Nebylo by od věci dát mediálně vyniknout také kapsářům? Zaslouí si to, bez nich by byla nuda. Jsou to spoluobčané, ponejvíce na výplatní listině pracáku, chodí k volbám, nikomu neublíí, jen ho okradou. V porovnání s některými politiky, korupčníky. lichváři a jinými lumpy jsou to však břídilové. Zaslouí si být proto zviditelněni, aby se o nich více vědělo a mohli se taky stát ozdobou úvodních stránek bulváru. Mívají rychlé nohy - a hlavně se vyznají v tlačenici.
Dosud jsem neměl bohuel tu čest nikoho z nich osobně poznat. Rozhodl jsem se tedy vyjít do ulic rodného města a vyčkat, zda budu okraden. Všude bylo plno lidí. Tipoval jsem, kdo by mohl být kapsář. Podle mne kadý druhý. Mýlil jsem se. I kdy jsem schválně a jako návnadu nechávat trčet ze zadní kapsy riflí peněenku, zůstala bez povšimnutí. Vloil jsem do ní předtím desetikorunu a lístek s nápisem: Zdraví ebrák. A jako P. S. připsal: Přispějte tímto lupem na chudé.
Musím přiznat, e před touto pouliční procházkou jsem se několik týdnů trénoval v běhu, třífázově, zejména v závěrečném spurtu, aby mi kapsář neutekl a mohl jsem s ním dát řeč, zejména na téma, jakou budoucnost má podle něj kapsářství v Čechách a zda se věnují výchově kapsářského dorostu.
Začalo se stmívat. Kapsářů jsem se nedočkal, co mne vyvedlo z míry. Nejspíš dneska stávkují, snail se mi vnést do toho potom jasno v hospodě jeden ze štamgastů, který se vyzná a leccos se mu donese. Protoe to však nevěděl jistě, druhého dne jsem se šel poradit s místními stráníky ve snaze dozvědět se kam jít, aby má touha být okraden se naplnila. Ochotně a zdarma mi sdělili, e to nebude zase a tak jednoduché, stálou práci jich tu má jen asi pět. Ponejvíce jsou to dvě občanky ze severní Moravy, vypomáhá jim ještě jedna, která je prý nesvéprávná a pomalejší. Tu většinou policajti dohoní, ale kdy zjistí, jak na tom je, mávnou jen rukou, protoe chuděra kromě těch papírů na hlavu nic jiného u sebe nemá. Napadlo mne, zda to není padělek nebo je někomu při lupu nezcizila. Hodily se.
Další kapsáři k nám za prací příleitostně dojídějí, kdy se dozvědí, e je vhodná doba, lidi mají po výplatě a město je plné turistů. Auta zaparkují u benzinových pump – a hurá makat! Jejich první štací jsou parkoviště autobusů, kde číhají, kam si zahraniční hosté ve spěchu po příjezdu odkládají halabala tašky či batůky, protoe jedinou jejich starostí v tu chvíli je, kde jsou nejbliší toalety nebo vhodné místo místo nich. Hromadně si odcházejí ulevit. To pak mají kapsáři ně. Radostné tváře cizinců, způsobené úlevou, náhle zesmutní v důsledku českých poměrů.
V pracovní činností kapsáři s vervou jim vlastní pokračují. Zahálka nepatří mezi jejich silné stránky. Nenápadně se zařadí do skupiny výletníků jdoucí do centra. Kapsářky se dokáou převléci třeba za Japonky. Znají i několik japonských výrazů. A hlavně mají foťák. Zatímco jedna fotí, druhá krade. Pokud si tuto skupinu prohlídky města chtivých návštěvníků vyzvedává na parkovišti turistický průvodce, kapsáři rychle mizí. Důvod je zcela prostý: průvodci je povětšinou znají a okamitě je odeenou. Mlsně ale za rohem číhají, a přijedou turisté jen se svým průvodcem, který o nich nemá ani tuchy.
V takové skupině jim pak kvete pšenka. Pokud poškozený hlásí ztrátu peněenky, mobilu či jiného předmětu na policii, není vcelku problém kapsáře zjistit. Stráníci jdou najisto: na parkoviště autobusů nebo k benzinové pumpě. Znají je. Provedou u nich z povinnosti osobní prohlídky, sepíšou protokol, ale dopředu vědí, e jim nic nedokáou, protoe nemají u sebe ádný lup. Ten u je bůhvíkde. To mají kapsáři logisticky parádně zmáknutý. Ukazují stráníkům jenom holé ruce, prázdné kapsy a dušují se, e jsou tu na výletě.
V marketech se kapsáři příliš nevyskytují, protoe jsou tam kamery a hlídací sluba. Dojdou se tam jen pokradmo zdarma najíst. Občas někoho oberou, aby nevyšli ze cviku, musí to být ale tutovka. Ne postiený zjistí, e mu chybí peněenka a nemá u pokladny čím zaplatit, jsou v trapu.
Má touha být okraden se nakonec vyplnila. V hospodě, kde mi nalévali piva pod míru, ani by se zastyděli, a při placení mě vzali ještě na hůl.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.