Jste zde: Listy > Archiv > 2012 > Číslo 6 > Pavel Kopecký hovoří s Annou Čurdovou: Zkušenosti z Ukrajiny a Gruzie
Anna Čurdová je původním povoláním pedagoka. Byla poslankyní a stínovou ministryní ČSSD pro enu a rodinu, viceprezidentkou Parlamentního shromádění Rady Evropy.
Navštívila jste ukrajinské parlamentní volby...
Na Ukrajině jsem byla volby pozorovat ji poněkolikáté. S výjimkou voleb po Oranové revoluci jsem se zúčastnila všech od roku 2003. Kromě Ukrajiny jsem monitorovala v Gruzii, Moldávii, v Rusku a Arménii jsem rovně byla na všech volbách od roku 2003.
Máte zkušenosti také s Gruzií...
Gruzie mě překvapila. Poprvé jsem ji navštívila v roce 2003 a pak letos v září v rámci předmonitorovací mise. Krásně opravené Tbilisi, nová výstavba a příjemní lidé. Všichni, novináři, představitelé stran i obyčejní lidé zmiňovali osudovost voleb. Sledovali televizní debaty, které běely 24 hodin denně. Upřímně řečeno celistvost Gruzie nepatřila k hlavním tématům, protoe v době mého pobytu vypukl skandál s mučením vězňů u Tbilisi. A lidé vyšli do ulic. Saakašvili musel obětovat ministra vnitra.
Nově zvolené vedení ji před volbami dávalo najevo, e chce mít dobré vztahy s Ruskem i se západními partnery. Uvidíme, jak se to podaří, protoe s tím souvisí i územní kompaktnost Gruzie. Je logické, e pro Západ a USA je Gruzie velmi významným strategickým bodem. Stejně jako pro Rusko.
A ukrajinský systém, jeho prostřednictvím jsou v padesátimilionovém státě vybíráni parlamentní zástupci?
Řadí se ke smíšeným poloprezidentským. Faktickou hlavou státu je prezident s poměrně velkými pravomocemi, ale k výkonu funkce a k prosazení zákonných norem potřebuje většinu v parlamentu – Verchovnoj rade. Volební systém do ní je rovně smíšený. Volí se 450 poslanců, z nich 225 v jednomandátových obvodech většinovým systémem a 225 poslanců poměrným systémem na kandidátkách stran. Neexistuje systém preferenčních hlasů a pro poměrný systém je jednotná kandidátka. ádný není ideální, ale na Ukrajině se jasně ukazuje, v čem jsou výhody tohoto systému. Prostřednictvím jednomandátových obvodů se do Rady dostane řada nezávislých osobností, které lidé volí, protoe je znají, a které nemají šanci projít stranickým systémem nominace.
V našich médiích se hlásá, nakolik byly volby, v nich zvítězila Strana regionů prezidenta Janukoviče, nesvobodné...
Strany bez rozdílu utratily za volební kampaň neskutečné peníze. Pokud jsem měla monost vidět televizní debaty, vystupovala v nich opozice i vládnoucí strany. S rozvojem digitalizace a sociálních sítí se nikdo nemůe vymlouvat, e nemá přístup do médií. Koneckonců i u nás si paní Bobošíková a pan Babiš stěovali, e se nemohou účastnit debat, a nikdo si nestěuje na nesvobodu voleb.
Na volby bylo zaregistrováno 3500 pozorovatelů, co je vysoké číslo. Volební účast byla necelých 60 procent. V čem měla spočívat nesvoboda? Ve výsledku? Kadý, kdo myslí, e došlo k porušení zákona, má monost obrátit se na soud. Ukrajinský volič se choval standardně a dal najevo, co si myslí a komu věří. Nikdy by se neměl odsuzovat národ za volbu. V tom je přece kouzlo a hodnota demokracie. Pokud o ní ještě dnes můeme hovořit... Za dobu, co jsem jezdila na Ukrajinu, a nejenom tam, ty země udělaly velký pokrok a systém voleb je mnohdy lepší ne náš.
Proč měla OBSE tak příkrý názor na úpadek svobod na Ukrajině?
Ono je to těké, kdy jeden den v Ukrajinské televizi vidíte hovořit představitelku OBSE, je říká, e volby proběhly standardně a nebylo větších výhrad, a druhý den tatá paní v České televizi vypráví, e volby byly krokem zpět. A to ve chvíli, kdy jeden stát USA odmítá vpustit pozorovatele OBSE na monitoring prezidentských voleb.
Nechci spekulovat, kdo stojí v pozadí odsudků, ovšem kadý, kdo kritizuje, by si měl nejprve zamést před vlastním prahem. Ukrajina je svobodná a její občané vyjádřili svoji vůli. Zjednodušuji, ale vše ostatní je irelevantní. I zde se dá pouít ono, kdo jsi bez viny, hoď kamenem. I Donald Trump si stěuje, e americké volby byly podvod.
Je Strana regionů proruská?
Tak jednoduché to není. Pokud by bylo, pak by nebyly touto vládou podepsány dohody s EU. Domnívám se, e i vztahy na Východ nejsou tak idylické, jak je nám malováno. Ukrajina je samostatná a podle toho se chová. A podle toho jednají i představitelé, kteří hájí zájmy státu. Pokud se podíváme na výsledky, Strana regionů nemá velký důvod k oslavě. Přestoe vyhrála, řadu voličů ztratila. Normální demokratický proces. A o koho se Strana regionů opírá? To je na hlubší sociologickou analýzu. Ale ji je zřejmé, e část jejích voličů na východní Ukrajině hlasovala nohama.
Ostatní významné strany, blok Vlast Tymošenkové, boxerský Udar, komunisté či nacionální Svoboda jsou u nás rovně takřka terra incognita...
Před minulými volbami v České republice také vznikly strany s různými hesly. Strany vznikají a zanikají. ijeme ji v jiné společnosti ne na konci 19. století, kdy se strany začínaly formovat. I na Ukrajině se vytvořila nová strana boxera Klička a opoziční blok se začal seskupovat kolem bývalého bloku Julie Tymošenkové; někteří pochopili, e politickou sílu nelze tříštit. Překvapením byl výsledek Svobody, pokračovatele banderovců. Těko říci, proč jsou u nás tyto strany terra incognita. Obvykle je za tím něčí zájem a manipulace. Jednoduchý obraz – největší strana nemá soupeře, a tím pádem volby neproběhly demokraticky.
Slýcháme o rozdělení na pravobření a levobření Ukrajinu. Informovaní však zpravidla zdůrazňují, e jde o zkreslený popis poměrů.
Souhlasím. Koneckonců i výsledek voleb to ukázal. I Ukrajinská republika se nalézá v určitém bodu hospodářské krize a e také voliči sečetli očekávání, která zůstala nenaplněna po prezidentské volbě. Znovu ráda opakuji: Ukrajina se chová jako samostatná země, je chrání své zájmy, postavení a je si vědoma své ceny.
Moskva směřuje k nějaké, byť výrazně odlišné variaci na Sovětský svaz...
Nemyslím, e to bude nějaká podoba Sovětského svazu. Na to je spousta rozdílných zájmů a vlivů. Snad nejsme v době studené války, i kdy někteří by tak svět rádi viděli. Siločáry vlivu u nejdou jenom po rovnoběkách, ale i polednících a bohuel jsme trochu zaspali dobu. Strašení Sovětským svazem je přeitek a předsudek, který se hodí do rétoriky omezenců, a nikoli do zahraniční politiky moderního státu.
Konec konců i Evropská unie byla zpočátku zakládána na ekonomických aspektech a chvíli se zdálo, e dojde k většímu politickému propojení. Bylo by naivní se domnívat, e části světa se globalizace nedotkne. A otázka moného úspěchu či neúspěchu... V tuto chvíli je to věštění z křišťálové koule.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.