Na nedávné česko-německo-rakouské konferenci o sjednocování Evropy mě zaujalo, e zahraniční řečníci uívali nemístně vzletných slov a jejich diskusní příspěvky se nesly v duchu naivního optimismu. Aspoň se mi to zdálo. Naproti tomu ve vystoupeních Čechů, a nebyli to euroskeptici ani eurorealisté, se nevyskytovala slova mír, dávné sny ani naděje, zato se opakovaně hovořilo o nebezpečí, obavách nebo šancích na záchranu. – Čeští Evropané se mi v tom srovnání jevili zase přehnaně ponurými. Napadlo mě: co si o nich, o nás Evropané západní pomyslí? Musí jim vrtat hlavou, e nás cosi trápí, kdy postaveni před kadou potí propadáme panice či defétismu.
Jene jsem si uvědomil, e my Češi jsme moudřejší, máme toti své zkušenosti. Všechno kolem nás s drobnými výkyvy, leč trvale spěje k horšímu. Noviny a televize jsou stále podlézavější, mladí hloupější, staří mrzutější. Kadá vláda je hroznější ne ta minulá a všem lidem dohromady je to čím dál víc jedno. Vědí toti, e nic nezmohou, protoe příště zvolí buď stejně, nebo ještě mizerněji. Také na pracovištích, jak slýchám od bývalých kolegů z předchozích zaměstnání, se poměry postupně zhoršují a oni by je rádi vyměnili, je ale těké najít taková, kde u se poměry taky nezkazily. O vývoji financí, státních ani rodinných, nemluvě. Kdee jsou časy blbé nálady! To se ještě mohla situace zlehčovat
Takový je pocit Čechů a nikdo jim ho nevymluví, vdyť kolikrát u něčemu uvěřili a stejně se to ve stejně zlé obrátilo jak namazaný krajíc. Záhadou, aspoň pro mě, je jediné: jak to, e společnost, v ní to jde trvale od desíti k pěti, nikdy nedospěje a k nule? Je to obdoba Zenonova paradoxu, toti hádanky o Achillovi, jen nikdy nedohoní elvu, neboť bude pořád jen zkracovat vzdálenost na polovic. – A přitom elvu ve skutečnosti hravě dohoní.
V praxi, o ní je řeč, pak nastane cosi, čemu se říká hrdě revoluce a čemu se později bude říkat revoluce zrazená a tak dále hůř a hůř. Protoe demokracie by sice měla umoňovat pravidelnou výměnu zklamaných očekávání za nová, ale lidé, tedy my čeští lidé, jsme u prohlédli tu lest – jak u řečeno –, e ať učiníme cokoli, vše nějak zůstane při starém.
Konkrétní příklad: slyšel jsem právě o mladém novináři, který, kdy nastoupil do místní redakce celostátních novin, byl editorem dotázán: Co vám říká slovo bulvár? Vzpomněl jsem si v té chvíli na jednu mladou učitelku, která před mnoha lety nastoupila do venkovské školy a ve dveřích ředitelny ji uvítala přísná otázka: U jsi byla v Sovětském svazu?
Jistěe jsou mnohé povrchové rozdíly, tak třeba na ohlupování lidu u není monopol, A taky lid si můe svobodně vybrat ohlupovatele. A stejný oboustranný pokrok je i v obírání hmotném. (Nicméně: u se zase tyká, onehdy mne jen tak z ničeho nic jeden zástupce jisté firmy oslovil Buď zdráv, Tomáši!.) V zásadě je ale u nás v Čechách, na Moravě i ve Slezsku zle. A i kdy u konečně na Praském hradě máme evropskou vlajku, buď je to důkaz zapšklosti, e vlaje jen na nádvoří, anebo znamení další prohry s modrolutou hydrou.
Jak jsem tak zasmušile sledoval diskusi na oné jinak vynikající mezinárodní konferenci, zaslechl jsem nejasné zvuky. Ozývaly se zpoza stěny a zněly jako vzdálené zaříkávání a šamanské bubnování. Pak rázem zmlkly a vystřídala je první věta Beethovenovy Osudové. Musel jsem se podívat, co se to děje. Z rozlehlého sálu se právě valily davy lidí všech generací. Na plakátu u šatny zářil jak měsíc v úplňku mladý mu třímající model lidského mozku. Stálo tam: Jiří Vokáč Čmolík: Trhák aneb 21 dní s vaším mozkem – neuroscience leadership! Pak jsem pohlédl na ty diváky: byli rozradostnění, ba, bojím se to říct, šťastní!
Vrátil jsem se domů a skoro na to zapomněl. Jene ač byl konec března, vrátila se zima. Na nedaleký komín přiletěl čáp. Seděl tam klidně a skrze vířící sníh se mi zazdálo, e i on se usmívá.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.