Vyprávělo se, e prezident Václav Klaus, aby potrápil premiéra Petra Nečase, váhá nad rozhodnutím, zda mu znovu nevrátit k projednávání Zlatou bulu sicilskou. V půtkách kolem daňové a důchodové reformy sahají toti politici neobvykle často ke srovnávání s minulostí. Nečas třeba přirovnal Klausovy argumenty odmítající důchodovou reformu k argumentaci komunistů...
Zahrávat si s historickými srovnáními není nejchytřejší. Lze narazit na nepříjemné analogie. Klasik sice kdysi napsal, e historie se takříkajíc opakuje dvakrát – jednou jako tragédie, podruhé jako fraška, ale můeme se doít i série frašek. Třeba e většina polistopadových vlád se ustavovala za pomoci nejspíš dobře honorovaných přeběhlíků, ale s jejich přispěním i padala.
Nejhorší variantou je, kdy se historie opakuje jako tragédie. Nebo by se tak mohla opakovat. V minulém století jsme dvakrát ztratili svobodu a dvakrát byli okupováni. A teď se objevují analogie o některých shodách současnosti s druhou polovinou čtyřicátých let. Pamětníkům dnešní tuneláři, zrození kuponovou privatizací a následovaní korupčníky, a příliš připomínají šmelináře. Take nebylo zatěko si mezi lidmi získat popularitu, jak se to podařilo ministrovi vnitřního obchodu Alexeji Čepičkovi jednáním shodným s aforismem Šmelil Prokop, šmelil Čáp, Čepička jim na to šláp'. Nebo pod heslem Republice více práce, to je naše agitace získat i důvěru.
Asi u málokdo pamatuje, e podnětem k únorové vládní krizi roku 1948 bylo odvolání šesti vysokých policejních důstojníků. Můe to připomínat nepřesvědčivé okolnosti odvolání policejního prezidenta Petra Lessyho za pomoci Generální inspekce bezpečnostních sborů? I tenkrát byli lidé pobouřeni, jak policie zametala kauzy pod koberec a soudy vyhlašovaly nespravedlivé rozsudky. A těko interpretovat v kontrastu s aktuální metanolovou aférou, e prezident Edvard Beneš v době nejhlubší politické krize v novoročním projevu 1. ledna 1948 hovořil – o boji proti alkoholismu. V analogických příkladech je moné pokračovat. Tenkrát v prvních poúnorových volbách získala Národní fronta 87 % voličů. Tehdy u se sice projevoval strach, ale většina lidí změny podporovala, ne se jim začaly otevírat oči.
Vyvozuje-li někdo z analogií podobná vyústění, předně by měl uváit, e ijící generace mají špatné zkušenosti s totalitou jak zprava, tak s autoritativním vládnutím zleva. Po téměř sedmi desítkách poválečných let také u mají co ztratit. Cítí, co bez obalu říká král Kreont své dceři Antigoně ve stejnojmenné Anouilhově hře: Po kadé revoluci chybí na stole chleba.
Pokud se nám tedy mnohé nelíbí, jako e ano a hodně, zbývá jen demokratická cesta. Ta je zřejmě těší. Nesmíme předně zůstat jen u konstatování, co jsme slyšeli v premiéře Mafiánské opery z pódia praského Paláce Akropolis: V týhle zemi jsou jen dva typy lidí: ovce a ti, co ovce holej.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.