*
V příštích měsících bude v Německu uváděna komedie. Kus se jmenuje volební boj táborů. Hlavními představiteli jsou Angela Merkelová a Peer Steinbrück. Ve vedlejších úlohách vidíme Horsta Seehofera, Sigmara Gabriela, Philippa Röslera, Jürgena Trittina a ostatní vedoucí personál CDU/CSU, SPD, FDP a Zelených. Pro Levici se v této revue vlastně nepředpokládá ádný výstup. Za pomoci úřadu Ochrany ústavy, médií náleejících koncernům a veřejnoprávních rozhlasových stanic bude zkoušeno všechno moné, aby se nepohodlná strana odehnala z jeviště kapitalismu.
Americký spisovatel Gore Vidal u před lety břitce formuloval: Demokracie je zcela zřejmě místo, kde se odehrávají nesčetné volby za obrovských nákladů bez témat a se zaměnitelnými kandidáty. V USA podle něj neexistovalo několik stran, nýbr systém jedné strany se dvěma pravými křídly, která zastupují zájmy velkých koncernů. Média povaoval za nástroje propagandy k udrení společenských mocenských poměrů.I kdybychom odbyli názor Gore Vidala jako literární přehánění, je přenesení jeho soudu o americké politice na nastávající spolkové volby potvrzeno Heribertem Prantlem v Süddeutsche Zeitung: Volební boj táborů je volební boj, který u vlastně neexistuje. ... Volební boj táborů je nevhodné slovo, i kdy pochází od Heinera Geisslera... Co tehdy chtěl Geissler označit, vskutku existovalo. Byly tu protichůdné pozice ve všech základních politických otázkách: v politice zahraniční, hospodářské, energetické a cizinecké. ... Podstatné rozdíly mezi stranami (s výjimkou Levice) zmizely.
*
Amerikanizace německé politiky vedla bezpochyby k tomu, e dnes máme i v Německu systém jedné strany se čtyřmi křídly, abychom zůstali v obraze Gore Vidala. Křídla se jmenují CDU/CSU, SPD, FDP či Zelení a někdy více, někdy méně zastupují zájmy bank a velkých koncernů, jak dokazuje daňová politika posledních let a mnohé záchranné deštníky. Bez omezení přitakávají hospodářskému řádu, v něm se nerovné rozdělování bohatství, majetku a moci uskutečňuje tak, e menšina pro sebe nechává pracovat většinu a tato menšina upírá většině plný výnos její práce, jen jí patří ve formě mezd a zaměstnaneckých podílů. Na rozdíl od jednotné německé strany říká Levice: Majetek by měl vznikat pouze vlastní činností, vlastní prací, a nikoliv tím, e necháváme pro sebe pracovat jiné. Dokud se velké majetky a z toho vyplývající společenská mocenská struktura vytvářejí tak, e menšina vykořisťuje práci většiny, logicky se nemohou prosazovat zájmy většiny. Jinými slovy: Demokracie, to znamená společenský řád, v něm se prosazují zájmy většiny, ztroskotává na mocenských strukturách, zacementovaných německou jednotnou stranou. Dokud se struktur nikdo nedotkne, smějí se vybojovávat předstírané boje a na vedlejších bojištích vést prudké střety. Čím méně se od sebe liší zásadní politická stanoviska, tím hlasitější musí být pokřik, aby bylo zachováno zdání volebního boje táborů. K tomu ještě jednou Heribert Prantl: Pravděpodobně navzdory povyku, který se tropí kolem důchodové politiky, existuje v Německu jenom tisíc lidí, kteří mohou vysvětlit rozdíly mezi Unií a SPD. Podobně je tomu u jiných otázek. Také Frankfurter Allgemeine Zeitung hovoří o falešném volebním boji táborů. (Zatímco Süddeutsche Zeitung je deník výrazně liberální, Frankfurter Allgemeine Zeitung, FAZ, je deníkem vysloveně konzervativním; pozn. překl.)Nesmíme se také dát zaslepit rudozelenou plagiátní aférou. Sociální demokraté a Zelení velmi pečlivě opsali a pozměnili politické návrhy Levice, aby dali zapomenout na společenské zhovadilosti způsobené svou vládní politikou – prekérní pracovní poměry, nízké mzdy, chudobu ve stáří, zničení systémů sociálního zabezpečení. Bez nároku na úplnost to platí pro minimální mzdu, návrhy na skromné zvýšení důchodů, zvýšení sazby u zákona Hartz IV, poplatky u lékaře, poplatky za studium, najímanou práci, smlouvy o dílo, nejvyšší daňovou sazbu, majetkovou daň, daň z odškodného, daň z finančních transakcí, omezení nájemného, omezení cen energie, strop úroků ze splátkových úvěrů, dluní úpisy v euru, odebírání licencí bankám, podporu daňových zpronevěr, systém oddělených bank, omezení manaerských platů, věřitelské ručení a promíjení dluhů, máme-li uvést jenom několik příkladů. (Zákony nazvané podle svého iniciátora reformovaly, tj. zhoršily německý sociální systém. Čtvrtý stupeň upravuje podporu v nezaměstnanosti; pozn. překl.)
Tato kráde myšlenek nemůe zakrýt, e SPD a Zelení právě tak jako CDU/ CSU a FDP se projeví, kdy na to přijde, jako systému věrné útvary jednotné německé strany. Jednotný souhlas s dluhovou brzdou v ústavě, s evropskou fiskální smlouvou a různými záchrannými deštníky ukazuje, e levicový tábor, jen se skládá z SPD a Zelených, se neodloučil od své politiky Hartz IV a Agenda 2000. Fiskální smlouva je potvrzením této brutální škrtací politiky pro celou Evropu. SPD a Zelení mají jenom proto drzost uvádět se jako evropské strany, protoe se ztotonily s Evropou volného trhu a koncernů jako jedině monou skutečností.
*Měříme-li sociální skutečnost vyhlášeným politickým záměrem, není příliš tvrdý úsudek, označíme-li oba levicové protagonisty nastávajícího volebního boje táborů za slepé náboje. Rada Evropy se v prosinci 2000 v Lisabonu usnesla ve spolupráci s rudozeleným kancléřem Gerhardem Schrödrem, e učiní Evropskou unii nejkonkurenceschopnějším a nejdynamičtějším hospodářským, o vědu se opírajícím prostorem – prostorem, jen bude s to dosahovat trvalý růst s více a lepšími pracovními místy a větší sociální soudrností. Byl to vznešený záměr. A jak vypadá skutečnost?
Kdy to dnes čtou mladí Evropané, kteří se rostoucí měrou stávají nezaměstnanými, pochybují asi oprávněně o soudnosti vedoucích státníků.Kdy pochopí politici jednotné německé strany, e hospodářský systém, jeho cílem je maximalizace zisku a majetku menšiny, musí nutně vyvolávat poměry, které dnes můeme v Evropě pozorovat? Na tomto pozadí je špatný vtip, kdy CDU/CSU, SPD, FDP a Zelení chtějí do centra volebního boje táborů postavit sociální spravedlnost.
Je rovně logické – poněvad systému vlastní –, e oba tábory zvolily války za lidská práva jako podstatný nástroj zahraniční politiky. Jádro této nové éry německé zahraniční politiky shrnul nenapodobitelným způsobem princ Harry na první straně deníku Bild: Zabíjet, aby byl zachráněn ivot, o to jde. V této souvislosti je bezpochyby pozoruhodné, e politici SPD a Zelených ostře kritizovali Merkelovou a Westerwelleho, e se spolková vláda nezúčastnila války v Libyi.
*Levice, a to ví velká většina jejích stoupenců a členů, má existenční oprávnění jen tehdy a jen tehdy se můe úspěšně udret ve volebních bojích, nestane-li se dalším křídlem jednotné strany. Charakteristickým znamením jejího ojedinělého postavení je, e doporučuje hospodářský řád, v něm kadému připadá plný výnos jeho práce. Toto hospodářské uspořádání vede k demokratickým podnikům osazenstva, a nikoliv k autoritářským hospodářským strukturám s pronajímanou prací (propůjčováním zaměstnance jinému zaměstnavateli; pozn. překl.), smlouvami o dílo, -nízkými mzdami a minimálním zaměstnáním (Minijob – zaměstnání velmi krátkodobé nebo takové, je vynáší mzdu niší ne minimální; pozn. překl.). Vede k mírové zahraniční politice, která si suroviny zajišťuje obchodem a boji za lidská práva.
Na tomto pozadí je zřejmé, proč SPD a Zelení u léta příkře odmítají nabídku Levice ke spolupráci. Politici německé jednotné strany chtějí zůstat mezi sebou. Odmítají strukturální reformy, je by změnily stále rostoucí nerovné rozdělování blahobytu a ivotních příleitostí v Německu. Volební programy SPD a Zelených, do nich byly přejaty zcela nebo v zeslabené formě návrhy Levice, slouí pouze k zamlení. Voličky a voliči nemají poznat, e za těmito sděleními není ádný úmysl realizovat je. Jak to řekl někdejší velmistr sociálnědemokratických volebních kampaní Franz Müntefering: Není slušné měřit strany po volbách podle volebních slibů.Slovy vyvolávaný volební boj táborů je fraška. Voličky a voliči budou mít záitek čehosi, co tu u bylo. Po volbách bude Německo takové jako před volbami, bez ohledu na to, kteří politici a která frakce jednotné strany utvoří spolkovou vládu. Kupodivu dávají zástupci německého hospodářství potajmu přednost rudozelené spolkové vládě. Bývalý šéf Svazu německého průmyslu Keitel nedávno řekl: Musí-li země provést hospodářskopolitické reformy, je lépe, nemá-li vláda politickou barvu, která ji činí podezřelou, e zvýhodňuje podniky.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.