(K Listům 6/2012 a 3/2013)
V Listech 6/2012 byl otištěn můj článek s názvem Jiný pohled na finanční nerovnováhu eurozóny. V reakci na text Vladimíra Tomšíka a Martina Mandela a na jeho rozbor Stanislavou Janáčkovou (Newsletter CEP, duben 2012) na téma znepokojivého vývoje v zúčtovacím systému eurozóny, zvaném TARGET, jsem se pokusil o jiný, ale hlavně – a to je velmi důleité – pozitivní pohled na věc. V Listech 3/2013 byla otištěna reakce Pavla Urbana, ve které mne na několika místech vyzval, abych své názory vysvětlil.
Pavel Urban vyjádřil názor, e jinak je můj jiný pohled jen spikleneckou teorií, navíc postrádající logiku, kterou některé spiklenecké teorie přeci jen mají. Jsem vděčný za jakoukoliv polemiku. Rád poskytnu vysvětlení, jen se omlouvám, e bude – kvůli prostoru mně danému – stručnější, ne bych chtěl a – kvůli struktuře čtenářů Listů – také laičtěji podané.
Ještě poznámku k spikleneckým teoriím – tyto teorie, a na malé výjimky, vznikají buď jako boj proti něčemu, nebo z obavy před něčím (anebo z obou důvodů najednou). Můj jiný pohled je naopak motivován radostnou vírou v to, e běh událostí někdo řídí. Představa, e se vyvíjejí chaoticky jako poryvy větru, by mne hluboce děsila.
Zásadní nepochopení zde tkví v samotné větě trhy se chovají stádně. To, e se bezdomovec, který si v samoobsluze koupí pivo (příklad pouitý P. Urbanem), chová stádně, je zcela bez pochybností. Je ovšem jasné, v rozporu s tím, co tvrdí Pavel Urban, e tento bezdomovec není tvůrcem trhu. Za tvůrce trhu lze povaovat toho, kdo má trní sílu daný trh ovlivnit. To náš bezdomovec určitě není. Nemá vliv ani na sortiment, ani na cenu piva, a dokonce ani na to, zda samoobsluha stojí zde, nebo někde jinde.
Trhy se nechovají stádně, to jen většina jejich účastníků se chová stádně. Jsou to ti, kteří nemají sílu trh ovlivnit, a proto sledují tvůrce trhu a snaí se je napodobit, skutečně jako stádo zvířat sleduje vůdce. To je ale něco jiného ne konstatování, e se celý trh chová stádně.
Je zajímavé, e všichni chápeme, e valná hromada obří společnosti (u nás např. ČEZ) dopadne tak, jak si přeje nebo přejí rozhodující akcionář(i). Nikomu nepřipadne divné, e antimonopolní autority nepovolí nebo následně rozbíjejí formace hráčů, které by mohly vést k dominanci na trhu. Chová se trh nápojů dané země stádně, kdy se například Coca Cola pokouší skoupit domácí výrobce nápojů?
Proč najednou ztrácíme soudnost, kdy se jedná o finanční trhy či jejich segmenty? Copak antimonopolní úřad neposuzuje i například spojení velkých bank? Proč by tak činil, kdyby se finanční trh země choval nepředvídatelně a stádně?
Důvodem, proč náhle přepneme do paradigmatu věci se dějí samy a chaoticky, je to, e po generace (ji od slavné neviditelné ruky trhu A. Smithe) čteme a slyšíme popis velkých událostí na trzích podobný popisu přírodních jevů. Dolar klesá, trhy se plaší, peníze odtékají... A tato rétorika evokuje představu samovolnosti pohybu i v ekonomice, jako by příroda a ekonomika fungovaly stejně. Nikoliv – dolar se propadl, protoe někdo hodně velký dal příkaz k jeho prodeji ve velkém mnoství (a určitě věděl proč).
Ano, toto tvrzení z dopisu Pavla Urbana je určitě blízko pravdě. Chybí ale dovětek – těch peněz, které jsou jim věřitelé ochotni půjčit. Jsme rok co rok zasypávání informacemi o procesu přípravy a schvalování toho či onoho rozpočtu (jedno zda národního, nebo např. EU), o těkých bitvách mezi zastánci utrácení a šetření, o panických reakcích trhů dluhopisů či měn na tu či onu zprávu. Zapomínáme, e jsme pouze svědky něčeho velmi podobného například souboji manela a manelky, kolik peněz si z banky nebo jinde na trhu vypůjčí a za co je utratí. I kdyby definitivní rozhodnutí odsouhlasila celá rodinná rada včetně babiček a dědečků, je hned jasné, e to neznamená nic bez souhlasu toho, kdo peníze půjčí. Všichni víme, e rozhoduje věřitel, a nikoliv dluník. Proč by ale potom v době, kdy se vláda nefinancuje z centrální banky nebo z institucí peněního trhu, které sama ovládá (např. státem vlastněné banky či pojišťovny), měla být situace vlády jakkoliv odlišná od situace oné modelové rodiny? To, e si řecká vláda půjčuje víc, ne můe vybrat na daních, e vyplácí štědré platy a důchody a e státní aparát je neúměrně drahý, přece není ádná nová informace – to je historický model fungování řeckého státu a ekonomiky po desetiletí. Proč se velké banky ze západních zemí rozhodly přesto dluhopisy řecké vlády po celou dobu kupovat?
Systém TARGET za to nemůe, to je opravdu jen zúčtovací systém, který bude vdy nutný, ať u se Evropa bude v budoucnu vnitřně členit na suverénní státy, nebo třeba jen na regiony. Jeho existence skutečně neznamená, jak píše Pavel Urban, e Evropa představuje homogenní ekonomickou oblast. Naopak, kdyby jí byla, systém TARGET by nebyl potřeba. Evropa bude vdy heterogenní ekonomickou oblastí, stejně jako jí zůstane jakékoliv trochu větší území. Eurozóna (zatím nikoliv úplně celá Evropa) je ale oblastí, ve které vlády hrají velmi omezenou roli a kde hlavní roli hrají ti, kteří představují hlavní hráče a tvůrce trhu dluhopisů. Prostě znovu a naprosto nespiklenecky jen proto, e rozhodují věřitelé, nikoliv dluníci, a také proto, e i dluhopisové trhy, jako ostatně jakékoliv jiné trhy, se nechovají stádně, ale chovají se podle svých rozhodujících hráčů. To není konspirace, ale zdravý rozum, který pouíváme vdy, kdy jde o příklady nám blízké a jednotlivé, a ztrácíme ho vdy, kdy jsme konfrontování s vesmírnou velikostí globálních trhů a transakcí. Přesně ten postřeh, který učinil Henry Hazlitt – máme sklon posuzovat jakýkoliv dopad na teď a tady a přehlíet dopad na všude a vdy.
Něco takového jsem nenapsal ani neřekl. Systém TARGET je účetní, který eviduje, kdo komu co dluí. Vysvětlení oné homogenizace leí jinde. Vlády jednotlivých zemí jsou zodpovědné voličům a snaí se plnit sliby, díky kterým se dostaly k moci. Stejně tak manel z modelového manelství se můe snait koupit rozmařilé manelce nové auto, protoe jí ho slíbil. Pokud se ale dostane do potíí se splácením svých ji existujících úvěrů a hypoték, bude se muset pokusit tyto dluhy nějak přefinancovat a zkonsolidovat. Nová banka ale bude striktní, ji mu neposkytne bezúčelový kontokorent, ale velice pevně podmíněný úvěr, spojený navíc s dalšími podmínkami. Manelé budou muset prodat nemovitost i šperky po babičce, moná i současné auto (o novém pro manelku nemůe být ani řeč). Nikdo asi nezapochybuje, e se manelka bez nového auta obejde, a oba manelé nakonec udělají, co po nich banka chce. Kdyby nebyl tlak banky, ádný z kroků by nenastal, protoe by se na něm manelé prostě mezi sebou nedokázali dohodnout. Pokud situaci přeijí, jejich dalšímu fungování tato zkušenost dozajista prospěje.
Ačkoliv v případě manelů situaci chápeme, v případě vlád jsme opět oslněni velikostí problému a představou anonymních, stádních trhů, střídajících období nadšení s obdobím deprese a úprku. Věc je ale velmi podobná. Klíčoví hráči začnou prodávat své pozice v dané zemi. Země se dostane do problémů. Následně se objeví institucionální věřitelé (MMF, ECB, některé vlády...). Jejich hlavní rozdíl od těch původních je, e se ohlásí jménem. U to nejsou trhy, ale konkrétní věřitelé. Tito věřitelé pak spojí poskytnutí záchranného úvěru s řadou podmínek. A světe div se – stejně jako v onom manelství se nakonec dohodne vláda s opozicí i všechny důleité instituce v zemi a jsou přijata opaření, která by s ohledem na voliče a jejich nálady nebyla průchodná. Přesně to proběhlo nejen v Řecku, ale i v Itálii, Irsku, Španělsku...
Ano, tímto směrem jdou i některé spiklenecké teorie, poukazující na drancování Řecka či dalších zemí; já tento postup naopak povauji za jediný moný, kterým se i zemím jako Řecko dá naordinovat trocha zdravějšího způsobů fungování zemí z jádra eurozóny. A stejně jako se rozhazovačná manelka přizpůsobí nové ekonomické realitě a začne jezdit tramvají, i řecká vláda sníí platy, počty zaměstnanců, prodá nepotřebný majetek a učiní všechna poadovaná opatření, a to i přes protesty voličů. A systém TARGET? Ten výsledek této homogenizace určitě zaznamená také.
Josef Valenta, Praha
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.