V několika médiích bylo zpravodajství o skonu Rudolfa Batttěka doprovázeno fotografií, na ní jsme mnozí v jeho sousedství poznali Soňu Čechovou, zakladatelku týdeníku Mosty. Nebyla to náhoda. Patřil k prostředí kolem Mostů, k účastníkům mnohaletých Luhačovic Vlada Čecha. Rodem Bratislavan, byl Čechoslovák. Působil také v hnutí Demokraté za společný stát (1992), jednom z nejvýraznějších z těch, která se bezúspěšně snaila Československo uchovat.
-red-
Do záhlaví smutečního oznámení o skonu Rudolfa Battěka umístili jeho vděční potomci slova, jimi právě zesnulý nám z dřívějška vzkazuje:
Dámy a pánové,
ivot kadého z nás
je na počátku beztvarou hroudou hlíny,
z ní můeme vytvořit obstojné dílo,
ale také jen uplácat bábovičku.
Rudolf Battěk bohatě naplnil svůj dlouhý, dramatický ivotaběh ve slubách spoluobčanstvu, věrnosti ideálům, se statečnou vytrvalostí vůči přečetným hrozbám i jejich uskutečňování v podobě jednoroční vazby a takřka osmiletého věznění. Značnou dávku svého proslule osobitého humoru si dokázal udret i ve vězeňské cele, s nedohledností osobní svobody. O snaze uchovat si psychickou i fyzickou sílu svědčily dopisy, snad byly staroslověnsky? nebo to byly ty od jeho fiktivního reverenda Bakera?, které nám četla má někdejší kolegyně, rusistka Eliška Skřenková při návštěvě u ní na chatě. Stýkala se s Battěkovou enou Dagmar. eny politických vězňů se hojně navštěvovaly, i Eliščin mu Milan Hübl si odseděl řadu let.
S Rudolfem Battěkem jsem se osobně seznámila a v době Charty 77, i kdy jeho jméno z výrazného podílu na Praském jaru, ve vedení KAN (Klubu angaovaných nestraníků), posléze krátce ve funkci poslance České národní rady, bylo všeobecně známé. V období Charty jsme se jednou sešli na oslavě narozenin Gertrudy Sekaninové-Čakrtové, kam nás přivedli manelé Krieglovi. Kdy potřebovali Rudolf s Gertrudou a s Františkem dohodnout, co v Chartě, bylo nutné konspirativně zvolit procházku po Hanspaulce k sv. Matěji...
Na známém plese, kde se pokusili chartisté si zatančit a způsobilo to skandál, ve vinohradském Domě elezničářů sehrál Rudolf Battěk spontánní vystoupení. Vzal k tanci do páru slubu konajícího, hodně překvapeného esenbáka, který se chtě nechtě musel, byť na chvíli, podřídit vedení disidenta,
Rudolf pro svůj všudypřítomný humor, pohotovou ironii, neponíené chování vůči policajtům a estébákům pocítil odplatu, ztíený reim ve vazbě i po rozsudcích v kriminále. Patřil k prvním mluvčím Charty 77, k zakladatelům Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných. Tím vším vešel ještě více do povědomí osobností v zahraničí, především sociálních demokratů, členů Socialistické internacionály, zejména z Rakouska a Německé spolkové republiky, ale i Itálie, Francie, Anglie. Jejich časté a důrazné protesty na adresu státního i stranického vedení v tehdejším Československu nalezly ohlas i v médiích. Nejen v případě Rudolfa Battěka a dalších známých i méně známých politických vězňů pocítila podporu i rodina z více stran, od Amnesty International, Helsinki Watch či československého pracovního výboru v rámci rakouské odbočky Mezinárodní společnosti pro lidská práva.
Rudolf Battěk po propuštění na velmi omezenou svobodu neustal v odporu proti reimu. Plného rozvoje svého politického a organizačního talentu se dočkal po listopadu 1989, kdy předtím spoluzakládal Hnutí za občanskou svobodu. Od počátku působil v Občanském fóru, za ně kandidoval a stal se poslancem ve Federálním shromáděním, posléze předsedou Sněmovny lidu. Zároveň usiloval o obnovení činnosti strany sociálních demokratů. Podobně však jako v exilu i zde panoval rozpor mezi levicí a pravicí i rozpory jiné. Rudolf se nestal předsedou, porazil jej exilový Jiří Horák, kterého brzy vypudili aspiranti na stranickou a vládní moc. Podle líčení dr. Jany Stárkové, která zprostředkovala spojení mezi rakouskými a německými vůdci sociální demokracie, Rudolf Battěk u nevyslyšel jejich naléhání a odmítl se dále v Československé sociálně demokratické straně angaovat. Vytrval však doivotně na levici, tolerantní k liberálům, avšak kritický k urychlenému nastolení kapitalismu se všemi jeho negativními projevy.
*
Na pozvání manelů Battěkových jsme s muem měli jednou příleitost je navštívit na nám známé adrese v karlínské Křiíkově ulici, v čináku, v pátém patře bez výtahu. Témat k přátelskému povídání jsme měli hojnost a zdaleka všechna neprobrali. Čas však mezitím běel tak, e k dalším plánovaným setkáním nedošlo.
Ing. Rudolf Battěk, sociolog a politik, velká osobnost disentu, se doil 88 let. Skonal 17. března 2013, pohřeb byl 22. března ve velké síni strašnického krematoria.
Vzhledem k jeho bohatému a statečnému ivotu i k jeho vlídnému a aktivnímu pocitu česko-slovenské vzájemnosti jsme pozůstalí snad všichni. Aspoň všichni kolem Listů a Mostů.
Dagmar Vaněčková (1933) je novinářka, ije ve Vídni a Českých Budějovicích.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.