Jste zde: Listy > Archiv > 2013 > Číslo 2 > Ladislav Šenkyřík: Devianti, paraziti, idioti, zkrátka národ
Povzbuzena novým vrchním šamšulínem na kopci nad Vltavou předhání se politická reprezentace odleva doprava ve vynalézání uráek svých spoluobčanů a celkem ani nezakrývá, e ji občané zajímají u jen coby daňoví poplatníci (rozumí se tedy poplatníci nenuloví, protoe co s občanem, z kterého nic nekápne), případně ještě tak občasní voliči (čím více voleb, tím více demokracie! – tu myšlenku převzali od profesora inenýra neblahé paměti úplně všichni), kteří jistě ocení ráznou sprostotu vůči těm druhým, nepřátelům. Obávám se ale, e u opravdu nejde o volby. Od nemakačenků přes parazity a po devianty a idioty je toti čím dál zřetelnějším motivem skutečný strach, e nebude kde a u koho brát. Zbývá u jen přinést ten hák na šlechtu a díru na šlechtu. On se toho někdo chopí. Netřeba dodávat, e šlechticem je v tomto případě jeden kadý z nás.
Překvapuje to zejména u sociální demokracie, je se zase očividně vydává mílovými předvolebními kroky ke své nevolitelnosti, take její vítězství za rok moná vůbec nebude tak drtivé, jak to vypadá, a opět bude moné rozmělnit odpovědnost v křehkých koalicích či jiných smlouvách o vládnutí, které mají to nezanedbatelné kouzlo, e těkosti, je bezpochyby druhý den po volbách přijdou, se svalí na slabý mandát, potamo tedy spokojeně vyčtou idiotům voličům, jim se opět oznámí, e se s tou mizérií nedá nic dělat, kdy se rozhodli nevolit špatně volitelnou stranu. Jistě si ostatně všichni vzali k srdci poučení z parlamentních voleb minulých. Vláda, která z nich vzešla, měla mandát na naše poměry velmi silný – vzpomínáte? – a dalo jí jistou práci, aby se ho včas zbavila a mohla se zase tradičně začít vymlouvat na svou křehkost.
Mládkovská i stárkovská, tedy takzvaně prezidentská, euforie ze sahání po moci, dávaná vcelku nepokrytě najevo, se tak můe velice vymstít, a ona se samozřejmě vymstí. Ostatně, kdy u jsme u těch ivnostníků, asnu, jak nekompetentně se debata vede. A to nejen mezi hřímajícími odborovými předáky (své zaměstnance, voliče a plátce odborových příspěvků, ochráníme my víme před kým!), ale i mezi makroekonomicky zblblými odborníky porovnávajícími uitečnost různých skupin občanů na základě jejich finanční vytěitelnosti. Pomineme-li skutečnost, e ivnostenská vrstva tvoří páteř sebevědomého národa, jak věděl u Karel Poláček, je pochopitelně nepřípustné, aby politici experimentovali se zdaňováním různých skupin lidí podle toho, co by tak podle jejich odhadu ještě mohly unést. Rovnost v daňových odvodech pro kadého občana (a je jedno, jestli daň bude současná rovná, nebo slibovaná tzv. progresivní) je samozřejmě jedině správná. Zaměstnanci na sociální a zdravotní odvody povinně přispěje zaměstnavatel a stejně povinně mu zaplatí dovolenou, ivnostník má svobodu udřít se k smrti nebo si sám sobě zaplatit dovolenou, jak dlouhou chce, a navíc si od získaných peněz můe před zdaněním odečíst peníze, které musel na ivnost vydat (to je dost logické: kdy vyrobil stůl, bylo by těko obhajitelné, aby platil daně z peněz, za které stůl prodal, tedy včetně materiálu, který musel do výroby vloit). K diskusi tak zbývají pouze oblíbené výdajové paušály, které jsou u nás opravdu zdánlivě štědře nastaveny, jejich sníení však sotva povede k většímu daňovému výnosu (lidé se buď vrátí k úmornému vedení účetnictví, nebo pro ně přestane být ivot na volné noze atraktivní, eventuálně zmizí do šedé ekonomiky; páteř oslabí, případně chytne skoliózu). Vím o čem mluvím, právě jsem vyplnil daňové přiznání. e tomu nerozumí, moná záměrně, odborový předák, nepřekvapuje, e ani stínový ministr financí, překvapí u trochu více, ale e je dezorientován ekonomický docent, to u je k pláči.
Nepláčeme ale sami, a to dokonce ani nad svými prezidenty. Vdyť se podívejte, jak se teď Pfrancouzi tumlují se studem za svého Bruni-Sarkozyho.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.