Kdy jsem se rozhodl jet s výpravou českých učitelů do CERNu, vybavilo se mi nejprve vidět Neapol a umřít. K tomu se ještě nechystám, a tak raději jiné přirovnání: jako má pravověrný jednou za ivot navštívit Mekku, měl by fyzik navštívit CERN. Berte to prosím cum grano salis – nechci jej příliš glorifikovat, jsou i jiná skvělá pracoviště. Jeho 27 kilometrů dlouhý kruhový tunel v okolí enevy je ale opravdu unikátní – nikde jinde neumějí sráet elementární částice s tak obrovskými energiemi. Energie letícího komára je při sráce dvou protonů nahuštěna do prostoru tisíc miliardkrát menšího, ne jaký zaujímá komáří tělo. Avšak proti sobě směřující svazky protonů mají ji energii rozjetého rychlovlaku.
Nemá smysl dále ohromovat čísly – i čtenáře novin však můe zajímat, jaký má tato klukovská záliba ve sráení kuliček smysl. Je v podstatě jediným způsobem, jak se dovědět o stavbě hmoty na nejelementárnější úrovni a jak v pozemských podmínkách napodobit procesy, které probíhaly při vzniku vesmíru a k nim naše dalekohledy (pohled do dálky je pohledem do minulosti) nedohlédnou. Snad první otázka, která tu laika napadne, je: A nemůeme tak vyvolat velký třesk a zničit si náš pozemský domov? Nikoliv: částice kosmického záření se bez následků stále sráejí s ještě mnohem většími energiemi.
Poučený čtenář se také zeptá, co je to ten slavný Higgsův boson a opravdu se ji našel? Pan Higgs před půl stoletím předpověděl částici, která by měla existovat jaksi kvůli pořádku v teorii, pokud je ovšem fyzika na správné cestě. Při srákách v CERNu by občas vzniknout měla, a i kdy se okamitě rozpadá, statistické vyhodnocování pozorovaných produktů rozpadu ji velmi věrohodně potvrzuje, e něco podobného se při srákách objevuje. Uvidíme, zda Higgs letos dostane Nobelovu cenu a s kým se o ni podělí – z pěti dalších osob, které došly zároveň k podobným závěrům, čtyři dosud ijí.
A jak je tomu s neutriny, která prý posílali z CERNu skrze zemskou kůru do laboratoře v Apeninách nadsvětelnou rychlostí? Jak se zdá, nikdo dnes nepochybuje o tom, e měření byla vinou technické chyby špatně vyhodnocena.
Měl bych však něco povědět i o běném ivotě v CERNu. Toto slovo je poněkud mnohoznačné – znamená evropskou instituci sdruující 20 zemí, její nadzemní i podzemní laboratoře, ale také vědecké městečko, jeho ulice jsou pojmenovány podle slavných fyziků a v něm pracují tisíce vědců a techniků. Kadoročně organizovaný týdenní pobyt umoňuje desítkám českých učitelů navštívit jeho pracoviště, vyslechnout přednášky s nejnovějšími informacemi, ale také se naučit postavit si na koleně mlnou komoru, v ní lze pozorovat průlety částic kosmického záření, anebo pomocí jednoduchého vybavení (kadý učitel fyziky má dnes notebook) si zkusit interpretovat záznamy o srákách. K programu týdne patří i výlet do enevy, připravený tak, aby malé skupinky mohly aktivně poznat tuto kolébku reformace a najít odpovědi na připravené otázky. Proč třeba v jednom z enevských parků stojí obří idle s uraenou nohou?
Nezapomenutelným záitkem je i pobyt v jídelně CERNu nabízející třicet druhů salátů (platí se podle váhy), v ní se nám můe podařit prohodit pár slov i s nositelem Nobelovy ceny.
Z CERNu jsme se všichni vraceli v mimořádně dobré náladě. Potvrdilo mi to ji letitou myšlenku Charlese Percyho Snowa (mue, který byl povaován za největšího spisovatele mezi fyziky a největšího fyzika mezi spisovateli), e přírodovědecká kultura, činorodá a tíhnoucí ke spolupráci, je oproti humanitní kultuře bytostně optimistická. Je tento optimismus na prahu třetího tisíciletí, kdy se stále více ukazují limity neomezeného růstu, oprávněný? Mladší čtenáři to budou moci za půl století posoudit.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.