(K Listům 6/2012)
Josef Valenta nabízí jiný pohled na finanční nerovnováhu eurozóny, konkrétně pohled z (moné) perspektivy plánovačů a (pravděpodobně) řiditelů evropské integrace. Zároveň se pokouší vyvrátit virtuální klamy provázející ekonomii minimálně od počátku 20. století. Jedním z klamů má být, e trhy se chovají stádně. Protiargument: existují jejich tvůrci. To opravdu existují. Kadý bezdomovec, který si v samoobsluze koupí pivo, je tvůrcem trhu. To se ovšem se stádním chováním trhu nevylučuje. Existují ovšem i silnější hráči, třeba centrální banky, vlády, respektované autority, někdy moná i lidé vlastnící či kontrolující opravdu velký kapitál. Ti mohou chování trhu viditelně ovlivnit. Trh je ale chaotický systém, take ani to stádní chování nevylučuje. Můeme ovšem také pohlíet na trh nikoli jako na chaos, ale jako na mechanický systém, který tvůrci mohou řídit jako řidič auto. Pokud to umějí a mají v rukou volant. V kadém případě platí, e auto bez řidiče samo nikam nejede. Leda z kopce, a to je dočasná záleitost. Podobně můeme připustit, e věci se nedějí náhodně, ale plánovitě, e události přicházejí proto, e je někdo plánoval a inicioval.Tohle ovšem není jiný pohled, to je zásadní změna paradigmatu. Jak to údajně vyjádřil jeden fyzik: Dovolte mi předpokládat, e dvě a dvě je pět a já vám dokái, e z komína létají čarodějnice. – Předpokládat to opravdu lze, otázka je, jaký by to mělo smysl. Obávám se, e staletí fungování západní civilizace neposkytují k Valentou uvedené fundamentální změně ádný důvod. Pokud se pan Valenta domnívá, e ano, měl by to vysvětlit. Bez vysvětlení je jeho jiný pohled jen další spikleneckou teorií. Navíc postrádá logiku, kterou některé z těchto teorií přece jen mají. Existence systému TARGET neznamená, e eurozóna představuje homogenní ekonomickou oblast. Pokud by byla politická vůle, mohla by do systému klidné být přibrána i Haiti. Rozdíl by byl jen v tom, e odsud by tvůrci trhu dobrovolně odešli mnohem dříve.
Josef Valenta přibliuje homogenitu na příkladu fiktivních bank (a firem) centrální Prahy a periferního Chomutovska. Pokud účetně a statisticky nesledujeme vzájemná obchodní a platební salda mezi oblastmi Praha a Chomutov, vůbec by nás nenapadlo hledat něco špatného na existenci jediné úrokové sazby Jene Praha a Chomutovsko podléhají jedné vládě, jednomu rozpočtu a jedné sociální politice. Monost krajských vlád zasahovat do ekonomiky je velice omezená, o bankách nemluvě. Sledovat vzájemná obchodní a platební salda mezi oběma regiony obecně za těchto okolností nemá smysl. Co ovšem smysl má, je sledovat obchodní a platební salda, nebo aspoň zadluenost firem. A to i podle regionů. Trvalá neschopnost splácet dluhy vede k bankrotu. Nikdo normální nebude investovat do vyrovnávacích běných operací, pokud bude zřejmé, e jde o černou díru. Pokud ano, pak to není investice, ale dar.
Naproti tomu státy EU mají naprostou většinu peněz protékajících veřejným sektorem pod vlastní přímou kontrolou. Rozpočet EU je mnohem menší, a i on se v praxi realizuje přes orgány jednotlivých států. Pokud by zbankrotovalo Chomutovsko, pak by to sice bylo mrzuté, ale pro většinu jeho obyvatel by to ádnou zvláštní změnu neznamenalo. Bankrot Řecka, Kypru, popřípadě třeba Španělska, to u je jiné kafe. Analyzovat eurozónu a nesledovat platební a obchodní salda mezi státy, to je politologie nebo moná metafyzika. Rozhodně ne ekonomie.
A pouití dluhu k homogenizaci eurozóny? Systém TARGET, je-li homogenizací on, ke své funkci ádné velké dluhy nepotřebuje. Pokud máme na mysli homogenizaci v běném slova smyslu, měl by ji pan Valenta prakticky popsat. Zatím to toti vypadá, e rozdíly mezi vyspělými a slabšími státy v eurozóně se spíše zvětšují.
Pavel Urban, Velim
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.