Jana Černá neměla snadný ivot. Kadý, kdo se snaí zabývat se jejím ivotopisem, od začátků naráí především na pověry a legendy, které se kolem její osoby zrodily. V nemnoha textech, které o Janě vznikly, je mnoho nepřesností, v datech, ve faktech. Není snadné to korigovat, ověřit. Nezanechala toho po sobě moc. Celou její pozůstalost přechovávají její potomci v jediné sloce. Z lidí, kteří znali Janu osobně, dnes ije málokdo, ne všichni o ní chtějí mluvit. Práce na ivotopise Jany Černé-Krejcarové je těká námaha, protkaná šťastnými náhodami.
Honza se objevila v mém ivotě před třemi lety. Po zhlédnutí filmu 3 sezóny v pekle a po četbě vzpomínek Egona Bondyho, na základě kterých vznikl scénář filmu, jsem chtěla zjistit víc. Přečíst si její hard-sex básně, jak je nazval Bondy, ověřit, zda stále ještě šokují.
Jednomu polskému spisovateli, který ve své knize věnoval kapitolu Mileně Jesenské, jsem na autorském setkání poloila otázku:
– Proč jste nenapsal taky o její dceři Honze?
– A co jako jsem měl napsat? odpověděl. e to byla Bondyho milenka a e ji zabásli?
Tehdy mě rozčílil, dnes jsem mu vděčná, protoe bez toho vzteku by nebylo dalšího hledání. Musela jsem se prodrat celým tím zmatkem okolo Jany. Články, které jsem našla v českém tisku, zněly jaka mantra. Málokterý přinášel něco nového, historky opakované stále dokola. Mám však štěstí na lidi. Setkání s Lucií Horáčkovou, absolventkou urnalistiky, bylo přelomové. Lucie napsala o Janě bakalářskou práci. Proseděla hodiny v knihovnách a archivech při hledání sebemenší zmínky o Honze. Mluvila s pamětníky. Myslím, e její práce je to nejlepší, co se o tomto tématu napsalo. Předala mi všechny shromáděné materiály, dala kontakty na příslušné lidi. Bez Luciiny pomoci bych určitě nadále přešlapovala na místě.
V mé práci mi pomohli také potomci Jany, kteří mi dovolili nahlédnout do jejich domácího archivu. Martin Machovec zpřístupnil korespondenci s Bondym, Tomáš Mazal mi zapůjčil materiály shromáděné při vydávání Clarissy. Bohuel to bylo pořád příliš málo. Nastal čas navštívit archiv Státní bezpečnosti (Archiv bezpečnostních sloek).
V Praze, dne 16. 2. 1950
Obvodní velitelství NB 14, oddělení II, Praha 14 Michle, Leninova 972
Krajskému velitelství státní bezpečnosti v Praze.
Dne 4. 2. 1950 odevzdal u zdejšího úřadu restauratér (zde jsou jeho údaje; pozn. A. M.) obálku z různými osobními doklady, dopisy a podobenkami s tím, e dne 1. 2. 1950 v jeho restauraci je zanechala neznámá ena asi 22 let stará a více se do restaurace nevrátila.
V daném případě jedná se o osobní doklady Jaromíra Krejcara, nar. 25. 7. 1895, architekta a jeho manelek. Dále o doklady jeho dcery Jany Fischlové, roz. Krejcarové, nyní neznámého pobytu, která pravděpodobně uvedené doklady v restauraci zanechala.
Jaromír Krejcar je vyhlášen ve Věstníku kriminální sluby pod čl. 12.579 z roku 1949 k zatčení k čj. St. b. 17.160/06-10-3011-49, z 16. 7. 1949.
Jeliko mezi dopisy jsou té dopisy adresované na Krejcara a jsou psané anglicky a pravděpodobně odeslané z Anglie, jest nutno veškeré odevzdané věci zaslati Krajskému velitelství státní bezpečnosti v Praze.
V archivu jsem si chtěla doplnit poznatky nejen o Janě samotné, ale také o jejích blízkých. Mezi slokami, které jsem prohlíela, byla tedy sloka Jaromíra Krejcara, Janina otce. Tento uznávaný avantgardní architekt byl v květnu 1948 vyslán Vysokou školou technickou v Brně sluebně do Londýna. Nevrátil se, spolu s druhou manelkou Rivou emigrovali. Mezi dokumenty jsem ve sloce našla také citovaný dopis z Obvodního velitelství NB v Praze-Michli a obsah obálky, kterou přinesl onen restauratér. Krejcarova legitimace Svazu socialistických architektů, platná na rok 1947, křestní list Mileny Jesenské, osvědčení Ústředního psychotechnického úřadu v Praze, e je Jana Krejcarová výborně způsobilá ke studiu na střední škole, a dopisy. Většinu představovala Krejcarova korespondence s britským architektem Davidem Freemanem. Ostatní dopisy byla psány německy. Neumím německy, ani slovo. Do zápisníku jsem si zaznamenala: nějaké dopisy v němčině, asi se týkají Mileny...
Došlo mi to teprve po chvíli. Vdyť na německých dopisech je nápis RAVENSBRÜCK. A odesilatel: Milena Krejcarová. Číslo 4717. Měla jsem před sebou dopisy Mileny Jesenské, které psala svému otci a dceři z koncentračního tábora v Ravensbrücku!
Nebyla jsem si jistá, ale zdálo se mi, e jsem předtím nikdy o Mileniných dopisech z koncentráku neslyšela. Znala jsem publikaci Aleny Wagnerové, v ní byla vydána celá dochovaná korespondence Jesenské. Posledním dopisem v knize Dopisy Mileny Jesenské bylo psaní Honze z vězení na Pankráci.
Bylo mi zatěko uvěřit, e je u dřív někdo nenašel. Poprosila jsem Václava Buriana o kontakt na paní Wagnerovou, popsala jsem jí svůj nález. Odepsala ještě tý den, popsala mi také, co se dosud soudilo o osudu dopisů. Napsala, e je to zázrak, e jsem je našla.
Ale vdyť to byla obyčejná náhoda. Shoda okolností. Vdyť stejně dobře si mohl Krejcarovu sloku prohlíet mladý vyznavač architektury, který by si těch dopisů nevšiml. A kdyby dokonce – nemusel by přece vědět, e jsou to dopisy, které nikdo nezná. Vdyť Milena Jesenská je předmětem zájmu literárních vědců z celého světa, její ivotopis je velice dobře zpracován... Ale nechejme být mladého milovníka architektury – stačilo, abych si sloku neprohlédla ještě jednou, nepodívala se blí, a místo zázraku by zůstaly nadále jakési dopisy v němčině.
Anna Militz (1990) se narodila ve Varšavě, v rodině dávných Varšavanů. Od roku 2011 studuje bohemistiku na Karlově univerzitě v Praze. Pracuje na ivotopise Jany Černé-Krejcarové, a jak říká, svatosvatě věří, e jej napsat lze.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.