Soubor fotografií jste nazval Soroka. Kde se nachází?
Je to zhruba čtyřicetitisícové město, leící 150 km severně od Kišiněva při Dněstru, řeka tu tvoří hranici s Ukrajinou. Bývá označováno jako nejkrásnější město Moldavska, co ovšem nutno brát s rezervou, je to velmi chudá země, i na výraznější turistické atrakce. Zvláštností Soroky je takzvaná Cikánská hora, čtvrť Romů. Jejich domy se výrazně odlišují od okolní zástavby, velikostí i výstavností, mnostvím věiček, balkonů, stříšek a jiných kudrlinek. Mnoho z těch domů je nedostavěných, jako by konjunktura náhle skončila. Hroby majitelů těchto domů se té výrazně odlišují od ostatních na hřbitově. Téměř výhradně jsou z tmavého leštěného kamene, do něj jsou vyleptány hyperrealistické portréty nebotíků, mnohdy celé postavy v ivotní velikosti. Méně časté jsou klecovité hrobní kaple se sloitě tvarovanými střechami, vyhrazené patrně nejmovitějším.
Mají náhrobky obdobu jinde v Evropě?
Třeba hroby tzv. světských (co nejsou vdy Romové) na českých hřbitovech, té černý leštěný kámen s hyperrealistickými portréty, s mnostvím lampiček, sošek a přebohatou květinovou výzdobou. Ve velkém se objevily v devadesátých letech, kdy u mohli své bohatství prezentovat bez obav. Podobné, i kdy o něco menší jsou náhrobky přistěhovalců ze Slovinska na vídeňském centrálním hřbitově, tam se rozmnoily v posledním desetiletí. Stejný typ jsem fotografoval v Polsku i na Ukrajině, patrně jsou i jinde.
Jak jste se o těch ze Soroky dozvěděl?
Z běných průvodců, město stejně jako země neoplývá pozoruhodnostmi, autoři nemají na výběr.
Vy ale fotografujete i na jiných hřbitovech...
Od konce 70. let. Při cestách za devastovanými památkami Sudet jsem narazil i na opuštěná a zpustlá druhdy výstavná německá pohřebiště a začal jsem objídět i ta ostatní. Od poloviny 80. let se snaím dokumentovat projevy hřbitovní kultury od konce 18. století. V českých zemích systematicky, po Evropě a zbytku světa náhodně. To jsou víceméně věcné fotografie bez výtvarných ambicí.
Proč od konce 18. století?
Josef II. zrušil dosavadní středověké způsoby pohřbívání u kostelů a v kostelech uprostřed měst a zavedl hřbitovy v dnešním slova smyslu. Středověkými náhrobky se zabývá spousta lidí, těmi novějšími se v osmdesátých letech nezabýval téměř nikdo a dnes málokdo, tak jsem se toho chopil.
To musíte mít rozsáhlý archiv.
Ano, mrtvých i jejich náhrobků přemnoho. Stovky klasických fotografií, tisíce diapozitivů a desítky gigabytů těch digitálních, počítat není kdy. Čechy mám zhruba projeděné, leč na hřbitovech nikdy není doděláno, stále se proměňují, i kdy vesměs ne k lepšímu.
Hodláte materiál publikovat, vydat knihu?
Rád bych, ale neumím to.
Miroslav Urban (1953) se narodil v Olomouci, kde ije. Kreslíř, malíř, fotograf, tvůrce objektů, instalací a autorských knih, příleitostný literát a kurátor. Samouk, školské fotografické ani výtvarné vzdělání nemá. Více v katalogu Voyeur před branou věčnosti, Muzeum umění, Olomouc 2008.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.