(K Listům 2/2013)
Příspěvek Dagmar Vaněčkové Solární elektrárna místo atomové týkající se rakouské elektrárny Zwentendorf obsahuje dvě hrubé dezinformace.
1) Podle paní Vaněčkové byla v blízkosti nezprovozněné jaderné elektrárny, její výstavba stála cca jednu miliardu eur, uvedena do provozu solární elektrárna za 400 000 eur o výkonu 450 MW. Bylo by krásné, kdyby bylo moné postavit v solární elektrárně 1 MW za cca 900 eur (zatímco v tom betonovém paláci jaderné elektrárny o plánovaném výkonu 730 MW bylo nutno na 1 MW proinvestovat 1,36 milionů eur, tedy 1500 krát více), ale i z pouhého porovnání těchto měrných nákladů je zřejmé, e je to nesmysl. Zcela jistě výkon solární elektrárny není 450 MW.
2) Podle paní Vaněčkové se všelidové hlasování, které těsnou většinou rozhodlo o neuvedení vybudované elektrárny do provozu, stalo jedním z důvodů rezignace kancléře Bruna Kreiského. Jak je v Rakousku všeobecně známo, pravda o rezignaci kancléře je jiná. Přesně to popisuje i Wikipedie: Po rozsáhlé diskusi ve sdělovacích prostředcích, zahájené vídeňským ekologickým aktivistou Walterem Soykou, se rakouská vláda rozhodla vyhlásit v roce 1978 referendum o zprovoznění hotové elektrárny, přičem kancléř Bruno Kreisky spojil výsledek referenda se svým setrváním ve funkci. Toho vyuila část obyvatel k protestnímu hlasu proti sociálnědemokratické vládě a v referendu poměrem hlasů 50,47 : 49,53 % (rozdíl necelých 20 000 hlasů) zvítězili odpůrci zprovoznění. ... Kreisky však nakonec přesto vládl a do roku 1983. (Zdůrazněno mnou.)
Kromě toho jsou v textu i nejasnosti. Např. informace o tom, e dnes u je 9 z 10 dolnorakouských domácností zásobováno energií z obnovitelných zdrojů – znamená to, e 90 % spotřeby elektrické energie v domácnostech pochází z obnovitelných zdrojů, nebo to znamená něco jiného?
Nadšenost pro obnovitelné zdroje by neměla být povrchní, bez úcty k detailu.
Jaroslav Navrátil
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.