Řekli jsme si v redakci, e není dobré ve fejetonech citovat noviny ani televizi, protoe je škoda mrhat tak výtečnou inspirací: propříště zavedeme nějakou rubriku-sýpku, v ní se budeme o potěchu z citátů průběně dělit před jejich definitivním vsypem a rozptylem do hájů zapomnění.
Jene jsou i jiné zdroje, třebas odborná literatura. Například jsme se zrovna dočetli v přírodovědné knize o čeledi miříkovitých, e při pěstování karotky je třeba dodret izolační vzdálenost 100 metrů od mrkvouse a také provést negativní výběr na mrkvouse, neboť habitus kříenců je odlišný.
Vyhnout se takovým radostným podnětům a psát jen o hnutích vlastní mysli je pak obtíné. A tak mysli nezbývá ne splétat z libých melodií – i v odborných knihách – či aspoň ze vzdáleně zaslechnutých alikvot náhodné obrazce a věřit, e se v nich třebas zrodí nová myšlenka. Jako molekula DNA v příslovečném prvohorním prajezírku.
Mysl ovšem, pokud by byl člověk třeba géniem jako Galileo Galilei, umí i sama přicházet věcem na kloub pomocí myšlenkových experimentů. Galileo tak sám, jen v představách, nezvratně prokázal, e pírko musí padat k zemi stejnou rychlostí jako kovadlina. Proč? Je to prosté, pokud bychom spojili oba předměty nití, měly by padat průměrnou rychlostí. Protoe by však celkově byly těší, měly by padat součtem rychlostí kadého z nich. A protoe to nedává smysl, musí padat rychlostí stejnou.
Uchvacuje mě ta jednoduchost. Ale hlavně zjištění, e k pravdě lze dospět logicky, dedukcí. e lze vymyslet Higgsův boson, aby se po letech opravdu našel. e svět je poznatelný a e rozumem lze odhalit věci, je nelze uvidět v ádném mystickém vytrení, věci, na které ádná lidská fantazie nestačí.
Na konci července 1971 přistáli u měsíčního kráteru Elbow dva astronauti z posádky Apolla 15. Velitel Scott vzal do rukavic pírko a geologické kladívko a upustil je na zem. Dopadly současně, viděl jsem to v přímém přenosu. Ale nechápal jsem tehdy, jak to Galileo vymyslel.
Lze ale uplatňovat takový racionální optimismus i ve společenských vědách? Z matematiky se uplatní vlastně jen statistika, je má ve vědách přírodních uplatnění v kvantové fyzice. Mluvit o logice lze stěí... ale v obecnější rovině přece ano! Vdyť je tu taky poznatelnost, hypotéza, důkaz!
Rozvíjel jsem nedávno v kuloárech Středoevropského fóra v Bratislavě příteli tuto svou objevnou myšlenku a zaslechl to opodál stojící Adam Michnik. Usmál se a zvolal: To je přece definice vědeckého komunismu!
Rozleelo se mi to v hlavě. Je to pravda? Samozřejmě e ano! I já jsem v duchu zostřujícího se třídního boje přistoupil na hypotézu, e podstatou komunismu jsou nesvoboda, nelidskost, diktatura, policie, konfiskace, ivot ve li atd. A ve skutečnosti můe mít zlo, ve které komunismus vyústil, kořeny mnohem hlubší – právě v uvěření rozumu, tedy v osvícenství.
Ale na druhé straně, paradoxně, můj záchvěv prozření vyvolaný větou Adama Michnika současně prokazuje, e jsem se dobral o krůček blí k pravdě zase tou svou vědeckou metodou pokusu a omylu. Pravdu jsem tedy neměl – i měl.
Kdybych byl Galileem, poznal bych, co z toho plyne; anebo Jaroslavem Šabatou.
První mu na Měsíci Neil Armstrong u není na Zemi, jen jeho popel, rozptýlen v Atlantickém oceáně. Ale na jihu Moře klidu zůstává stále stejně ostrý otisk jeho boty. Z hlediska lunárního je tedy Neil Armstrong pořád iv. To mě jaksi uklidňuje a taky mi to vysvětluje, proč mi bývá ještě víc líto odchodů těch, po nich ostré stopy nikde nezůstanou.
Kdesi jinde, u brázdy Hadley, leí na věky věků odhozené pírko a kladívko.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.