Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2013 > Číslo 2 > Jaroslav Dvořák: Další části pravdy

Jaroslav Dvořák

Další části pravdy

(K Listům 1/2013)

Historik Jan Rychlík nás nabádá, abychom si říkali pravdu. A proto se při čtení jeho článku ptám: proč on při zdůvodňování téze, že „svět měl být přesvědčen – a dost dlouho tomu věřil – že jen Německo a jeho spojenci páchali zločiny“, vyslovuje polovinu pravdy, když si za příklad počínání, kdy tomu tak nebylo, bere jen Sovětský svaz? Proč zamlčuje to, že i západní spojenci páchali zločiny? Proč je zamlčována druhá polovina pravdy? Nebo snad není pravdivé tvrzení anglického historika J. F. C. Fullera, který už brzy po skončení války napsal, že „návrat k válkám prvobytného divošství uskutečnila Británie a Spojené státy – dvě velké demokracie“? Nebylo projevem onoho divošství třeba bombardování Tokia v březnu 1945? Bombardování Hirošimy a Nagasaki? Historik má samozřejmě pravdu, když upozorňuje na rozdíl mezi tím, kdy soudí vítěz poražené, nebo kdy obžalované soudí nezávislý soud. Co má však společného s pravdou tvrzení, že princip kolektivní viny už byl jednoznačně u nás odmítnut? Cožpak zákon o protiprávnosti komunistického režimu nebo některá ustanovení zákona o Ústavu pro studium totalitních režimů, tedy zákony, které stále figurují ve Sbírce zákonů, nejsou příkladem kodifikace principů kolektivní odpovědnosti a viny?

A nakonec několik poznámek k článku Karla Hrubého Dva otcové. V posledních letech dost intenzivně sleduji prostřednictvím internetu mediální ruskou scénu. Proto bych velice silně oponoval tomu, že Stalinovo jméno je „dnes vyslovováno i staromilci jen s ostychem“. Možná to platí pro Česko, nikoliv však pro Rusko. Jsem přesvědčen, že sami Rusové si postupně vytvoří ucelený a jakéhokoliv „stínu nespravedlnosti a zloby“ (Cicero) zbavený obraz. Myslím si, že my Češi bychom měli spíše hodnotit to, jak Stalin ovlivnil osud našeho národa. A tady se zase musím odvolat na vlastní zkušenost. Pro zážitek noci z 1. na 2. května 1945 nemám jiné slovo než osvobození. Později, když jsem se dozvěděl, jaké plány v případě vítězné války měl s českým národem Hitler a spol., dospěl jsem k názoru, že nešlo jen o osvobození z okupace, ale o zachránění před genocidou, germanizací, vysídlením.

Ing. Jaroslav Dvořák, Třebíč

Obsah Listů 2/2013
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.