Jste zde: Listy > Archiv > 2012 > Číslo 6 > Jiří Němec: Starosta (hejtman) je jen první mezi rovnými
Starosta (ve statutárních městech primátor) můe přece zařídit a vyřídit úplně všechno, vdyť od toho je přece starosta! Tak si postavení a pravomoci starosty představuje moná většina občanů. Samotné pravomoci starosty podle zákona o obcích jsou ve skutečnosti vlastně velmi malé: zastupuje obec navenek, stojí v čele obecního úřadu (na rozdíl od kraje, kde je to ředitel krajského úřadu), se souhlasem ředitele krajského úřadu jmenuje tajemníka obecního úřadu, odpovídá za informování veřejnosti o činnosti obce, řídí zasedání rady a zastupitelstva... Pokud jde o rozhodovací pravomoci, vlastně málem nic! Vše podstatné toti rozhodují kolektivní orgány – zastupitelstvo a rada, a tam má starosta jen jeden hlas jako kadý jiný. Naopak je povinen usnesení rady a zastupitelstva respektovat a realizovat, dokonce i tehdy, kdy sám hlasoval proti návrhu. Jedinou výjimkou budi tzv. sistační právo starosty, kdy můe pozastavit výkon usnesení rady, má-li za to, e je nesprávné. Věc pak předloí nejblišímu zasedání zastupitelstva, které o věci definitivně rozhodne.
Síla dobrého a schopného starosty tak nespočívá v zákonných pravomocích, kterých je skutečně málo, ale v jeho schopnosti přesvědčit o svých názorech a návrzích ony dva rozhodující orgány – radu a zastupitelstvo –, které rozhodují o zásadních věcech, jako jsou rozpočet, územní plán, prodeje majetku obce atd. Paklie to dokáe vyjednat (a jeho výhodou je, e má – kdy chce – nejvíc informací) a radu a i zastupitelstvo přesvědčí o kvalitě svých návrhů, je to dobrý a úspěšný starosta. Paklie ne, zůstane se svými představami osamocen a nemůe být prospěšný obci ani občanům, i kdyby jeho nápady byly sebelepší.
Ve větších (a někdy i v malých) obcích a městech do toho navíc vstupuje politika, volební strany, koalice, opozice, koaliční vyjednávání... Pro kadého starostu je nutnost, aby za ním stále jeho strana, a na něm opět leí povinnost všechny zásadní věci vyjednat uvnitř své strany, aby pak (nejlépe jako jeden mu a ena) stáli za osobou svého starosty. Ale to většinou nestačí, málokde získá vítěz komunálních voleb více ne 50 % mandátů, a kdy se tak náhodou stane (např. v Praze před šesti lety), stejně to většinou komunikační problémy nevyřeší. A tak je nutné vyjednávat s dalšími stranami o koalici, získat většinu v zastupitelstvu, hned po volbách, aby starosta mohl být vůbec... starostou. A potom znova a znova, aby se získala většina pro hlasování v radě a především v zastupitelstvu pro jednotlivé návrhy. Stále musí chudák starosta jednat a komunikovat... s členy vlastní strany, s koaličními stranami a dokonce velmi často i s opozicí.
A dokonce platí, e čím více mandátů má vítěz voleb, tím musí být i tolerantnější a velkorysejší vůči méně úspěšným koaličním partnerům. Starosta prostě není manaer, kterému bylo valnou hromadou občanů svěřeno právo rozhodovat o obci, je jen první mezi rovnými. Kolektivní orgány obce, rada a zastupitelstvo, jsou ty, které fakticky rozhodují.
Ti, kterým se to nelíbí, se zaklínají moností zavedení přímé volby starostů občany. Co kdybychom však pak dovolili geniálnímu starostovi takové zastupitelstvo, které mu neumoní genialitu ve prospěch obce naplnit, protoe mu neschválí peníze a třeba nezmění územní plán, jak on poaduje? Také je přece moné dát přímo zvolenému starostovi všechny pravomoci, co má nyní rada a zastupitelstvo, a dát mu tak šanci realizovat, co slíbil voličům. Jako třeba v USA, kde přímo a s úplnými pravomocemi starosty (a také třeba prokurátory a šerify) volí. Ano, ale pak u se musíme jenom modlit, aby panovník nad obcí byl skutečně panovníkem osvíceným.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.