Tak u je to tady – před mýma očima probíhají padesátá výročí událostí, které jsem proil. Nejedná se ani tak o výrazné dny, jako o přelomové roky. Ten první – 1945 – znám jen ze vzpomínek rodičů. O deset let později mi tatínek nadiktoval článeček Mé první narozeniny (splývaly s osvobozením Poličné, kde jsme tenkrát pobývali) pro Pionýrské noviny a zlobil se, kdy nám tam servilně pozměnili maršála Stalina na generalissima, kterým se v té době ještě nedal jmenovat. Roku 1948 jsem pouze zaregistroval, e prezident Beneš umřel a novým prezidentem je Gottwald (bral jsem to nějak v tomto pořadí) – zato rok 1953 u pamatuji docela dobře, záplava černé barvy a ponurých tónů nemohla uniknout ani klukovi. Povšiml jsem si, e byli zbaveni viny zlotřilí lékaři a naopak zastřelen jako imperialistický agent jeden ze tří muů, kteří řečnili na Stalinově pohřbu. Roku 1956 jsem u četl (i kdy asi ne s plným porozuměním) Seifertův a Hrubínův projev na sjezdu spisovatelů, potlačení kontrarevoluce v Maďarsku jsem však povaoval za správnou věc. Za další přelomový rok by asi většina mých mladších kolegů a studentů označila a rok 1968. Pro mne však neméně významným mezníkem zůstane rok 1963. Dokonce bych se označil za třiašedesátníka.
Ten rok v mých vzpomínkách začíná přesně vymezenou událostí. Sedím jako kandidát strany (tím slovem se automaticky myslí KSČ) na plenárce na Přírodovědecké fakultě v Brně a poslouchám dopis, v něm nám vyšší soudruzi sdělují, e proces se Slánským byl jenom divadlo. Nedovedu dnes říci, zda i starší kolegové byli otřeseni jako já – někteří to třeba dávno věděli. V paměti mi však zůstává pocit všeobecného otřesu – jako by se naráz zhroutila veškerá víra. Po dočtení a výzvě k diskusi následuje dlouhé ticho, a kterýsi starší a zřejmě váený profesor řekne, e nás u nikdo nezbaví hanby, kdy toto se mohlo dít třeba za našimi zády, ale s naším bezmyšlenkovitým souhlasem.
Ten souhlas jsem sice ještě nemohl dát, ale neprojevuji jej u tím, e do této strany hodlám vstoupit? Věděl jsem, e Stalin se dal nezřízeně velebit a Gottwald ho v tom následoval, e lidé byli zavírání pro pouhé podezření, e mnozí vedoucí soudruzi nejsou zrovna intelektuálně na výši. Vůbec jsem však nečekal, e moje strana by se mohla dopustit takovéto podlosti.
Ideu jsem pro to ještě nezavrhl. Potěšilo mě, kdy následovala další mimořádná plenárka, na ní se mělo jednat o tom, jak zabránit opakování zločinů kultu osobnosti. Povšiml jsem si, e u vlastně neexistuje jednotná strana, ale stále ostřeji se vyhraňující křídla, i kdy se za progresivní a konzervativní začala označovat asi a v roce 1968. To první mělo na fakultě zřetelnou převahu v počtu i v úrovni argumentace. Horlivě jsem četl kulturní časopisy: hlavními zdroji poznání pro mě byly Literární noviny, Host do domu, Kultúrny ivot. Ten posledně jmenovaný mi připadal co do ostrosti kritiky první – asi Dubček vytvářel prostor a Husák jej vyuíval.
Podobně jako po roce 1956 následoval i po roce 1963 protitlak, kdy moci otrnulo a snaila se posunout zpět mantinely. Tisk se podařilo na několik let poněkud zkrotit – Literární noviny dosáhly původní úrovně a roku 1967 a byly na čas převedeny do jiné sféry. Umění však u zůstalo do značné míry ušetřeno. Nezapomenu na divadelní inscenace: Drak je drak, Zahradní slavnost, Král Vávra. A na filmy: Kadý den odvahu, Postava k podpírání, O slavnosti a hostech. Nefigurativní umění přestalo být zločinem a objevilo se v galeriích: Dalibor Chatrný, Bohumír Matal.
Vyšší činitelé zůstali na vyšších úrovních nekritizovatelní, asi jako císař pán za Rakouska. Poťouchlí novináři (jak rád říkával tehdejší prezident) však jejich autoritu dokázali podkopávat i navzdory předběné cenzuře. Pod povrchem to vřelo a doutnalo. Schylovalo se k velkému jaru.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.