Kniha reportáí Gottland od novinára, spisovateľa a čechofila Mariusza Szczygieła (1966) sa po tom, čo roku 2007 vyšla v Česku, konečne dočkala aj slovenského vydania. Nie azda preto, e by Slováci prerušili dávnu tradíciu a odrazu prestali čítať po česky, ale preto, aby si táto najlepšia európska kniha roka našla cestu k ešte väčšiemu počtu čitateľov, ktorí sú schopní a ochotní zaoberať sa tým, ako ili a preili obdobie dvoch totalitných reimov a ich dôsledkov. Hoci dejiskom knihy je dôsledne česká časť Československa a Československej socialistickej republiky, kriticky reflektuje novodobé dejiny rovnako Čechov i Slovákov, v zmysle dobových reálií, vyplývajúcich z rovnakej ideológie, sa však týka i Poliakov, východných Nemcov a ďalších našich geografických susedov. Názov knihy drádil svojou provokatívnosťou. Gottland je toti metafora a zároveň miera, v akej sa lojálnym a prispôsobivým podarilo vyrovnať sa s reálnym socializmom, to jest nedostať sa do konfrontácie s reimom a neprivodiť si ťakosti, ale naopak – zo všeobecnej mizérie v spoločenstve strachu ešte vytĺcť výhody a aspoň pred sebou obhajiť vlastné zlyhania. Karel Jan Schwarzenberg pred rokmi takto spomínal na svoje detstvo: ,Víte, e snad jen Čech je schopen ze sebe vypustit větu, kterou prý slýchával i můj otec, kdy se někde ve společnosti přiznal, e je Čech, a sice od Čechů. Ta věta zněla: Ale to je krásné, e se za nás nestydíte!' Gottland (nemecky znejúci názov pre menšiu krajinu, pomenovanú podľa menej slávneho speváka, by mohol znieť Kornland) toti okrem mnohých príbehov ľudskej a občianskej statočnosti v normalizovanej a morálne upadajúcej krajine (M. Kubišová, K. Kryl, Zátopkovci, E. Kriseová, L. Reinerová, J. Moserová...) rozpráva o osudoch tých, ktorých represívny aparát reimu zomlel, a to i vtedy, keď sa obete rozhodli s ním kolaborovať. Szczygieł pri svojom exkurze do moderných dejín Čechov čerpal informácie a fakty z viacerých zdrojov, tie poprekladal osobnými výpoveďami postáv či ich citátmi, ba zavše opustil vecný tón a aspoň na niekoľkých riadkoch ich nahradil vlastnými úvahami a subjektivizujúcimi konštatovaniami, pripomínajúc nevôľu mnohých Čechov niesť osobnú zodpovednosť, nechuť nezabúdať a rozpamätávať sa, hovoriť o minulosti. Súčasťou cennej knihy, priemerne preloenej Miroslavom Zumríkom, sú čiernobiele archívne fotografie.
Mariusz Szczygieł:
Gottland, Premedia Group, Bratislava 2012, 234 s.-mah-
Velký brněnský rodák se těší ve své vlasti stále většímu zájmu, jak to dokládá i kniha, k jejímu napsání se spojili tři čeští matematici dosti odlišných specializací. Jejich hlavním cílem je výklad slavné Gödelovy práce z roku 1931, po jejím vydání se, jak říkají, na prach rozpadly vizionářské snahy mnoha věhlasných matematiků, kteří spatřovali v axiomaticky vystavěné budově matematiky útočiště absolutní pravdy. Ale nic takového samozřejmě neexistuje! Protoe stroze napsané Gödelovo dílo není příliš čitelné ani pro odborníka, nešetří autoři příklady, výklady a komentáři a propracovávají mnohem detailněji důkazy. Jejich dalším záměrem je poukázat na historické pozadí a na matematické i filozofické důsledky Gödelova objevu. Kniha obsahuje i stručný, ale působivě podaný Gödelův ivotopis, dokládající, e i jeho osudy a smrt byly paradoxem. Velmi poutavá je i závěrečná diskuse autorů s jedním z recenzentů. Nepochybně jde o jednu z nejlepších knih, jaké byly o Gödelovi a zejména o jeho díle napsány – autoři dávají houevnatému čtenáři šanci, aby tomu, co se z knihy dozví, také porozuměl.
František Včelař, Jaroslav Frýdek, Ivan Zelinka:
Gödel 1931. Gnoseologická revoluce v matematice a exaktních vědách, BEN – technická literatura, Praha 2009, 273 s., cena 222 Kč.-jn-
Rozhovory polárního badatele, ijícího v Kanadě (o jeho vlastním ivotopise Tři inkarnace psaly Listy 2/2012) s olomouckým environmentalistou vyšly sice u před deseti lety, ale uplynulá léta jim na zajímavosti jen přidávají. Jde v podstatě o futurologické dílo, v něm se autoři v ivém dialogu snaí vystihnout hlavní problémy našeho světa a odhadnout jeho budoucnost. Jejich pohled je v zásadě optimistický, na čem se patrně projevuje křesťanský základ, z něho vycházejí. Tento základ se nijak nevylučuje s vědomím, e odpovědnost za osud světa leí na lidech. Skepticky zaloeného čtenáře překvapí pozornost, kterou věnují tzv. biblickému kódu, který je podle některých statistických výzkumů obsaen v textu Bible a obsahuje předpovědi, z nich některé se u naplnily. Mimochodem se dovídáme mnoho zajímavého o arktické přírodě a o změnách, které vnesla civilizace do ivota jejích původních obyvatel – Inuitů. Kniha mi připomněla povídku Anatola France Na bílé skále, v ní jeden z účastníků debaty o budoucnosti lidstva předčítá svou literární vizi obdobné debaty v antických Aténách v době, kdy je navštívil svatý Pavel. Mladý čtenář by neměl zapomenout přečíst si knihu znovu řekněme po čtyřiceti letech.
Josef Svoboda, Pavel Nováček:
Rozhovory od Bakerova jezera. Na hranici reality, meta-reality a fikce, Atelier IM, Luhačovice 2002, 223 s. 195 Kč.-jn-
Úvahy o holandském malířství v kontextu obchodu, řemesla, spořádaného ivota, mocenských ambic, politických intrik, šílenství individuálního i osobního, na druhé straně krása a umění. Vzhledem k době, kdy autor il, mají eseje v lecčem zřejmě i poslání popularizační, avšak obraz toho, co bychom mohli označit za západní hodnoty předkládané polskému čtenáři, má k ploché didaktičnosti daleko. Esej Hořká vůně tulipánů o uchvácení krásou tulipánů, která vyvolala absurdní chování trhů, je vedlo ke katastrofám, nabízí snad ne laciné paralely s úvahami docela aktuálními a zároveň připomíná opět dobu, kdy autor (1924–1998) il; dnes se to čte jako připomínka, ale i jako varování: Copak popsaná aféra nepřipomíná jiná, mnohem horší šílenství lidstva, která spočívají v oddanosti jedné ideji, jednomu symbolu, jednomu receptu na štěstí? Polský básník Zbigniew Herbert se dočkal zájmu u nás ji před desetiletími, jako pozoruhodného esejistu ho známe odnedávna. V tomto doporučení by nemělo zaniknout: řeč je o kráse obrazů, třebae i o tom temném, z čeho se rodí.
Zbigniew Herbert:
Zátiší s udidlem, přeloil Jan Linka, Opus, Zblov 2012, 142 s., 268,- Kč.-vb-
Synagogy Moravy, Slezska a Čech se představují z hlediska uměleckohistorického i stavebně technického, plány i výpravnými fotografiemi. Praské, které trochu známe, ale i venkovské, v posledních letech opravené do stavu tak krásného, e – takové vlastně nikdy nebyly. Přesto těko prohlásit prostě, e je to krásná kniha; je to kniha také svírající srdce a otvírající hrozné otázky: Člověk pociťuje vděčnost za snahu nevelkých idovských obcí, za přispění měst, vesnic, státu, lokálních patriotů, EU, ale nebyly ty ještě nedávné trosky – pravdivější? Nevracejí se někteří idé do synagog proti své vůli a podle přání nás dnešních? Karel Poláček? Ale ne, zaeňme teď tyhle otázky... Krásné fotografie a další cenný plod celoivotního hlubokého zájmu brněnského architekta a historika. Kadý tam učiní svůj objev: třeba nejstarší synagogu na Moravě nebo jednu z mála našich skutečně krásných neogotických staveb, synagogu ve Velkém Meziříčí. Jedno přání: měla by vzniknout jedna kniha ještě tísnivější: o synagogách zničených u nás od roku 1938 a třeba po brtnickou, zbouranou v 80. letech.
Jaroslav Klenovský, Ludmila Hájková (fotografie):
Brány spravedlivých, FOTO STUDIO H, Ústí nad Labem 2012, 264 s.-vb-
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.