Letošní rok je rokem nedoitých devadesátých narozenin zakladatele Listů Jiřího Pelikána. Pro připomínku jeho památky a začátků Listů zveřejňujeme z archivu Dušana Havlíčka, Pelikánova vrstevníka, přítele a spolupracovníka, jeden z dopisů, který svědčí o exilových sporech ostrých, ale sporech, kde šlo o ideje. A o Listy.
Kniní výběr korespondence připravujeme v roce jubilejním pro oba pisatele, narozené v roce 1923, patrně pod názvem Jak si psal J. P. s D. H. a D. H. s J. P. Výběr ze vzájemné korespondence Jiřího Pelikána a Dušana Havlíčka v letech exilu 1969 a 1990. (Čtenář Listů zde patrně nepotřebuje pro pochopení dobového kontextu vysvětlivky; v kniní publikaci však textové přílohy a vysvětlivky chybět nebudou.)
Nejen z osobních důvodů, ale aby bylo jasné, e v prudkých sporech šlo skutečně o věc, dodejme: přátelství vytrvalo a do Pelikánovy smrti, ba dosud. A Dušan Havlíček je stále jedním z nejvěrnějších autorů a podporovatelů Listů.
-red-
eneva, 22. října 1987
píše se mi nelehko, a ani Ty nebudeš mít z mého dopisu potěšení.
Ve chvíli, kdy jsem se chystal odeslat přihlášku k účasti na schůzce v Kolíně nad Rýnem, došel mi od Zdeňka Mlynáře návrh prohlášení k 20. výročí Praského jara. (Návrh PROHLÁŠENÍ SKUPINY LISTY K DVACÁTÉMU VÝROČÍ PRASKÉHO JARA. Text je uloen v Archivu LISTY; D. H.). Začetl jsem se do textu se zájmem a dočetl jej rozčarován.
Klíčová stanoviska prohlášení nesdílím.
Omezím se na nejoehavější body:
Pozorně sleduji dění v Sovětském svazu, přemítám, v čem by politika přestavby a glasnosti mohla být na prospěch zájmů československých občanů i o tom, jaký bude mít vliv na mezinárodní vztahy. Se zdrenlivou sympatií zaznamenávám činy, o kterých se domnívám, e by časem mohly přispět k vytvoření podmínek pro odstranění nenormální normalizace.
Nic více, ale ani nic méně.
Návrh prohlášení jde v tomto punktu daleko za meze toho, co bych mohl byť jen vzdáleně akceptovat: vyslovuje podporu reformní politice, v které spatřuje snahu o radikální změnu systému stalinského typu.
e se sovětský stát ocitl v krizi – a to zdaleka ne pouze za posledních dvacet let – a e je krajními okolnostmi donucen hledat z ní východisko, je nabíledni.
Hospodářská síla a pevný tradiční demokratický systém – ohlédněme se za oceán, abychom pro příklady nechodili daleko – ovšem ještě ádnou velmoc nevyléčily z agresivních záměrů a arogance. Tudí otázka: A co kdy všechno to sovětské hemení nemá jiný cíl ne posílit ohroené velmocenské postavení SSSR?
Nikde zatím nevidím ani stín náznaku, e by Gorbačovovo vedení mělo v úmyslu – ani kdyby se mu nakrásně poštěstilo přestavět a zdemokratizovat sovětský systém – upustit od své rozpínavé a potlačovací velmocenské politiky.
Přední naší starostí – a v tom jsme se doposud shodovali – je obnovení svrchovanosti československého státu, které je základní podmínkou pro řešení všech ivotních otázek československých občanů. Všechno ostatní je následné! Prohlášení s nemístnou samozřejmostí předpokládá, e si československý občan nic jiného nepřeje ne socialismus. Ké bychom se o tom mohli ujistit aspoň nějakým reprezentativním průzkumem, kdy u lidové hlasování o nové ústavě není v dohledu!
Nejdříve je nutné poloit občanům otázku, zda socialismus ano či ne, a pak teprve jaký socialismus či jaký ne-socialismus. Prohlášení vyslovuje poníené přání, aby budoucí politické vedení KSČ přispěchalo podpořit snahy o reformu zdola snahou o reformu shora, a spokojuje se výzvou k personálním změnám, k odchodu alespoň nejvíce zdiskreditovaných představitelů politiky normalizace.
e se prohlášení nese v duchu veskrze kompromisnickém, dokazují i jiné příklady:
– připouští, e Československo samozřejmě setrvá ve Varšavském paktu, a smiřuje se s pobytem cizích vojsk na jeho území;
– vyslovuje zboné přání (optimální řešení!), aby v Československu přišly ke slovu politické síly, které by bylo mono povaovat také za součást evropské levice atd.
Kam se nám ztratila idea politické svobody?
Zastávám názor, e je věcí svobodného občana svrchovaného státu, a jen jeho věcí, aby se sdruoval v politických stranách podle svého výběru a aby demokraticky rozhodoval o všech otázkách státního a společenského zřízení.
Kadé jiné řešení povauji za nedůstojné politikářské taktizování. Kromě několika okrajových aktivit (?) nevidí prohlášení jinou organizovanou politickou sílu ne KSČ. Po všem, co způsobila, má Komunistická strana Československa nárok na jedinou věc: aby byla rozpuštěna a její aktivisté voláni k odpovědnosti.
Za naprosto nemístné povauji v prohlášení káravé zmínky o lhostejnosti velké části československé společnosti, které se předhazuje, e se začala přizpůsobovat normalizačním poměrům. Člověku, který přišel o nohu, nemohu vyčítat, e si zvyká ít s dřevěnou protézou, zejména ne, kdy jsme v minulosti hojně přispěli k tomu, aby o nohu přišel.
Rozdávání známek ve stylu proskribovaného Poučení vůbec do prohlášení Skupiny LISTY nepatří: například o postupné kapitulaci Dubčekova vedení KSČ, kdy kadý ví, e Dubčekovo vedení je fikce a e tzv. vedení bylo kolbištěm znesvářených skupin. Ostatně je i známo, e se Dubček úporně zdráhal podepsat moskevský protokol a učinil tak a na nátlak svých druhů. (Drobnost, ale charakteristická: kdy se jedná o kladný čin – viz prvé řádky návrhu prohlášení – hovoří se o vedení KSČ, symbolizovaném Alexandrem Dubčekem, avšak slůvko symbolizované cudně zmizí při vyslovení kritiky.)
Jaký obsah, takový i styl prohlášení, které je sepsáno v nesnesitelné partajní hantýrce z dob politického temna. Ráj srdce číst 2000 slov či Havlovy úvahy!
Neotesanost větné skladby a slovesná chudoba návrhu prohlášení políčkuje čtenáře na kadé řádce. Nedivme se českému občanovi, e se s nechutí odvrátí od textu, který je svou neúctou k jazyku nemravnější ne hrubé slovo, a e propadá lhostejnosti.
Milý Jirko,
vypsal jsem ve stručnosti své nářky. A co dál?
Zdeněk (Mlynář; D. H.) nás v průvodní cetličce vyzval, abychom připomínky přichystali jako alternativní formulace, aby bylo prakticky moné je do textu vřadit.
Vidíš na dálku můj trpký úsměv? Vím, jak se na schůzkách Listů debatuje. Rozcházím se s navrhovateli prohlášení v koncepci a nečiním si iluze, e bych text mohl podstatně ovlivnit. Vzdal jsem se proto myšlenky jet do Kolína a vyadovat, abyste diskutovali o námětech, které jsem Ti vypsal. Nebyla by to toti rozprava o prohlášení, ale o něčem docela jiném.
Zdeňkova připomínka, e text samozřejmě nebude dáván k hlasování a e konečná úprava a odpovědnost bude na čtyřce, u dopředu stanoví výsledek diskuse.
Kdyby čtyřka mluvila pouze za čtyřku, spánembohem, ale ani to mě nezbavuje spoluodpovědnosti.
A tak jsem nezbytně a s trpkou lítostí dospěl k dalšímu rozhodnutí:
Vzdávám se členství v redakční radě Listů.
Jiné řešení bych nemohl srovnat se svým svědomím.
Milý Jirko,
prosím Tě, abys kolínské seznámil s mým rozhodnutím i s mými důvody.
Napsal jsem Ti upřímně a v neochvějném přátelství. Přeji si, abys mi je té zachoval.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.