Čím začít? Babo, raď! Asi slavnou politikou, nejvíc si povšimneme ekonomie. A nakonec o jubileu velké literární postavy.
Na jednu ze svých nepočetných státních návštěv během dvou prezidentských období přijel na dny 13.–15. listopadu do Vídně český prezident. Z majestátních královských Hradčan rovnou do skromného, nenápadného Hofburgu. S hostitelem, většinou veřejností oblíbeným spolkovým prezidentem Heinzem Fischerem prošli parádním krokem před nastoupenou jednotkou hradní stráe. (Poznamenejme, e v Rakousku se bude v lednu 2013 konat lidové hlasování, zda ponechat povinnou základní slubu, anebo přejít k západnímu, tedy i českému vzoru s profesionální armádou. Změnu prosazuje sociálnědemokratický ministr národní obrany, proti ní jsou i přední politikové z jeho strany včetně spolkového prezidenta a vídeňského primátora. Dosavadní průzkumy ukazují na převahu hlasů pro zachování nynějšího systému s moností náhradní sluby, důleité zejména pro zdravotnictví a v různých sociálních zařízeních.)
Václav Klaus přijel přednostně představit svou knihu Evropská integrace bez iluzí ve zdejším Sdruení průmyslníků, setkal se s premiérem Faymanem, předsedkyní parlamentu Prammerovou, vedoucím frakce lidovců Kopfem a primátorem Häuplem. Livie Klausová navštívila českou Komenského školu, pak manelé odjeli do Burgenlandu.
Zajímavější byly Klausovy výroky na tiskové konferenci prezidentů. U nás nevítězí iracionální fanatismus některých aktivistů v Evropě, e všechno je takzvaná zelená energie. Nebo: Budu kontrolovat osobně, jak dobře pracuje Temelín. Myšleno z jiních Čech, kde má chalupu a kde bude pobývat po přestěhování z Hradčan. Jeho zájem na bezpečné jaderné energetice je prý stejný jako rakouského obyvatelstva.
Troufalé tvrzení z neznalosti rakouských poměrů? Sotva. Nejen v českých pravicových stranách, v první řadě v ODS, ale i mezi prominentními sociálními demokraty převaují hospodářské zájmy nad ekologickými a bezpečností obyvatelstva. V České republice pokračuje poker o miliardové zakázky na dostavbu Temelína, co rakouská veřejnost sleduje se znepokojením.
Neshoda namísto porozumění nutně pokračovala v postojích k Evropské unii, k eurozóně a řešení krize. Prodluovat agónii Řecka je pro Řeky a Řecko tragická chyba, prohlásil Klaus. Prý Řecko čeká katastrofa, interpretoval Klause krajanský list Vídeňské svobodné listy. Zcela odlišného mínění byl Heinz Fischer, podle něho by vystoupení Řecka z eurozóny přineslo zemi větší nevýhody ne setrvání u společné měny.
Rakouští politikové z vládní koalice velmi neradi a s nacvičeným úsměvem připouštějí klesání hospodářského růstu, byť jen o desetiny i celá procenta. Varování odborníků z vědeckých ústavů, sledujících další vývoj nejen v Evropě, populisticky neberou příliš na vědomí. V zaměstnanosti si Rakousko v Unii nadále udruje jednu z nejlepších příček, ale nezaměstnaných, zejména mezi mladými lidmi a novými imigranty, přibývá. Negativní trendy v ekonomice jsou vodou na mlýn opozice zprava i zleva.
Navíc se objevila na scéně nová strana. Zaloil ji miliardář, rakousko-kanadský podnikatel Franz Stronach, známý i u nás jako vlastník firmy Magna. V rekordně krátké době zlanařil poslance z jiných stran v počtu, který podle zákona postačil na zaloení frakce v parlamentě. Důkladně tím byla oslabena beztak mizející pravicová BZÖ, pohrobek Jörga Haidera. Jaké skutečné cíle sleduje Stronach se svou novou partají, komentují pozorovatelé se znepokojením – půjde o posílení pravice a změnu kursu od dosud sociálního státu s trním hospodářstvím na model s převahou trních principů, slibovaného zajištění hospodářského růstu včetně širších moností pro zahraniční investice.
Stronach zvládl oslnivou kariéru od píky a jistě si je vědom, e malé Rakousko nemá podmínky velké Kanady. Lze se rovně domnívat, e nebude postrádat schopné, jím výborně placené odborníky na ekonomii a ekonomiku, s rozhledem nejen po Evropě, Americe, případně Africe, ale i s důrazem na Euroasii.
Za svou knihu pod tímto titulem získal Tomáš Sedláček nedávno významnou cenu udělovanou v Německu za nejlepší knihu roku o ekonomii. Byla přeloena nejen do němčiny, ale i do dalších jazyků. Na četná doporučení jsem ji šla koupit do českobudějovického knihkupectví Kanzelsberger a zároveň mi padla do oka jeho další drobná kníka. Prolistovala jsem ji a hned mi bylo jasné, e ani bez ní se neobejdu. První, objemnější, vyadovala čtení spíše pomalé, v soustředění a přemýšlení nad hutným textem, s odvolávkami na četné autory, citace, k mému překvapení velmi často ze Starého i Nového zákona, z poselství a učení Jeíše Krista. Ke knize se často vracím, některé pasáe vyadují objasňování pro mne nových významů.
Sedláčka jsem také sledovala ve starším záznamu takřka dvouhodinového výkladu na téma ekonomie v křesťanské televizi Noe. Hovořil před početným publikem pod širým nebem. Sedláček je na slovo vzatý řečník bez papíru, nepřehnaných gest, navíc, co dnes nebývá v médiích obvyklé, hovoří srozumitelně v přijatelném tempu. Take pro mne další upoutávka, výraz reklama nepouívám.
Kníka Soumrak homo economicus se od Ekonomie liší nejen rozsahem, ale i nadobyčej svěím podáním. Rozhovor mezi Tomášem Sedláčkem a kanadským matematikem Davidem Orrellem se odehrál letos v Oxfordu pro vysílání BBC v angličtině; v českém překladu jej pohotově vydalo nakladatelství 65. pole. Zasvěceně kladl otázky Roman Chlupatý, který v předmluvě uvádí, e s názory debatérů není nutné bezvýhradně souhlasit a je si jist, e oni sami po ničem podobném netouí. O čem by se pochybovat nemělo, je výzva, aby lidé kriticky mysleli...
Ekonom, dlouhodobý stratég pro makroekonomii v ČSOB, člen vládního NERVu, v něm asi nemá lehkou pozici, dokáe své názory lapidárně představit, občas jim sám oponovat, nacházet protiklady, s dialektikou v malíčku. Jeho vědomí vyšší moci nad námi, spojení víry a mýtů umí relativizovat, ale celkově zní přesvědčivě. Nebojí se citovat Karla Marxe, u nás zatracovaného. Na otázku, zda naše zkušenost s krizí něco změní, odpovídá s humorem: Podle mě na to krize nebyla dostatečně tvrdá. Kdy tě trochu zabolí zub, vyrovnáš se s tím sám... Dáš si panáka slivovice nebo prášek a uleví se ti. Jen kdy je bolest opravdu k nevydrení, jdeš k doktorovi. Okamitě. A problém se vyřeší. Jak v Evropě, tak i v Americe se podle něho věří na medicínu, kterou prababička pěstuje na zahradě. Na další dotaz, co soudí o posedlosti růstem, odpovídá: ... přesvědčení, e systém roste nějak automaticky a sám od sebe... víš, to je k smíchu. Ekonomie vychází z rovnováhy. Kde se tedy bere ta víra, e normální je růst, kdy zároveň máme být v rovnováném stavu? David Orrell dodává: A pokud se třeba zaměříme na Spojené státy, tak jejich HDP se od šedesátých let zhruba ztrojnásobil. Co vypadá dobře. ... Průměrný plat v Americe od 70. let stagnuje... Z růstu ekonomiky tak profituje jen nepočetná skupina velmi bohatých lidí... zúíme-li tuto skupinu jen na 0,1 procenta nejbohatších, můeme mluvit o astronomickém tempu růstu. Jinými slovy, výrazně narůstají nerovnosti. Kanaďan, který ije v Oxfordu, se zabývá modely v ekonomii v porovnání s fyzikou a jeho specialitou je pravděpodobnost v takzvaných nelineárních modelech. Proč se zatím nepodařilo najít alternativu k moderní ekonomii, která nefunguje? Sedláček dospívá k provokativnímu: Moná bychom se dostali k mnohem stabilnější ekonomii, kdybychom přestali předpovídat. Orrell o finančnících: Za prvé berou v potaz jen události, které se u staly. Za druhé, pouívají špatný druh matematiky..., která počítá s tím, e existuje rovnováný stav. Ale nic takového na akciovém trhu nebylo a není. Správně by se měla pouívat matematika, s jakou se pracuje při výpočtu pravděpodobnosti zemětřesení... Zapojil se model, který se obrazně řečeno dívá pouze do zpětného zrcátka... nekritizuji matematické modely vyuívané ekonomy proto, e nepředpověděly krizi. Podobné krize prostě není moné předpovědět. Kritizuji je proto, e umonily vznik krize. Vytvořily toti falešný pocit jistoty. Jako kdy si zapneš bezpečnostní pás, který není správně ukotven.
Je zapotřebí číst knihu celou, třeba o tom, jak David Orrell psal práci Economyths a v polovině psaní si uvědomil, e současná mainstreamová teorie je skutečně pitomá... vychází z toho, e cena, kterou určí volný trh, je správná... šéfové velkých společností dostávají plat pětsekrát vyšší. ne je průměrný... Kdysi to bylo třicetkrát. Obrovská změna. Ale podle teorie je to fér. Prostě proto, e to tak vyčíslil trh. A ten má vdycky pravdu. Kdo z toho profituje? Procento, promile, desetina promile miliardářů, kteří jsou na vrcholu řetězce... zcela pochopitelně nemají zájem něco na současné víře v moderní ekonomii měnit.
havé dny i noci zářijového indiánského léta mne vypudily z Vídně. Prchala jsem do občasného útočiště na Semmeringu. Rychlý a pohodlný rychlík, zvaný rail-jet, vystoupá za pouhou hodinu po starobylé, památné, avšak udrované trati s kamennými mosty, viadukty, tunely. Z téměř tisícimetrové nadmořské výšky se přehoupne sedlem do úrodného Štýrska. V údolí je první zastávkou městečko Mürzzuschlag. A právě tam k poctě prosincového jubilea velké postavy německého písemnictví uspořádal místní Dům umění ve spolupráci se Společností pro výzkum základů literatury a Rakouskou národní knihovnou několikadenní sympozium s hostujícími odborníky z různých evropských zemí. Znalci díla Petera Handkeho přednášeli o jeho ivotních a literárních příbězích od samých počátků beatnika, jeho vystoupení v polovině 60. let (Gruppe 47), kdy se stal naráz hvězdou. Stále víc upoutával důrazem na poetickou opravdovost, estetickou autonomií v širokém spektru forem, v románech i v jevištních inscenacích. Ovlivněn byl zejména antikou s Homérem, Goetheho poezií i Heideggerovou filozofií, v nemalé míře Kafkou; inspiraci čerpal i z dalších pramenů. Četní analytici jsou přesvědčeni o výrazném vlivu zvratů a dramat v jeho ivotě, reflexí jím spoluproívaných dějů v blízkém i vzdálenějším prostředí.
Ze Štýrska nejsou daleko Korutany s Handkovým rodištěm v Griffenu. Jeho matka měla slovinské kořeny – odtud jeho vztah k jiním Slovanům, zejména k Srbsku. Dostatečně známé je jeho tajné setkání s vůdcem Srbů Karadičem v roce 1996 a jeho účast, včetně smuteční řeči, na pohřbu Slobodana Miloševiče. V březnu 1996 předčítal Peter Handke ve vídeňském Akademickém divadle své plaidoyer Zimní cesta k řekám Dunaji, Sávě, Moravě a Drině čili Spravedlnost pro Srbsko.
Na maturitním vysvědčení měl samé jedničky, mimo tělesné výchovy. Svého biologického otce, kdysi vojáka wehrmachtu, poznal Handke a v maturitním věku a sblíil se s ním. Svobodná matka se časem provdala za Handkeho otčíma, tramvajáka z Berlína, k němu nevlastní syn dobrý vztah nezískal; podle vlastních slov v hrobě s ním leet nechce. Kvůli muově pijanství spáchala Handkova matka sebevradu, v beznaději na další souití. ivotní peripetie Petera Handkeho zaznamenal v biografii z roku 2010 Mistr soumraku (Meister der Dämmerung) germanista Malte Herwig. Také psal o některých enách, které Handke důvěrně poznal. Z manelství vzešla dcera Amina; hlubší stopu v něm zanechal vztah ke známé francouzské herečce Jeanne Moreauové (sám Handke přičinil v době přípravy ivotopisné knihy nejeden komentář a dovětek).
Podobně jako velký rakouský spisovatel Thomas Bernhard, dlouho v Rakousku spíše odsuzovaný za hanobení vlasti ne oslavovaný, který se většinu času uzavřel ve svém Čtyřhranném dvorci (Vierkanthof) v Horním Rakousku, i Handke mířil za svobodou bez tíivých pout tradic a konzervatismu. Rakousko opustil, cestoval a posléze se usadil v Paříi. Bernhard i Handke se spřátelili s berlínským reisérem Clausem Peymannem, který svého času byl ředitelem vídeňského Burgtheatru. Bouřlivé ovace i protesty vyvolala známá inscenace Bernhardova Náměstí hrdinů, Heldenplatzu, v kulisách ostudného, vášnivě vstřícného přijetí Hitlera davy Rakušanů.
Nejméně jedenáct Peymannových inscenací děl Petera Handkeho mělo završit pohostinské vystoupení Berliner Ensemble ve Vídni s Handkovým dramatem Immer noch Sturm (Bouře trvá) – k čemu nedošlo. Ovšem Handke z vídeňských jevišť nezmizel. Naopak, a to nejen v souvislosti se svými 70. narozeninami. V historii německy psaného i evropského písemnictví si Handke svou slavnou pozici zasloueně vydobyl. Dnes i Rakousko má důvod se pyšnit jeho rozsáhlým a jedinečným dílem. V minulých dnech byl spisovatel na návštěvě v Hofburgu a televizní záběr ho zachytil v objetí spolkového prezidenta Heinze Fischera. Jsou přátelé, oba se srdcem bijícím nalevo. Nesetkali se poprvé a určitě ne naposled. Třeba jubilantovi chystá republika vysoké vyznamenání...
Kdo ví, zda se na stará kolena ve vlasti neusadí. Před časem se tradovalo, e se zajímá o pozemek někde poblí Simmeringer Haide nebo hřbitova bezejmenných na východním okraji Vídně, v dunajské níině. Ovšem statný, mladistvě vyhlíející vlasatý Peter Handke na usedlého venkovana nevypadá.
Dagmar Vaněčková (1933) je novinářka, dlouholetá spolupracovnice Svobodné Evropy i Listů.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.