Letošní Světové sociální fórum se uskutečnilo v Tunisku, odkud se před dvěma lety vzedmula vlna revolucí Arabského jara. Jeliko se ale poté ve více arabských zemích (Egypt, Tunisko aj.) ustavily neokonzervativní reimy, doutnají tam dnes pod povrchem sociální konflikty. To vytvořilo pro pořádání sociální fóra vhodné prostředí.
Do hlavního města Tunisu přijeli (26.–30. března 2013) progresivní jednotlivci, členové organizací občanské společnosti, sociálních hnutí a odborů společně se sociálními vědci a novináři ze 127 států z pěti kontinentů, celkem skoro 60 tisíc účastníků a více ne 4,5 tisíce organizací občanské společnosti.Jedním z důvodů, proč byl Tunis vybrán jako místo letošního Světového sociálního fóra, bylo to, e Arabské jaro začalo v Tunisku, odkud se šířilo do dalších arabských zemí. Mnoho lidí si dělalo naděje, e by autoritářství mohlo být odstraněno a porevoluční vývoj by mohl přinést pozitivní změny. Kdy se však v Tunisku, Egyptě a dalších zemích ujali moci neokonzervativci, začaly znovu sílit sociální nepokoje. V těchto zemích mají lidé stále na paměti nedávné změny reimů a slovo revoluce má pozitivní a realistický význam. To je pro nové mocenské neokonzervativní kruhy samozřejmě nepříjemné. Reakce proto na sebe nenechala dlouho čekat. V Tunisku byl v únoru zavraděn hlavní představitel levicové opozice Šokri Belaid a represe vůči levici se staly součástí běného ivota. V oblasti Sahary na pomezí Libye, Tuniska a Alírska začaly operovat militantní jednotky islamistické skupiny Ansar al-šaría, je se v Libyi ustavila po pádu Kaddáfího a její aktivity neokonzervativci na území Tuniska s ohledem na získání větší voličské základny tiše tolerují. To je pro sekulární i islámskou levici nesporně výzvou.
Sociální fórum v Tunisku tak dostalo příleitost přispět ke změně a sehrát pozitivní roli podporou a sjednocováním levicových aktivistů, sdruení občanské společnosti a sociálních hnutí jak z celého světa, tak především z Tuniska a severní Afriky. Právě podpora regionálních aktivit je jednou z idejí sociálního fóra, které začalo v roce 2001 v Jiní Americe, kde se pak několikrát konalo (Porto Alegre; Belém, Brazílie; Caracas, Venezuela), a poté se postupně přesouvalo, aby mohlo podpořit progresivní sociální hnutí a občanské iniciativy v dalších oblastech světa. Tak tomu bylo letos v severní Africe, v minulosti v západní subsaharské Africe (Dakar, Senegal), ve východní subsaharské Africe (Nairobi, Keňa) nebo Asii (Mumbaj, Indie, a poté Karáčí, Pakistán).
Na fóru v rozlehlém kampusu univerzity El Manar v Tunisu se konaly stovky seminářů, desítky přednášek; přiblině 100 filmových projekcí, přes 70 koncertů a řada výstav vytvořily nezapomenutelnou atmosféru. Zaznívala jak kritika, tak i návrhy na alternativní přístupy. Jedna z hlavních kritik byla podobně jako na minulých fórech zaměřena na jednání Světového ekonomického fóra v Davosu, kde se autoritářsky rozhoduje o mnoha parametrech systému globálního neoliberalismu. Jeliko účastníci Světového sociálního fóra usilují o zásadní sociální změnu, chtějí probrat nejen řadu jednotlivých izolovaných problémů, ale především navazovat a prohlubovat spolupráci mezi jednotlivými účastníky a skupinami a utvářet prostor pro vznik a rozvíjení sociálních hnutí a různých občanských iniciativ. K tomu také letos přispěly osobnosti, je se obvykle podílejí na přípravě sociálních fór: Chico Whitaker, Gina Vargas, Lauren Langman, Hermann Dworczak, Matyas Benyik a další.
Z mnoství témat a podtémat je obtíné zachytit pluralitu názorů a vzájemné souvislosti, které byly mezi jednotlivými tématy sledovány. Kvůli krizi samozřejmě zaznívala silně kritika neoliberálních škrtů, které mají těké asociální důsledky pro niší a střední třídy v mnoha zemích světa. S tím úzce souvisí dlouhodobě neuspokojivé řešení chudoby miliard osob, z toho extrémní chudoby stovek milionů a smrtelně ohroených desítek milionů osob, hlavně v Africe a Asii. Zde bych připomněl iniciativy mezinárodní organizace Social Watch, která se zabývá odstraňováním chudoby v rozvojových i rozvinutých zemích a dále nerovnostmi mezi mui a enami. Na letošním fóru Social Watch spolupracovala zejména s místní organizací ANND, která je sítí arabských neziskových organizací zaměřených na rozvoj ivotní úrovně marginalizovaných osob. Jednání se zaměřila na způsoby, jak by se mělo postupovat po r. 2015, kdy vyprší mezinárodní závazky rozvojové pomoci formulované v Rozvojových cílech tisíciletí. Jde o to, jak odstranit extrémní chudobu, hlad a další problémy nejen v rozvojových zemích, ale i v západních zemích zasaených krizí. V této souvislosti je důleité uplatňovat při řešení sociální problémů princip tzv. extrateritoriálního uznání sociálních práv, který umoňuje zásadní změny.
Global Studies Association, organizace, je sdruuje sociální vědce a vědkyně, kteří kriticky zkoumají nespravedlivé projevy globálních interakcí v oblasti ekonomiky, politiky a kultury, se přitom zaměřila na rozbory současných ekonomických a politických problémů, v prvním kroku na scénáře budoucího vývoje pomocí specifikace a realizace projektu Tobinovy daně a odstraňování daňových rájů.
Dalším klíčovým tématem bylo odstraňování marginalizace en. Podnětné diskuse k těmto otázkám vedly především představitelky islámského feminismu. Vzhledem k tomu, e se téma postavení en a ekonomických a sociálních nerovností mezi mui a enami týká poloviny populace, byla mu věnována značná pozornost. V arabských zemích problém zesilují islámští neokonzervativci, podobně jako v Evropě a USA neokonzervativci křesťanští. Jeliko se fórum konalo v arabské zemi, mnoho seminářů, přednášek a diskusí bylo věnováno také podpoře Palestinců, včetně závěrečného pochodu hlavními třídami Tunisu, jeho se zúčastnily desítky tisíc lidí, včetně těch, kteří se nezúčastnili sociálního fóra.
Závěrečná deklarace shromádění sociálních hnutí tato uvedená témata blíe specifikuje. Její český překlad bude brzy k dispozici, take se budou moci i čeští čtenáři připravit na další Světové sociální fórum. Místo jeho konání prozatím není určeno. V Jiní Americe má samozřejmě největší podporu. Jednak proto, e tam vzniklo, take se tam s ním mnoho lidí identifikuje, a jednak proto, e Jiní Amerika je v poslední době patrně nejlevicovějším kontinentem, co se týče jak občanů, tak i politiků. Monost pořádat fórum v některé ze zemí Jiní Ameriky se tedy nabízí. Porto Alegre by fórum po nějaké době opět rádo hostilo. Ale můe se jednat i o nějakou jinou jihoamerickou zemi.
Pořádání fóra však vyaduje dobré organizační zázemí mnoha místních lidí, zajištění základních financí a poskytnutí jedné nebo dvou univerzit, kde obvykle probíhá. To vše jsou předpoklady, které se zvláště v době krize nesnadno naplňují. Uvidíme tedy, zda se podaří zajistit nové místo, nebo jestli se fórum bude konat opět v Brazílii.
Světové sociální fórum je ale jen jednou z rovin, na nich se sociální fórum pořádá. Kromě světové roviny se pořádá také na makroregionální úrovni (například Evropské sociální fórum) a pak v mnoha zemích na rovinách národních. Středoevropské sociální a ekologické fórum (2.–5. května ve Vídni) je jednou z regionálních variant evropského sociálního fóra. První se konalo v roce 2002 ve Florencii, druhé o rok později v Paříi, pak v Londýně, Aténách a dalších městech. Nyní se připravuje nové pojetí celoevropských aktivit, aby byly schopny co nejlépe odpovědět na problémy současné situace ekonomické krize, a letošní vídeňské fórum je právě takové.
ijeme v éře transnacionální a globální ekonomiky, která má mnoho negativních dopadů, co vyaduje nadnárodní a globální odpověď. Sociální fórum vytváří počáteční podmínky pro globální sociální hnutí, jejich ustavení v silné podobě je však věcí delšího vývoje. Nelze očekávat, e budou silná ze dne na den. V těchto desetiletích jsme na počátku historické epochy, kdy postupně a s různými zvraty dochází k utváření nadnárodní a globální roviny občanské společnosti a sociálních hnutí. Sociální fóra jsou výbornou příleitostí pro všechny, kteří se chtějí do těchto aktivit zapojit na lokální, národní i evropské a globální rovině.
Marek Hrubec (1968) je politický filozof.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.