1989 připomínají to, co jsem ji napsal v knize Labyrintem revoluce. Neuvedl však konkrétně v čem, a tak ani nezaregistroval, co je v nich nového a co je interpretováno jinak.
Píše dále, e redukuji Havla na politického aktivistu a pomíjím lidské stránky jeho ivota. Stranou jsem ponechal jeho vztah k enám, které prošly jeho náručí, abych prý nepošpinil odkaz člověka ijícího ,v pravdě'. Nic takového jsem neudělal. Mimo jiné v kapitole Veřejné soukromí se zmiňuji o tíivém dilematu těch, kteří obdivovali disidenty pro jejich statečné občanské postoje, ale měli značný problém s jejich osobním ivotem, který narušoval obraz o jejich morální integritě. Píše-li tedy recenzent, e jsem svůj obraz Havla vypulíroval, vyjevuje znovu svůj nutkavý sklon ke kádrování, který vytlačil pozorné čtení. Nadto omezuje-li lidské stránky na vztah k enám, vypadá to, jako by netušil, e tam patří i jiné věci, o kterých se v knize píše. O čem proboha vypovídají kapitoly o Havlově selhání v první vazbě v roce 1977, o jeho traumatech ve vězení (1979–1983), o jeho vzteku 13. prosince 1989, kdy se zdálo, e se mu vzdaluje prezidentský úřad? Vypovídají také o jeho lidských stránkách.
Mrzí mě, e místo produktivní polemiky musím vysvětlovat, co v mé v knize je a co v ní není. Gruberovi bych doporučil, aby nejprve sám napsal nějaké kriticky vědecké a teoreticky vybavené dílo. Mělo by ho to přivést k věcnosti při posuzování jiných.
Jiří Suk, Praha
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.