Téměř polovina Američanů ve věku mezi 19. a 64. rokem ivota – odhadem 84 miliony – neměla v roce 2012 buď vůbec ádné zdravotní pojištění, nebo jenom takové, je je dostatečně nechránilo před vysokými náklady zdravotní péče. Takový je jeden ze závěrů zprávy newyorské nadace Commonwealth Fund. Zpráva dokumentuje skutečnost, e rostoucí počet zaměstnaných Američanů a jejich rodin si nemůe dopřát zdravotní péči anebo se hroutí pod břemenem výdajů za ni účtovaných.
Tuto krizi neodstraní ani fakt, e 1. ledna příštího roku vstoupí v platnost poslední část zákona o zdravotnictví, jej v březnu 2010 podepsal prezident Barack Obama. Zákon, známý pod zkratkou – nejdříve výsměšnou, dnes však obecně uívanou Obamacare (Obamova péče), plným názvem Patient Protection and Affordable Care Act (Zákon na ochranu pacienta a dostupnou péči; mimochodem jeho text má rozsah několika set stran), nabýval platnosti postupně. Mnozí lidé, dnes nedostatečně nebo vůbec ne pojištění, jím budou odsunuti do méně kvalitních skupin pojištění, v nich budou muset doplácet nebo si nebudou moci dovolit pojištění u soukromých společností v tzv. zprostředkovatelnách. Jinak řečeno, a příliš mnoho rodin s nízkým nebo středně vysokým příjmem bude i nadále bez dostatečné zdravotní péče, a tu – případně léky – bude muset zcela pominout.
Jediná věková skupina, které podle zmíněné zprávy přináší nový zákon zlepšení, jsou mladí lidé mezi 19 a 26 lety: procento nepojištěných mezi nimi toti kleslo ze 48 % v roce 2010 na 41 % v roce následujícím. Je to zřejmě proto, e u platí ta část nového zákona, je dovoluje, aby tito mladí lidé vyuívali pojištění svých rodičů. U všech ostatních věkových skupin se podíl nepojištěných buď nezměnil, nebo dokonce zvýšil.
45 % všech dospělých Američanů nemělo pojištění celoroční nebo nemělo kryty všechny náklady na zdraví. Skoro třetina – 55 milionů – nebyla v roce 2012 určitou dobu pojištěna; asi 30 milionů, tj. dalších 30 %, sice pojištěno bylo, ale jak zpráva uvádí, muselo navíc z vlastní kapsy platit za péči tolik, e je mono je povaovat za nedostatečně pojištěné.
V období mezi lety 2003 a 2012 se zvýšil počet nepojištěných nebo pojištěných nedostatečně z 61 milionů (36 % dospělých) na 81 milionů (46 %). Polovina z nich (40 mil.) pocházela v roce 2012 z rodin s příjmem pod 133 % federálně stanovené úrovně chudoby (14 856 dolarů u jednotlivce nebo 30 657 dol. u čtyřčlenné rodiny). Mezi dospělými s příjmem mezi 133 % a 249 % této úrovně bylo zhruba 21 milionů nějakou dobu v roce 2012 bez zdravotního pojištění, případně s pojištěním nedostatečným.
Více ne dva z pěti dospělých (75 milionů) udávali, e měli různé problémy s placením účtů za lékařské ošetření. Šlo např. o neschopnost platit účty vůbec, kontaktovali je exekutoři anebo museli změnit způsob ivota, aby mohli zaplatit výdaje na zdravotní péči. Přitom 32 % sdělilo, e jim bylo v důsledku sníeno úvěrové ohodnocení, a tak omezena monost výpůjčky (nebo zvýšen její úrok) na auto či dům, případně byl zvýšen úrok na úvěrovou kartu.
Asi 28 % lidí uvedlo, e na zaplacení účtů za zdravotní péči museli pouít všechny svoje úspory. Čtvrtina dospělých nemohla pro vysoké náklady na zdravotní péči krýt výdaje na základní ivotní potřeby (potraviny, teplo nebo čini), 17 % odloilo z tohoto důvodu kariérní nebo vzdělávací plány, 4 miliony vyhlásily osobní bankrot, 5 mil. poádalo o druhou hypotéku nebo jiný druh půjčky. Kdo nenašel pro zdravotní výdaje způsob financování, byl nucen se bez zdravotní péče obejít.
V roce 2012 dosáhl počet lidí ve věkové skupině 19–64 let, kteří museli čelit váným problémům ve financování své zdravotní péče, ohromujícího vrcholu: 80 milionů (43 % této skupiny). Bylo to o 17 % více ne v r. 2003. Příslušníci této skupiny měli s mnohem menší pravděpodobností pravidelnou zdravotní péči a také méně doporučované prohlídky, pokud jde o cholesterol, krevní tlak či rakovinu tlustého střeva. Pouze 49 % en s příjmem pod 133 % federálně stanovené úrovně chudoby mělo v určeném časovém rámci mamogram.
Commonwealth Fund ve své zprávě konstatuje rekordní počty lidí, kterým v roce 2012 nedostatek prostředků nedovolil dostatečnou péči o zdraví:
– 53 miliony se zdravotními problémy nenavštívilo lékaře nebo nemocnici,
– 50 milionů si nevyzvedlo léky na předpis,
– 49 milionů se nedostavilo k testům, vyšetření nebo následné péči, doporučené lékařem,
– 57 milionů, ačkoliv jejich lékař doporučil specialistu, jej nenavštívilo.
Asi 56 milionů udávalo, e mají zvýšený krevní tlak, cukrovku, astma, rozedmu plic, bolesti na plicích nebo srdeční potíe. Osmadvacet procent chronicky nemocných dospělých sdělilo, e neberou dávky svých léků anebo nevyuívají předepsaná léčiva pro pravidelnou kúru, poněvad si to nemohou dovolit, i kdy tak ohroují své zdraví nebo ivot. Šedesát procent chronicky nemocných, kteří v době průzkumu nebyli pojištěni, prohlásilo, e své léky nemohou zaplatit.
Růst cen pojistného představuje břemeno zejména pro domácnosti s nízkým příjmem. V r. 2012 stouplo průměrné roční pojistné v případech, kdy pojištění hradí zaměstnavatel, u jednotlivců na 5615 $ a u rodin na 15 745 $. Zaměstnavatelé zvýšili rovně podíl pojistného, jej mají platit zaměstnanci. Rostoucí pojistné však nejvíce zatíilo chudé a ty, kdo si je musí sami hradit. Téměř třetina (31 %) lidí s příjmy pod 133 % federálně stanovené úrovně chudoby v průzkumu udala, e byli nuceni vydat takto 10 nebo i více procent příjmu.
Nový zákon předepisuje, e kadý je povinen buď se zdravotně pojistit, nebo – pokud tak neučiní – zaplatí pokutu. Koho nepojistí zaměstnavatel nebo kdo nepřichází v úvahu pro vládou financované programy jako např. Medicaid (bezplatná lékařská péče o nemajetné), bude si muset koupit pojištění na tzv. zprostředkovatelnách, je budou podle zákona zřízeny a které mohou poskytnout slevy podle výše příjmu. (Tyto zprostředkovatelny mají být financovány jednotlivými státy Unie. Mnohé státy však, zvláště ty, kde vládnou republikáni, u prohlásily, e vzhledem ke škrtům v rozpočtech zprostředkovatelny nezřídí. Popis politického boje, který se proto na jaře 2013 rozhořívá mezi prezidentem a jeho oponenty, by vyadoval zvláštní článek.)
Pro většinu současných nepojištěných (nebo pojištěných nedostatečně) se ovšem situace nezmění. Článek v dubnovém čísle odborného časopisu Journal of General Internal Medicine informuje, e většina nízkopříjmových domácností – i přes podpory, je dostávají – si u zprostředkovatelen bude moci pořídit pouze nejniší stupeň pojistného, tzv. bronzové plány. Byť i ti, kdo vydělávají a 133 % úrovně chudoby, budou na bronzové plány vydávat jenom 2 % svého příjmu, budou tyto plány pokrývat toliko 60 % nákladů – a na pojištěncích tak bude, zda dokáí zaplatit zbývajících 40 %. Bezpochyby to povede k tomu, e mnohé rodiny se péči, vyšetření a lékům vyhnou.
Sdruení Lékaři na podporu celonárodního zdravotního programu (Physicians for a National Health Program) vypočetlo, e šestapadesátiletý občan zaplatí 4361 dolarů pojistného na bronzový plán péče (nepočítaje subvence od státu) a dalších a 4167 $ ve formě odpočitatelných poloek a příspěvků. Jinými slovy, více ne 18 % jeho příjmu bude výdaji na zdravotní péči. Obamacare nejene – navzdory prezidentovým slibům – nezaručuje lékařskou péči pro všechny, nýbr pro miliony Američanů institucionalizuje nedostatečnou péči na nízké úrovni. Povede k omezenému pojištění nebo k rostoucím výdajům pro ty miliony občanů, jejich výdaje na péči o zdraví byly kryty pojištěním placeným zaměstnavatelem. Současně zvýší zisky pojišťovny, jim přibudou miliony nových platících zákazníků.
Štěpán Steiger (1923) je publicista a překladatel.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.