Nedávno jsme měli poněkud okrouhlé neslavné výročí. 22. června 1633 Galileo Galilei, Florenťan starý sedmdesát let, poklekl před kardinály a inkvizitory a odvolal své (a tím vlastně i Koperníkovo) učení o pohybech Země.
Za mého mládí se to ve školách vykládalo jednoznačně. Veliký vědec vyzbrojený dalekohledem podal přesvědčivé důkazy pro Koperníkův systém světa a byl církevními tmáři pod hrozbou mučednické smrti nucen je odvolat. e se Země navzdory tomu točí, sice asi na odchodu nahlas nedodal, ale určitě si to myslel.
Nepochybné pravdy mého mládí jsou dnes přehodnocovány a internet nám dává monost se o tom přesvědčit. Dočetl jsem se, e Galilei nebyl (jak se podle průzkumů většina Evropanů mylně domnívá) upálen ani mučen, a kdyby na svých názorech trval, nanejvýš by ho na čas zavřeli do kláštera a pak zase nenápadně pustili. Nu, na to bych se na jeho místě nespoléhal.
Upozorňuje se také na to, e Galilei ve skutečnosti přesvědčivé důkazy pro své učení neměl. Prosazoval jako jedinou pravdu názor, který byl tenkrát ještě jen vírou, a víra tak stála nikoliv proti vědění, ale proti jiné víře.
Jako nadšený čtenář Galileiho Dialogu s tím zčásti souhlasím. Bez gravitačního zákona, který formuloval teprve Newton, chyběla Galileimu nejdůleitější ingredience k vybudování ucelené teorie pohybů planet. A bez Newtonovy mechaniky nemohl správně ocenit váhu některých svých důkazů. Čtení Dialogu je poutavé právě tím, e nám umoňuje sledovat tápavé hledání a ptát se, co by bylo, kdyby Kdyby si Galilei povšiml, e od přílivu k odlivu neuplyne čtvrtina dne, ale doba o něco delší, mohl pochopit, e na mořská dmutí má Měsíc větší vliv, ne se domníval, a vyhnul by se tak hlavnímu omylu Dialogu. Moná by mu k tomu pomohlo i to, kdyby umístil na kolotoč otáčivá umývadla s vodou. Na druhé straně ho mohlo dvě století před Foucaultem napadnout nechat Zemi se točit pod dlouhým kyvadlem, nejlépe rovnou v chrámu svatého Petra. Co by na to řekli církevní otcové?
Tak či onak, šlo o argumenty, nikoliv o víru, ji by bylo třeba stvrdit smrtí. Nyní se odváím sdělit čtenáři svůj objev. A přece se točí řekl Galilei před tribunálem, dokonce přímo ve svém odvolání, které si na síti snadno najdeme. Ovšem jen pro lidi s jemnýma ušima.
Jako svou vinu uznává, e jsem napsal a dal vytisknout knihu, v ní pojednávám o ji odsouzeném názoru, přinášeje v ní názory, je jsou mu velmi účinně prospěšné Jak také čteme v odvolání, svaté oficium mně právní cestou nařídilo pomýleného názoru zanechat a já chci i nadále věřit ve vše, co zastává jako pravé, co káe a učí svatá církev katolická a apoštolská. Přestaly však Galileiho myšlenky být Koperníkově soustavě účinně prospěšné, kdy je svaté oficium zakázalo hlásat?
Takto nazíráno mohl Galilei s klidným svědomím odpřísáhnout, e v budoucnu neřeknu ani nikdy nebudu více tvrdit ani ústně, ani písmem, věci, které by mě z toho [podpory heliocentrické soustavy] mohly učinit podezřelým. Se zamlčeným dodatkem: Vdyť jsem to všechno u jednou vyslovil způsobem, který byl nauce o pohybu Země velmi účinně prospěšný. Všichni jste to četli a jednou vám nezbude ne to pod tíhou faktů uznat.
Pomohly opravdu Galileimu uvedené formulace smířit se s odvoláním? Věřím, e ano – v úvodu Dialogu, kdy u byl omezován zákazem, se vyslovuje podobně obmyslně. Jedna věc je, co věřícímu nařizuje edikt, a druhá věc je, co vědci napovídá příroda. Méně jistý jsem si tím, zda si tuto obmyslnost uvědomovali i kardinálové a inkvizitoři – aspoň ti osvícenější.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.