Patřím k té většině lidí, kteří jdou jednou za čas k volbám a jinak nemají do toho co mluvit, nikdo se o jejich mínění nezajímá. Sem tam u to nevydrím a projevím je, s alostným pocitem, e je to jedno a e kdybych zachovala flegmatické mlčení, výsledek by byl stejný, ba třebas bych tolik nepopuzovala. Mnozí jsou na tom hůř ne já – nemají dostatek peněz na základní potřeby, práci, soudrnou rodinu a třebas ani střechu nad hlavou. Takových přibývá a zejména po amnestii je uvidíte na ulicích a zejména v krytých přístupných prostorech, kde nemrzne. Jistě se s nimi setkává i Eliška Wagnerová, její ostrý protest proti neuváené amnestii jsem si přečetla. Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který se podle vlastních slov nejdříve drel pravidla nemíchat se do politiky, za pár dní u nedokonalou amnestii nemohl vydret a porušil pravidlo prohlášením, e byla diletantská. Kritika amnestie se však týkala hlavně odpuštění trestů bohatým lidem, kteří připravili o velké částky bliní. Těchto amnestovaných nebylo tak mnoho a ani jejich oběti nebyly tak početné a většinou nepatří k nejchudším.
Několik dnů mně trvalo, ne jsem našla v médiích také pozitivní postoj k amnestii. Byla to vyjádření dvou vězeňských duchovních. To první jsem vyslechla od eny, která pracuje s vězni jednadvacet let. Z jejího projevu bylo vidět, e trestance chápe jako svébytné osobnosti se specifickými vlastnostmi i duchovními potřebami. e jí záleí na tom, aby jim amnestie dala naději ít znovu jako ostatní, ale je si vědoma, e reálnou šanci budou mít jen někteří. Většinou jen takoví, které má někdo rád, které někdo přijme. I tak to budou mít těší ne jiní. Vdyť například nalezení legální práce je pro ně se zápisem v trestním rejstříku skoro nemoné. – Brzy nato se objevil na internetu dopis kaplana vazební věznice Olomouc Otty Brocha. Odcházejícímu prezidentovi děkuje. Říká, e je přes dvacet let pastorem vězňů, zná tisíce osudů a ví, e mnozí jsou nejen viníky, ale i obětmi. Vzkazuje prezidentovi: Daroval jste tisícům lidí šanci nových počátků. Někteří šanci nedokáou vyuít... Tento svět není spravedlivý v rovnosti stejných příleitostí pro všechny. Jen čas ukáe, co je nosné a dobré. Bude odcházejícího prezidenta provázet v modlitbách.
Obávám se, e se k jednostrannému pohledu, moná pod vlivem obavy, e se teď budou ulice hemit kriminálníky, daly dokonce strhnout i některé školy a úřady, které kvůli amnestii odstraňovaly podobiznu prezidenta. Je jistě otázka, proč nebyla připravena s předstihem, aby pro kadého propuštěného byla pro začátek zajištěna střecha nad hlavou, teplé oblečení, jídlo, místo, kde mu bude dána šance nastoupit práci.
Odcházející prezident si bohuel patrně nenechal vysvětlit různá hlediska a dopady udělení tak rozsáhlé amnestie. U i to, e podobně jako kdysi jeho předchůdce ji udělil v nejchladnějším měsíci v roce. Připouštím, e tu byla i obava ze vzpoury v přeplněných věznicích před Vánocemi. Ale proč byly české věznice tak přeplněné? Proč nebyly více uívány alternativní tresty jako jinde? A také proč se táhla některá jednání nad osm let?
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.