Paradoxní satisfakce posledního ijícího vůdce Praského jara
Nedávno zesnulý Čestmír Císař (2. ledna 1920–24. března 2013), po Dubčekovi nejpopulárnější mu Praského jara, je také jeho představitelem nejpřehlíenějším. Zastiňuje jej čtveřice Dubček, Černík, Smrkovský, Svoboda, ačkoli byl se Zdeňkem Mlynářem ideologem a autorem textů předsednictva ÚV KSČ – ústředního orgánu moci – a těšil se skutečné oblibě, zejména mezi mládeí, co je v komunistických reimech vzácný jev, a to v dlouhém rozpětí let 1965–1989.
Jako tajemník předsednictva ÚV KSČ převzal za cenu odstoupení od kandidatury na prezidentské křeslo v březnu 1968 – nominovala jej stejně jako o 21 let později v roce 1989 oficiální organizace mládee – odpovědnost nejen za školství, vědu a kulturu (byl ji ministrem školství v letech 1963–1965), ale také za úsek mládee a za média, k čemu připojil neméně důleitou otázku federalizace. U to dokazuje, e to byla nejen charismatická osobnost, ale ještě víc šikovný stratég a taktik. Od počátku se tak stal úhlavním nepřítelem československých stalinistů a Sovětů – kteří o něm byli dobře informováni a zblízka ho sledovali způsobem hraničícím s obsesí – stejně jako Josef Smrkovský a víc ne František Kriegel, kteří však zastávali radikálnější postoj ne on sám.
*
Císař figuruje se třemi vůdčími představiteli Praského jara idovského původu, Otou Šikem, Eduardem Goldstückerem a Františkem Kriegelem, mezi nejčastějšími cíli anonymních dopisů a výhruných letáků fašistického a rasistického vyznění, co odhalilo Rudé právo 5. července 1968 (H. Gordon Skilling, Czechoslovakias Interrupted Revolution, Princeton U. P., Princeton 1976).
Byl synem malíře pokojů a člena Benešovy národně socialistické strany – podle KGB, na základě informací obdrených od československých důvěrníků. F. Havlíček, bývalý vedoucí ideologického oddělení ÚV pod Novotného vedením, byl degradován na kandidáta členství a pravidelně informoval Sověty prostřednictvím svého referenta, poradce na sovětském velvyslanectví S. I. Prasolova. Ten předával tého dne informace označené jako přísně tajné svému ÚV. Prasolov byl s I. I. Udalcovem jedním ze dvou bohemistů-kágábistů na velvyslanectví v Praze ji od roku 1964. V roce 1970 se tam stal druhým nejvýše postaveným člověkem, od roku 1974 byl jedním z vedoucích oddělení pro styky s komunistickými stranami zemí sovětského bloku. (O jejich špatné znalosti československých dějin a o jejich špiclování československých kulturních a vědeckých institucí viz Jiří Vančura: LXXX, vzpomínky, Praha 2008.)
Císař, skromný hoch z venkova, byl tak skvělým gymnazistou, e jej poslali na gymnázium do Francie, do Dijonu; získal zde vynikající znalost francouzštiny, zdokonalil slovní i písemný projev a značně si rozšířil obzory, co mu později přineslo jistý vliv a výhodu vůči většině kolegů z politické elity, obvykle průměrných. Studium na univerzitě mu znemonila nacistická okupace, take pracoval jako zaměstnanec pojišťovny. Jako mnozí z komunistických kádrů své generace se stal od vstupu do KSČ v roce 1945 placeným funkcionářem strany, ani by předtím dokončil univerzitní studia. I tak se jako funkcionář od počátku specializoval na velmi intelektuální oblasti agitace a propagandy a ideologie.
V roce 1946, dva roky před Únorem, se stal funkcionářem spoluodpovědným za oddělení agitace a propagandy ÚV KSČ, a tak zblízka dohlíel na publikační činnost strany, počínaje deníkem Rudé právo. Posléze jej postihl první kariérní neúspěch, zřejmě způsobený příliš úzkou vazbou na Rudolfa Slánského, generálního tajemníka strany, který byl v roce 1952 popraven. Císař toti naneštěstí vydal v roce 1951 v předvečer Slánského zatčení pochvalné hodnocení jeho spisů. (Luděk Navara, Idol, nepřítel, kandidát, Dnes, Praha, 26. března 2013) Pro Císaře to tého roku znamenalo přeloení do oddělení agitace a propagandy KV KSČ v Plzni, kde se v roce 1953 účastnil potlačení dělnických manifestací proti loupeivé měnové reformě. Po smrti K. Gottwalda byl znovu vzat na milost: povolali ho zpět do Prahy jako zástupce vedoucího redaktora Rudého práva a v období 1961–1963 funkcionáře odpovědného za teoretickou revui KSČ Nová mysl. Zde se pokusil opatrně uvolnit olověný plášť dogmatismu ve jménu vědy, ani by však připustil autonomii intelektuální fronty. (Nová mysl, č. 4, 1963, a Kulturní tvorba, 11. června 1964, výňatky in Skilling)
V roce 1963 se Císař stal tajemníkem ÚV KSČ a ministrem školství. Od té doby získával trvalou popularitu mezi intelektuály a zejména mezi studenty, kdy umonil destalinizaci na univerzitách, rozmrazení v Československu obzvlášť opoděné. Obnovení bujarých studentských oslav majálesu (v roce 1965), kterých se účastnila i jeho dcera (L. Navara) a kde byl americký beatnický básník Allen Ginsberg korunován králem, mu zajistilo dlouhodobou slávu u veřejného mínění mnohem dříve ne Dubčekovi nebo Černíkovi, kteří prosluli teprve v roce 1968. (O Císařově popularitě na univerzitě v Brně viz Jan Novotný, Ještě pár vzpomínek, Listy 3/2013.) Tato obliba byla čerstvější ne popularita Svobody a Smrkovského, která sahala a k druhé světové válce a do padesátých let, kdy získali auru obětí čistek a politických vězňů, co mladé, kteří tuto dobu nezaili, méně oslovovalo. Císař je hrdinou šedesátých let, celých šedesátých let.
Mimochodem – skutečnost, e začal být oblíbený příliš brzo a sám, způsobila jeho třetí (ale ne poslední) kariérní neúspěch, kdy se v říjnu 1964 pádem Chruščova uzavřelo reformní období v SSSR: byl odvolán z funkcí, zejména ze sekretariátu ÚV, co byl post mnohem důleitější ne ministerské křeslo, které musel rovně opustit, a stal se vyslancem v Rumunsku; k tomu dopomohla znalost francouzštiny, a to tím spíš, e Bukurešť se od roku 1964 vymezovala národní cestou, odlišnou od sovětské, zejména v národní otázce a zahraniční politice.
Znalost francouzštiny, která po roce 1948 začala být vzácná, připojila k jeho pověřením diplomatický rozměr: účastnil se diskuse s delegací KSF, sloenou z Waldecka Rocheta a Jeana Kanapy – který uměl velmi dobře rusky a byl dopisovatelem deníku KSF LHumanité v Moskvě – 19. a 20. července, kde byl jediný frankofonní mezi vedoucími představiteli (viz sbírka dokumentů Jaromír Navrátil [ed.], The Prague Spring 1968).
Ve dnech 15.–17. srpna 1968 hrál Císař klíčovou úlohu při návštěvě Ceausescua v Praze, čím pomohl posílit pozici Československa proti tlaku z Moskvy.
Císař byl povolán zpět do Prahy Dubčekem ihned po jeho nástupu 5. ledna 1968 (L. Navara). Studenti v ulicích, ale také vedení oficiální organizace mládee ČSM jej v březnu navrhlo jako protikandidáta jediného kandidáta ÚV na prezidentské křeslo. Členka ÚV KSČ Libuše Hrdinová oznámila, e okresní výbor Plzeň-sever navrhuje kandidaturu Císaře a e dvacet mladých lidí se vydalo do Prahy pěšky z Ostrova, aby vyzvali studenty k jeho podpoře.
Císař se kandidatury vzdal a ustoupil ve Svobodův prospěch, zato však se stal znovu tajemníkem ÚV – 28. března převzal odpovědnost nejen za školství, vědu, kulturu a média, ale také za mláde (viz Rok šedesátý osmý v usneseních a dokumentech ÚV KSČ, Svoboda, Praha 1969). Skilling ve svém výše citovaném díle uvádí, e jiní studenti v něj nicméně neměli důvěru, protoe po dlouhou dobu byl placeným funkcionářem strany, a dávali přednost Goldstückerovi, čím naznačuje, e Goldstücker byl také jmenován do ÚV. V Roku šedesátém osmém..., který cituje, však není o Goldstückerovi, co se tohoto tématu týče, zmínka.
K uvedeným kompetencím přibyla další oblast, díky které se stal ještě známějším, ale která je velmi málo probádaná: federalizace země a souběně s ní také česká národní otázka, čili vlastní instituce českého národa; z toho vyplynula jeho funkce prvního předsedy České národní rady (ČNR), vytvořené jako protějšek Slovenské národní rady. Snail se, aby národní rady byly autonomními, rovnoprávnými institucemi, zastupujícími oba národy. Na konci července se ČNR sešla v bývalém sídle Českého zemského sněmu z doby před rokem 1918. Císař zde potvrdil návrat k českému národnímu vědomí a státnosti, propříště odlišovanému od národního vědomí a státnosti československé, čím se rozešel s nesouměrným federalismem dle sovětského vzoru. V tomto modelu splývaly dominantní národnost a jazyk se státem, a nepotřebovaly tedy vlastní instituce, zatímco ostatní národnosti měly jen jakési jejich regionální náhraky. Ty neměly ádný ekonomický ani kulturní význam – kromě udrování diglosie (ovládání a pouívání dvou jazyků s odlišnou sociální a kulturní vahou na jednom území, pozn. překl.); jazyky národností a jejich vdy minoritní reprezentace byly stále ohroovány moným obviněním z nacionalismu, co se nikdy nemohlo stát v případě národnosti dominantní, státotvorné. Císař zde tedy oznámil plán vytvořit českou vládu, komunistickou stranu, masové organizace a tvůrčí svazy – a českou Národní frontu, která by je zastřešovala. Tváří v tvář českým antifederalistům, ale také moravským nacionalistům a slovenským konfederalistům zde hájil koexistenci dvou suverenit a potřebu zavést princip subsidiarity.
*
Připomeňme, e plénum KNV v Brně poadovalo trojfederaci česko-moravsko-slovenskou a obnovení Moravského zemského sněmu z doby před rokem 1918. Ostatní oblasti Moravy a zejména Moravské Slezsko s centrem v Ostravě (s výjimkou opavského okresu) se ale postavily proti, co udělaly znovu v letech 1990–1992 (viz Boleslav Navrátil, Moravané a Slezané chtěli politickou samostatnost, Deník, Ostrava, 5. září 2009).
*
Funkce v čele ČNR mu byly odebrány a jako poslední, protoe Dubčekův nástupce, vazal Sovětů Husák, potřeboval udret zdání rovnosti mezi svými Slováky, které stále povyšoval, a Čechy, představovanými populárním Císařem. Kdy byl z funkce předsedy ČNR odvolán – ale zůstal ještě po několik měsíců díky Husákovi a díky své zbývající popularitě jejím členem (naprosto osamocen v postavení bezmocného rukojmí ) – 26. listopadu 1969 prohlásil: Chtěl bych se vám přiznat, e jsem své srdce i duch dal ve prospěch federace. (Vojtěch Mastný [ed.], Czechoslovakia: Crisis in World Communism, documents, Facts on File, New York 1972)
Jeho slabinou bylo, e se stejně jako další poradci a ideologové v Dubčekově stínu Zdeněk Mlynář a Václav Slavík nestal, přestoe byl členem sekretariátu, členem předsednictva ÚV (obdoba sovětského politbyra, vrcholného orgánu moci) dříve ne na vysočanském XIV. sjezdu KSČ, konaném v utajení 22. a 23. srpna, a to kvůli vetu protireformních komunistů a Sovětů. Stejně tak se a na tomto sjezdu, zbaveném dozoru protireformních komunistů, stali členy předsednictva další úhlavní nepřátelé Moskvy a Císařovy spojky v médiích jako ředitel rozhlasu Zdeněk Hejzlar a předseda Svazu spisovatelů Eduard Goldstücker; ředitel televize Jiří Pelikán se stal členem ÚV. A do té doby Císař kontroloval média společně s jedním z proreformních (tedy menšinových) členů předsednictva Josefem Smrkovským, co se kvůli zrušení cenzury neobešlo bez potíí. Jeho a zejména Mlynářova nepřítomnost v předsednictvu ÚV nemálo přispěly k oslabení Dubčeka tváří v tvář Sovětům.
Císař a Josef Špaček, proreformní člen předsednictva ÚV, situaci předvídali a snaili se jí zabránit výzvou ke svolání mimořádného sjezdu KSČ. Plénum ÚV se však 5. dubna omezilo na urychlené svolání sjezdu, jak to jen jeho řádná příprava dovolí. Nicméně Císař a Špaček během krajských konferencí KSČ ve dnech 25.–29. dubna zdůraznili nutnost konání mimořádného sjezdu, co potvrdily čtyři z jedenácti krajů.
Strach z konání sjezdu, po něm by se prosovětští komunisté definitivně ocitli v menšině, byl poslední kapkou: politbyro KSSS rozhodlo připravit vojenský zásah, aby se zbavilo stávajícího vedení, tedy Dubčeka, Černíka a Smrkovského, označených za příliš slabé – oproti Císařovi a Špačkovi, kteří byli jediní jmenovitě uvedeni jako představitelé kontrarevoluce; podle Moskvy byl jejich jediným protivníkem tajemník slovenské komunistické strany Vasil Biľak. Císař v podstatě u od března rozhodně a otevřeně odmítal podřízení kultury a masových organizací jedné straně a od května podřízení socialistických zemí jediné monopolní cizí mocnosti (citace Císařových vyjádření u Skillinga).
Nicméně je jasné, e i před XIV. sjezdem existovala uvnitř dubčekovského reformního vedení jakási neformální hierarchie – alespoň ve dvou z rozhodujících okamiků léta 1968, v odpovědi (rozváné, určené k uklidnění Sovětů) předsednictva ÚV na velmi radikální manifest Dva tisíce slov z 28. června 1968 a v prohlášení Předsednictva ÚV z 21. srpna, které odsoudilo invazi – Císař a Mlynář vytvořili koncept textu, který byl posléze přijat. Je také hodně pravděpodobné, e Císař, podporovaný Smrkovským, dal médiím 21. srpna k dispozici svůj původní návrh, který byl publikován v rozhlase a v deníku komunistické strany. Byl radikálnější ne ten, který předsednictvo ÚV přijalo sedmi hlasy proti čtyřem poté, co se dva prosovětští buřiči Hoffmann a Švestka pokusili text, i kdy upravený, zablokovat. Vynechaná část, kterou novináři po zásahu Smrkovského doplnili, uváděla, e v současnosti by bylo nemoné bránit hranice našeho státu (zvýraznil V. F.). Tato část byla následně systematicky vynechávána.
To je bod, proti němu sovětští přívrenci Hoffmann a Švestka nejvíce protestovali a získali přijetí u Dubčeka a jeho centristických přátel, přičem tito zůstali věrni charakterizaci invaze jako porušení mezinárodního práva. Pokud se kolem toho vedly nejivější debaty, pak právě proto, e v tomto bodě Dubček nekapituloval. Zatím však opustil Císaře, Mlynáře a Smrkovského, pokud jde o monost aktivního odporu, i střednědobého, včetně vojenského. Přesně v tomto bodě však Císař později svůj postoj změnil a připojil se k Dubčekovi – doufaje bezpochyby, e zadrí Husáka na cestě ke kapitulaci. Neboť toti nevěděl, jak jsme ukázali jindy, e ten ji kapituloval – od listopadu 1968, kdy vystoupilo masivní společenskopolitické protestní hnutí. To platilo a fortiori po Dubčekově pádu a krvavém potlačení manifestací 21. srpna 1969, a to a do chvíle, kdy Husák na jaře 1970 Císaře a Dubčeka z politického ivota úplně vyloučil a spojil se s radikálně protireformními komunisty.
Text prohlášení však ukazuje, e Císař a Mlynář, pevně podporovaní Smrkovským, společně s Kriegelem, mluvčím v té době rozhodného veřejného mínění, plánovali, 21. srpna určitě otevřený odpor, aktivní a dlouhodobý, v případě potřeby ozbrojený, co Smrkovský ve svých posledních textech potvrzoval; Dubček stále povaoval takový odpor za nereálný.
Zde vidíme Císařovo překvapující prolínání principiální a strategické rozhodnosti a pruné taktiky, která mohla některým mladším připadat matoucí. Měli pak – například o deset let mladší Z. Mlynář – sklon hodnotit jeho taktický, často vyčkávací postoj přísněji. V pozadí Císařova chování mohly být bezpochyby jeho zkušenosti s padesátými lety a se sovětismem, nelítostným ke svobodám a vylučujícím veškerou odlišnost. V letech 1968–1969, před invazí vojsk Varšavské smlouvy i po ní, Císař zamýšlel získat čas, aby mohl změnit poměr sil ve straně tím, e do ní bude masově přivádět mladé lidi; to navrhoval a nechal schválit ji 21. května (rozhodnutí doporučující, stejně jako v případě intelektuálů, dvojí přístup: udrení organizace mládee komunistické strany, ale také vytvoření v rámci Národní fronty organizací, v nich budou mladí rozhodovat sami a organizovat se federálně; zde dobře vidíme Císařovu stopu). Se svými druhy Mlynářem a Slavíkem kvůli tomu prosadil společné schůze předsednictva a sekretariátu ÚV, aby se tak mohl účastnit přijímání rozhodnutí na nejvyšší úrovni a posilovat reformní tábor kolem Dubčeka. Soudil, e z 1 750 000 členů KSČ se můe počítat jen s 300–400 tisíci stoupenců reformní politiky. Proto bylo třeba vydret do konce roku, ke sjezdu a volbám.
Tak to vysvětlil 2. července maďarskému vyslanci. Uvádí, e se vyjadřuje jménem vedení ÚV KSČ a blahopřeje si k tomu, e konečně můe disponovat v KSČ takovým počtem příznivců; přestoe je to málo, lze tento počet povaovat v dnešním Československu za vysoký, neboť na mnohých místech je hluboký příkop mezi členy strany a jejím vedením a stejně tak mezi členy strany a nestraníky. Na mnohých místech převládají stále někdejší metody řízení, starý přístup. Ovšem ji 6. července maďarský náměstek ministra samozřejmě sdělil Císařova slova sovětskému zástupci v Budapešti, který je poslal dále do Moskvy na nejvyšší úroveň. Tak se stalo, e 29. července na setkání v Čierné napadl Breněv předpokládaný Císařův plán nabrat 200 a 300 tisíc mladých jako injekci starší straně, tedy vyloučit z aktivního politického ivota komunisty nejzkušenější v ideologicko-politických postojích a ty, kteří se ostře vyslovují proti pravicovému nebezpečí (The Prague Spring 1968). To Breněvovi poslouilo, aby poadoval odstranění Císaře z funkcí, stejně jako Kriegela, člena předsednictva, i Pelikána, ředitele televize, povaované za vůdčí představitele druhého centra. Dubček to však nebral v potaz ani v Čiernej, ani posléze, a to přestoe Breněv svou pomstychtivost vůči těmto třem reformátorům stále znovu potvrzoval. Dne 9. srpna Breněv očernil jediného Císaře jako vůdčího představitele pravice, a to před Dubčekem. Dne 13. srpna během posledního rozhovoru s Dubčekem zvláštní linkou zaútočil na tyto bastardy (prochvosty), císaře a kriegely. Kdy 18. srpna informoval své čtyři spojence o datu invaze, byl to opět pouze Císař, kterého Breněv uvedl jako předáka těch sviní, abychom pouili eufemismu, antisocialistických, tohoto hnusného antileninistu a antimarxistu. Breněv 23. srpna poadoval odchod Císaře, toho antileninisty, z vedení KSČ, ale ať je [sic] předsedou ČNR, protoe dostal ostatní dva skalpy, které poadoval, Kriegelův a Pelikánův, stejně jako Hejzlarův, všech vyloučených z vedoucích orgánů KSČ.
Císařovi šlo o to postavit Sověty před hotovou věc. Jene ti to věděli a poté, co konstatovali, e Dubček odmítá ukončit demokratizaci tím, e by se distancoval od těch, kdo ji zaštiťovali (vedle Císaře Kriegela a Pelikána), uspíšili datum invaze. Politbyro KSSS uvedlo 9. srpna v návrhu dopisu pro KSČ v uvozovkách důvěrné Císařovo vyjádření pro vedení KSČ v Ostravě, e Československo spolupodepsalo bratislavskou deklaraci z 3. srpna jen proto, aby získalo čas a prostor pro realizaci svých záměrů. V konečné verzi zaslané předsednictvu ÚV KSČ 17. srpna tato část dopisu zmizela, aby se neprozradila přítomnost sovětských informátorů a zvláštní sledování mue, u něho otevřeně poadovali okamité odstranění z funkcí.
Vyčkávací linie zůstala na rozdíl od Kriegela, Pelikána a Oty Šika pro Císaře typická. Bylo to stanovisko, které tehdy zastávali také Dubček a další reformní komunisté jako Mlynář, zatímco stanovisko Smrkovského zůstávalo nejasné a do listopadu, kdy podpořil odpor studentů a dělníků, čím se z něj okamitě stala v očích Sovětů persona non grata, zatímco Císařův postoj prošel opačným vývojem; přidal se k vyčkávajícímu Dubčekovi. Od té chvíle byl pod dozorem Sovětů, dokud radikálně protireformní komunisté nezískali dostatek prostoru u Husáka, aby jej přesvědčili, e má k Císařovi spálit mosty.
Počínaje 10. zářím, kdy se zformovala společenská opozice (odbory, podnikové rady, stávkové výbory a výbory na obranu svobody tisku), která byla politicky reprezentována de facto Smrkovským, horkokrevným předsedou Národního shromádění, Císař zůstal stranou, a tím přestal být úhlavním nepřítelem Moskvy.
Sovětská delegace v Praze na konci prosince 1968 tak byla politbyrem KSSS pověřena pokusit se uzavřít s Císařem dohodu a slíbit mu zachování vedoucí funkce v ČNR a členství v byru KSČ pro české země, pokud podpoří normalizaci a postaví se proti pravicovým ivlům v KSČ; přitom nebylo naplánováno ádné setkání s tím, koho Sověti povaovali za jejich představitele – se Smrkovským, a to přesto, e byl na rozdíl od Císaře členem předsednictva ÚV a v té době třetím nejpopulárnějším muem země; v tom poprvé překonal Císaře, jeho obliba ji začala kvůli jeho vývoji ke kompromisu klesat (viz velmi vzácné průzkumy popularity uskutečněné sociology osvobozenými díky Praskému jaru od dubna 1968 do března 1969, in Jaroslaw A. Piekalkiewicz, Public Opinion Polling in Czechoslovakia, 1968–69, Praeger, New York).
Jeho cílem bylo nyní vyhnout se hrozící totální čistce stoupenců reformy a jejich základny v KSČ, která triumfovala na XIV. sjezdu 22. srpna. KGB však byla stále velmi dobře informována o Císařových aktivitách, co Císař nevěděl; tato nevědomost způsobila, e se drel chybné vyčkávací linie: domníval se, e Sověty udruje v přesvědčení o své roli počestného zprostředkovatele, a e tedy mají zájem s ním vyjednávat. Andropov, šéf KGB a hlava invaze (co jsem mohl dokázat za pomoci dokumentů samotného KGB) tak předal 13. října svým kolegům v NDR a v Polsku zprávu jistého A. Sacharovského, vlastně jedné z nejdůleitějších osob, kterého editoři archivních pramenů, jak je jejich dobrým zvykem, co se KGB týče, nepředstavili a neuvedli ani v rejstříku.
Jedná se o Alexandra Michailoviče Sacharovského, který klíčovou slubu KGB řídil ji v roce 1962. Podle jeho bývalého kolegy Vasilije Mitrochina (s Christopherem Andrewem spoluautora knihy The Sword and the Shield, the Mitrokhin Archive, Basic Books, New York 1999) to byl schopný byrokrat, specialista na země evropského sovětského bloku. Zatímco pod Chruščovem nehrál ádnou politickou roli, přesně naopak tomu bylo pod Breněvem. Sacharovskij přitom občas v riskantních operacích zacházel ještě dále ne Andropov – tak daleko, e je Andropov musel odkládat na později, například ve Velké Británii či Řecku, tedy na územích pro KGB delikátnějších ne Praha.
Sacharovského dokument z 13. října 1968 mluví právem o jakési Císařově skupině, která se ustavila na konci srpna a která podle jednoho ze svých čelných představitelů ji rozhodla, e je ještě čas připravit se (později, pozn. V. F.) na práci v podmínkách ilegality vzhledem k tomu, e Dubček udělá, co bude moci, aby zpozdil aplikaci moskevských dohod. Tyto dohody z 26. srpna předpokládaly mj. odstranění Císaře z funkcí; byl to Císařův první špatný odhad, protoe od 31. srpna ztratil funkci člena předsednictva a sekretariátu ÚV; pozn. V. F.). Zpráva bystře dodává, e těmto pravičákům jde o to přijímat taková opatření, která se po formální stránce budou zdát přijatelná pro Moskvu. Podoba zprávy odeslaná do Polska a NDR neobsahuje klíčovou pasá původní verze, je uváděla, e skupina se musí vyhnout utajené akci, aby se zabránilo nastolení okupačního reimu a převzetí moci zdravými silami (stoupenci Moskvy; pozn. V. F.) v KSČ. Zde máme přesný popis tehdejší Císařovy linie!
S pověřením zbytku Dubčekova vedení, které se udrelo a do jeho pádu 17. dubna 1969, to tedy byl Císař, kdo měl za úkol zasáhnout v televizi v klíčových okamicích, například 16. listopadu v den vypuknutí studentské stávky proti okupaci, podporované odbory a podnikovými radami, a 16. ledna, v den sebeupálení Jana Palacha. V kadém z těchto okamiků se snail udret rovnováhu, co bylo obtíné, a dával najevo vlastenecké mínění; vedení je s vámi, ale rozváný postup je nutný, Palachovy poadavky nemohou být ihned uspokojeny, ačkoliv jeho gesto nebylo činem osamoceného psychopata. Stav mysli, který k němu vedl, sdílí velká část naší mládee. Ale myšlenky mládee nejsou moc vzdálené těm z nás, kdo u tak mladí nejsou. (Mastný)
Ze stejné doby pochází zpráva získaná bulharskými agenty a předaná vedení KGB 28. ledna 1969, z ní se dozvídáme, e radikálnější skupina kolem Kriegla se postavila do role mluvčích protestujících studentů a dělníků a společně s nimi bránila Smrkovského, předsedu Národního shromádění – z kterého se v lednu stalo Federální –, neboť Smrkovského pád, říká Kriegel, by způsobil ztrátu důvěry mas v (jejich) zástupce. A bylo-li třeba, aby kádry níe postavené zůstaly na místech jakoto skrytá záloha, Dubček by měl své funkce opustit – podle Kriegla nechápal, e Sověti jej mohou postupně obklopit lidmi, kteří způsobí neúspěch jeho politiky a zkompromitují jej u veřejného mínění jako někoho, kdo není schopen uskutečnit to, co sám hlásal. Kriegel dodává, e pokud by Dubček odstoupil, vyvolalo by to masivní mobilizaci lidu proti okupaci vzhledem k jeho doposud mimořádné prestii. Ale to vyadovalo změnu lídrů. Z toho můeme odvodit, e pro ty, kdo ještě bojovali, to byli nadále Smrkovský a odbory, a nikoliv Dubček a to, co zbylo z jeho okruhu představovaného umírněným Císařem, kdo je měli zastupovat. Císař však dával najevo, e přijme zneplatnění XIV. sjezdu pod podmínkou, e bude svolán jiný; jak vysvětlil na jedné schůzi 26. března 1969, 21. srpen ( ) a jeho negativní dopady nemohou být jednoduše zapomenuty ani jejich následky snadno napraveny. Dodává však, e náš osud je neodvolatelně spojen s celým socialistickým světem (tj. se sovětským blokem; V. F.) a naší jedinou moností je hledat počestné řešení. Sázel na to, e Sověti, vědomi si vzhledem k jejich fiasku 21. srpna neschopnosti svých věrných, kdy nedokázali provést palácový převrat, budou nuceni jednat s dubčekovci.
Zdravé síly však vedly u před Dubčekovým pádem u Sovětů kampaň za zbavení Císaře a jeho přátel funkcí. Šlo také o odstranění praského vedení, představovaného Bohumilem Šimonem, který mimochodem sdílel Císařův osud: narodil se stejně jako on v roce 1920, byl také zvolen do předsednictva ÚV KSČ 22. srpna 1968, vyloučen ze svých funkcí v roce 1969 a z KSČ v roce 1970; nakonec byli oba odklizení do Státního památkového ústavu v Praze a do odchodu do důchodu na počátku 80. let. Moná si Císař dokonce myslel, nevěda o absolutním odporu skalních proti němu, e by společně s Dubčekem mohl utvořit alternativu ke zdravým silám spojeným s Husákem a Štrougalem na jedné straně a ke Smrkovskému na straně druhé. Takto můeme vysvětlit, proč 21. dubna, čtyři dny po Dubčekově pádu, Císař pocítil potřebu mu napsat dopis, v něm ho ujistil o svém přátelství lidském a politickém. (Madry) Ale kdy umírněný Husák nastoupil k moci, u Sovětů se sám pustil do snahy, aby Moskva Císaře bojkotovala ve výkonu jeho funkcí, dokud jasně nevyjádří, jaký je jeho postoj. Císař se tak po boku Dubčeka – který se stal předsedou Federálního shromádění namísto Smrkovského, odstraněného Husákem – marně snail omezit dosah hanebných zákonů přijatých ihned po manifestacích k prvnímu výročí invaze. V tomto případě to byly československé ozbrojené síly, kdo byl pověřen potlačením manifestací. Výsledkem bylo pět mrtvých přímo před očima Etienna Fajona, vedoucího představitele Komunistické strany Francie, je od odsouzení invaze přešla ke schválení krvavé a temné normalizace. To bylo pro frankofonního Císaře, který počítal s podporou zahraničních soudruhů reformních komunistů i jiných evropských levicových stran a odborů, stejně jako s bojkotem SSSR západními vládami, další zklamání. Ve Federálním shromádění s podporou pouhých dvou poslanců, Josefa Borůvky a Marie Sedlákové, nedokázali Císař s Dubčekem v srpnu 1969 zabránit okamitému propouštění učitelů ani uvězňování nezletilých, stejně jako se jim v prosinci nepodařilo odvrátit prodlouení pendrekového zákona na dobu neurčitou, co vedlo k demisi všech proreformních poslanců.
Od září 1969 začalo ubývat manifestací, co Císař a Dubček očekávali, odstraňování z funkcí nabývalo na systematičnosti, místní organizace KSČ byly rozpouštěny (včetně praské, Císařovy základny) stejně jako organizace odborové a profesní včetně podnikových rad. Byl to čas, kdy se vylučovalo z KSČ, propouštělo, zakazovala se profesní činnost, zavřely se hranice a rozšířila cenzura. Tentokrát hodili Sověti a koalice husákovců do jednoho pytle Dubčeka, Smrkovského i Císaře a ádali jejich okamité odstranění z funkcí, přičem k nim – podle zásad salámové taktiky – odmítli prozatím připojit také Černíka, který poníeně (jako do Canossy) přijel 16. září do Moskvy.
To sebralo Císařovi zbývající prostor k činnosti, jakkoliv u předtím omezený. Nicméně se ještě pokusil – co uvádí osobní Dubčekův tajemník Václav Slavík v rozhovorech, které mi poskytl – o poslední manévr na plénu ÚV dne 25. září 1969, kdy učinil částečnou sebekritiku, a to nesouhlasem s mimořádným sjezdem 22. srpna, ani by vyhověl dalším dvěma poadavkům moci, tedy odsoudit Praské jaro a schválit invazi. Stejnou sebekritiku pronesl také v ČNR o dva měsíce později. Stejně jako Dubček a na rozdíl od radikálních stoupenců reformy tak nebyl ještě vyloučen z KSČ a zůstal poslancem ČNR, kde ovšem ztratil předsednictví, a členem Byra pro české země. Jeho prohlášení v ČNR je také dost rafinované, znovu potvrzuje federalistické přesvědčení a hlásí se k tomu, co bylo úspěšné, i k tomu, co je třeba napravit.
Na následujícím plénu 28. ledna se Husákovi nepodařilo prosadit návrh na jmenování Císaře konzulem v Polsku, ačkoliv o měsíc dřív byl úspěšný, kdy z Dubčeka udělal nepravděpodobného vyslance v Turecku. To mělo dva důvody. Za prvé Dubček byl stále velmi populární i na Slovensku, mocenské základně Husákově, a také v zahraničí, zejména u levicového mínění včetně komunistických stran a států, zatímco Císař byl doma oblíbený méně a v zahraničí téměř neznámý.
Za druhé Čech Císař, jeho základnou byla Praha, vdy přitahoval hněv a árlivost praských dogmatiků a ostrá interpelace radikálně protireformního komunisty, bývalého stoupence Novotného z hlavního města Karla Mesteka tento návrh odstřelila. Stejný rozdíl v přístupu se projevil znovu o tři měsíce později, kdy – bez schůze ÚV, ačkoliv to stanovy vyadovaly – předsednictvo ÚV vyloučilo 6. března ze strany – rozhodnutí bylo zveřejněno a 21. 3. – Císaře s celým dubčekovským vedením Praského jara, s výjimkou Dubčeka samotného. Dne 25. května vyloučila další schůze předsednictva Dubčeka sedmi hlasy proti čtyřem, mezi nimi Husáka, slovenského předsedy vlády Petera Colotky a Císařova nástupce v čele ČNR, bývalého sociálního demokrata Evena Erbana. Noví diktátoři měli takový strach z reakce veřejného mínění, e zpodění v Dubčekově případě nebylo patnáct dnů jako u vyloučení Císařova, ale celý jeden měsíc, ne byla tato nízkost po jednomyslném schválení plénem zveřejněna. Dodejme, e to byl začátek znovuzavedení smrtícího rituálu jednomyslného hlasování, který se bez přerušení udrel prakticky a do pádu reimu v listopadu 1989.
Zřejmý neúspěch umírněného postupu přišel jeho dva stoupence draho v osobní rovině: ihned po své poráce utrpěli těkou nervovou depresi, která si vyádala hospitalizaci. Podle zprávy StB od roku 1971 větší část pravicových oportunistů jako Dubček, Císař, Pavel, Černík a Špaček rezignuje a neúčastní se činnosti odpůrců socialistického zřízení (Milan Otáhal).
U Císaře stejně jako Dubčeka posléze nastal čas od poloviny roku 1971 a do poloviny roku 1987, kdy se stáhli a přestali se angaovat, odmítajíce ovšem jakýkoli kompromis s normalizátory. Od ledna 1977, kdy byla bývalými stoupenci reformy roku 1968, nekomunisty, křesťany či mladými stoupenci radikální levice a undergroundu vydána Charta 77, došlo k jakémusi rozštěpení, které mělo trvat ještě dalších deset let. Kolem Dubčeka, Císaře a moravského předáka Josefa Špačka – a částečně také Václava Slavíka, nechartisty, bezpochyby stoupence znovuoivení opozice, ovšem okolo čistého dubčekismu bez splynutí s nekomunisty z Charty – vznikla znovu skupina vyčkávající opozice, jak ji představovali od konce srpna 1968 do května 1970. Dubček se snail udret svou oblibu a postoj komunisty-odpůrce sovětismu, podle agentů StB, kteří jej sledovali, neskrýval však svou nelibost vůči Mlynářovi, Hüblovi, Havlovi, ovšem také vůči Černíkovi a Smrkovskému (zemřelému v r. 1974), o nich si myslel, e se angaují, jen aby se vykoupili, a činí tak za jeho zády (Milan Otáhal). V kadém případě Císař mezi těmi, na ně si Dubček stěoval, nefiguruje. Právě naopak, podobnost jejich postojů se potvrdila a udrela se v podstatě a do konce.
Ostatně se vzájemně doplňovali co do obliby u veřejnosti, co můeme změřit díky oivení sociologie a průzkumů od března 1968 do března 1969. V dubnu 1968 byl Císař po Dubčekovi a Smrkovském třetí nejoblíbenější osobností na celostátní úrovni, před Svobodou v Čechách a na Moravě, zatímco na Slovensku byl téměř neznámý. V polovině července přeskočil dokonce Smrkovského a stal se nejoblíbenějším Čechem, a to v době plné krize vztahů s Moskvou. O dva měsíce později klesl na páté místo: během invaze byl méně vidět. V polovině března 1969 Svoboda přeskočil, a to i na Slovensku, Dubčeka, zatímco Císař setrval na pátém místě ve skupině nejoblíbenějších osobností, která se vdy velmi jasně oddělovala od všech ostatních; před ním byli Smrkovský a Černík. Obliba Husáka se v českých zemích, kde jeho známost stoupala do září, v březnu zhroutila, protoe byl vnímán jako prosovětský, zatímco na Slovensku se udrel jako obránce slovenských zájmů; Císařova obliba, která zde nikdy nebyla vyšší ne 10 %, se sesypala (J. A. Piekalkiewicz).
Podobný obrázek vidíme v oblasti spontánních projevů Praského jara 1968–1969 (název díla Jindřicha Pecky) tím spíše, e Císařovo příjmení umoňovalo četné slovní hříčky, jako chceme císaře, ... kterého nevyměníme za maršály (nápis na zdi, Praha 18. května), ... a dostali jsme cara (srpen 1968 v Rakovníku). Jeho křestní jméno Čestmír, které lze rozloit na čest a mír, se také hodilo.
Delegace představitelů Komunistické strany Ukrajiny z Černigovského kraje mohla konstatovat v polovině prosince 1968 ve východních Čechách, e hesla na zdech a v přejmenovaných ulicích jsou stále stejně početná a vztahují se (v tomto pořadí) k Dubčekovi, Císařovi a Svobodovi. (Zprávy černigovského tajemníka krajského výboru a tajemníka ÚV KS Ukrajiny; in Čechoslovackij krizis 1967–1969 gg. v dokumentach CK KPSS, Moskva, ROSSPEN a Prezidentské centrum B. N. Jelcina) Četnost Císařova jména v rejstříku dokumentů ÚV KSSS týkajících se československé krize jej umísťuje na osmé místo v pořadí československých jmen zmiňovaných Sověty za (v tomto pořadí) Dubčeka, Černíka, Smrkovského, před nevýznamným Svobodou, po něm následují klíčoví mui Moskvy Husák a Štrougal a pak, daleko za nimi, reformátor ekonomiky Ota Šik a Císař. Ten je zmiňován trochu častěji ne Kriegel, zatímco Mlynář je zmiňován ještě méně.
Od poloviny roku 1987 se následkem zásadního zlomu, který v SSSR uskutečnil Gorbačov, otevřený demokratizaci komunistické strany a dialogu s disidenty, se Císař znovu začal angaovat, dokonce dříve ne opatrnější Dubček. Císař se zapojoval do debat a publikoval články analyzující období, které Gorbačov zahájil, a strategii přestavby a zlomu, která z něj vyplývala. Činil tak v tajném tisku, zejména v samizdatových časopisech Diskuse (z Brna) a Ze zásuvky a z bloku, okolo kterých se shromaďovali progresivní stoupenci opozice, radikálnější ne bývalí dubčekovci. Zároveň však spolupracoval stejně jako v roce 1968 – ale v tomto případě tajně – s Mlynářem v exilu a se skupinou, kterou řídil doma i v exilu Jiří Pelikán okolo revue Listy.
Nicméně souběně se na vnitřní organizační úrovni spojoval pouze s dubčekovci, bývalými členy KSČ. Prvním cílem bylo vytvořit text, který by programově odmítl Husákovu linii představovanou Poučením z krizového vývoje. Šlo o to chopit se vůči vedení státu role nositelů legitimity a historické kontinuity. To bylo vyzýváno, aby se vzdalo mocenského monopolu a nejprve akceptovalo, aby se ve spolupráci s Císařovou skupinou uskutečnila politická přestavba. Císař nejdříve myslel na přetvoření komunistické strany, poté se jeho postoj postupně přiklonil k reformním komunistům i k chartistům; skupina se měla jmenovat Obroda a jedním z jejích třech vůdčích představitelů byl mimochodem Miloš Hájek, mluvčí Charty 77 v roce 1988 a odborník na dějiny Italské komunistické strany.
Císař si velmi rychle si uvědomil, e skupina vytvořená v říjnu 1987 nedokáe sjednotit stanoviska, ale je schopna pouze zviditelnit společné cíle (pouil výrazu příbuznost). Také jakoto symbol Praského jara redigoval společně s několika dalšími bývalými dubčekovci, například historiky Vojtěchem Menclem a Milošem Hájkem, k 5. lednu 1988 text k 20. výročí Praského jara, v něm se odvolávali hlavně na mimořádný XIV. sjezd KSČ. Všimněme si, e se zde Císař potichoučku, ani by to vysvětloval, zbavil kompromisního postoje z roku 1969, kdy na listopadovém plénu ÚV tento sjezd veřejně odmítl. A e také musel přistoupit oproti prvotní verzi textu, kterou sám redigoval, na odmítnutí vedoucí role strany, a to dokonce dřív, ne se tak odhodlal učinit sám Gorbačov. Nadále připouštěl politickou roli spontánních hnutí, soukromé vlastnictví vedle veřejného a společného a – v článku vydaném 15. března 1989 v jiné brněnské revui, Dialogu – politický pluralismus.
V lednu 1989 Obroda, označovaná jako Klub za socialistickou přestavbu, vystoupila otevřeně – a navázala kontakty s Dubčekem, který se konečně vrátil z ústraní – představitelé moci ji však odmítli legalizovat. Pro Císaře bylo ještě jedno hořké překvapení: první schůzka – tajná – s představiteli moci 21. února 1989 ztroskotala na jejich absolutním odmítnutí zrušit vedoucí roli komunistické strany, přijmout pluralismus politických stran a – co bylo bezpochyby pro skupinu u moci zásadní – přistoupit k odvolání politických představitelů kompromitovaných během okupace a normalizace. Na rozdíl od Maďarska nebo dokonce Polska nedošlo na gorbačovismus ani na jednání u kulatého stolu; veřejné schůze Obrody byly zakázány. Reim, podobně jako ve Východním Německu, hrál na Gorbačovův pád, zatímco Císař si představoval vývoj podobný tomu, k němu došlo v italské komunistické straně nebo ve Slovinsku.
Druhé a poslední setkání s představiteli moci neuspělo kvůli dalšímu úhelnému kameni, a to otázce napojení Obrody na další opoziční skupiny, které nebyly původem ani přesvědčením komunistické nebo dokonce vůbec levicové, napojení, která Obroda chtěla udrovat zejména prostřednictvím Rudolfa Slánského, syna generálního tajemníka KSČ popraveného v roce 1952, v roce 1968 stoupence podnikových rad.
Dne 17. června 1989 bylo na schůzi Obrody, kterou představitelé moci bojkotovali a zakázali a které se zúčastnili představitelé Charty 77 a Hnutí za občanskou svobodu, rozhodnuto, e Obroda se bude účastnit otevřeně protireimních aktivit, mezi ně patřilo podepsání petice Několik vět. Dne 26. června její výkonný výbor rozhodl o odmítnutí jakéhokoli dalšího dialogu s ÚV KSČ, který se jej příliš pozdě pokusil navázat v říjnu 1989.
Podle Miloše Hájka Obroda měla jen 1200 členů, a to, podle V. Mencla, hlavně v Praze, v Brně a v Plzni.
Císař a jeho přátelé z Obrody, obzvlášť Věněk Šilhán, ivý symbol XIV. sjezdu KSČ, jen bude jedním z prvních lídrů Občanského fóra, jakoto i další obrodář Zdeněk Jičínský se tedy naplno zúčastnili Sametové revoluce v listopadu 1989. A stejně jako v březnu 1968 vedení (jediné) oficiální organizace mládee (SSM) navrhlo Císaře jako kandidáta na prezidenta republiky, poté co se Dubček, který se 28. prosince stal předsedou Federálního shromádění, vzdal kandidatury ve prospěch Václava Havla. Císař se však přes návrat humoristického hesla z březnu 1968, nechceme prezidenta, chceme císaře i tentokrát vzdal kandidatury, tentokrát ve prospěch Václava Havla, široce podporovaného veřejným míněním.
V listopadu 1989 však studentský stávkový výbor vyzdvihuje do popředí jméno doktora přírodních věd, docenta Valtra Komárka, ředitele Prognostického ústavu ČSAV jako jediného kandidáta, poaduje ustavení vlády odborníků. Komárek ostatně byl tehdy v čele průzkumů veřejného mínění v Čechách a na Moravě (viz faksimili letáku a nekrolog in Blesk, Praha, 17. května 2013). Studenti se posléze postavili za V. Havla; poslali otevřený dopis Císařovi, aby se vzdal kandidatury a hrozili stávkou, jestlie Havel nebude zvolen. Císař se kandidatury vzdal a Havla podpořil.
*
Po pádu diktatury, která zdiskreditovala cestu komunismu, v ni Císař věřil, se stal prvním stálým představitelem Československa v Radě Evropy, co byla první etapa návratu země do celoevropského rámce. Právě v tom okamiku, prostřednictvím našeho společného přítele Jiřího Pelikána jsem se mohl ve Štrasburku, kde jsem vyučoval na univerzitě, s Čestmírem seznámit. Místo, na které byl jmenován krátce předtím, bylo pro něj i pro jeho zemi vysoce symbolické. Zcela se odlišoval od ostatního diplomatického personálu československého či jiného, který se skládal z kariérních diplomatů. Ti z Východu byli takoví všichni, zatímco diplomaty ze Západu, alespoň těmi nejviditelnějšími, byli často politici a političky ověnčení úspěchy v domovině i v mezinárodním měřítku dříve, ne přišli do Štrasburku. Císař byl jediný takový z Východu. Ostatní byli napojeni na bývalé diktátorské reimy, jim vděčili za svou situaci. Jejich vzděláním byla z velké části livá propaganda, postup jim zajistily neotřesitelná úslunost, loajálnost a princip zásluhovosti. Byli to přinejmenším úspěšní oportunisté. Jejich zájmem bylo (pokračovat v) mlčení, aby dál mohli ít svůj ivot (privilegovaných), a přitom nadále uznávali opak toho, co předtím dlouhá léta papouškovali.
Od nich se Císař naprosto odlišoval. Byl jedinečný: současně začátečník a veterán, a přitom ani nevýrazný, ani arogantní. Od počátku jsme spolu jednali a spolupracovali srdečně, ani bychom měli potřebu rozebírat naše tak rozdílné zkušenosti. Před rokem 1989 jsem měl stejný pocit po příchodu vyhnanců Oty Šika, Zdeňka Mlynáře, Jiřího Pelikána do Francie a Eduarda Goldstückera do Velké Británie. Společně s Čestmírem jsme Radě Evropy – ale také, co bylo ještě zajímavější, štrasburským studentům, pracovníkům univerzity, široké veřejnosti a zajímajícím se občanům – představili osobnosti jako Václava a Olgu Havlovy, Dubčeka a jeho věrného Václava Slavíka. Císařovy politické a jazykové znalosti byly vysoce hodnoceny. Jeho skromnost a jemnost zaslouilého prostředníka (go between) byly mimořádně působivé, přestoe jejich účinnost, jak bylo jeho zvykem, nevystavoval na obdiv.
Urychlený konec jeho mandátu byl obzvláště nenormální a po česku absurdní: v roce 1991 byl zbaven funkce na základě nového zákona, jen zakazoval výkon takové funkce těm, kteří byli členy KSČ po 30. dubnu 1969. On jím však byl, jak jsme viděli, o deset měsíců déle, ani by zklamal, kromě toho, ovšeme, kdy stejně jako Dubček odsouhlasil pendrekový zákon ze srpna 1969, co mu vyčítali i ti, kterým to nezabránilo stát po jeho boku v opozici a bojovat proti diktatuře. Je snad nutno připomínat, e ještě dnes zastávají stejně důleitá a důleitější místa kariéristé, kteří zůstali členy této strany (dnes stále legální a nekající se) a do roku 1989, o dvacet let déle ne Císař, a nikdy nestáli v opozici, ani skrytě?
Tři roky před smrtí se Císař nemohl dočkat větší historické satisfakce a dnes nemá lepší epitaf, ne je způsob, jím je zmiňován v poznámkách a úvodu k publikaci Čechoslovackij krizis, ruské edici dokumentů od jeho nejnelítostnějších nepřátel v roce 1968, tedy KGB a jejich ÚV KSSS.
Zde je – společně s Eduardem Goldstückerem, dalším úhlavním nepřítelem Moskvy – nejvíc doceněn, a to ne pro nějaká subjektivní hodnocení, ale proto, e vyhlásil Akční program ÚV KSČ z dubna 1968, hlavní programní text Praského jara, respektive pro odhalení tajných setkání Kosygina s ním a s dalšími československými vůdčími představiteli ve dnech 17.–22. května 1968 během předstíraného Kosyginova léčení v Karlových Varech.
Navíc zatímco sovětské dokumenty zmiňují Císaře na nějakých 45 stranách, aby jej systematicky válely v blátě, o čtyřicet let později začínají ruští historikové a archiváři, odpovědní za tuto publikaci, předmluvu k cihle o 1152 stranách citátem z jeho pamětí: Praské jaro nespadlo z nebe, bylo výsledkem historického vývoje Evropy a naší odpovědí na dějinnou výzvu druhé poloviny 20. století.
Pro T. A. Dalilova a M. F. Kičkinovou-Ivaněnkovou, dva hlavní pořadatele publikace vyjadřuje toto hodnocení, převzaté z pamětí Č. Císaře, jednoho z nejaktivnějších v československých událostech konce 60. let, způsobem bezpochyby nejadekvátnějším a nejpřesnějším význam společenskopolitického vývoje v této zemi v oněch letech. Paradoxní rehabilitace člověka, který snad nejlépe symbolizuje přechod k poslední fázi evropského komunismu sovětského typu, nám poslouí jako závěr.
Z francouzského originálu přeloil Aleš Zapletal; redakčně mírně zkráceno; pro tuto publikaci velmi omezen obsáhlý poznámkový aparát.
Vladimír Claude Fišera (1948) je politolog, historik a překladatel. Spolupracovník Listů. Byl profesorem na univerzitách v Paříi,v Portsmouthu (Velké Británie) a Štrasburku. ije ve Francii, kde se narodil.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.