Jste zde: Listy > Archiv > 2012 > Číslo 6 > Václav Jamek: Zoufalí zaříkávači, nebo té: Plukovník má oslí uši
Proběhly nám poslední dobou tu i tam různé volby, a mě v jistých ohledech zarazilo, jakým způsobem se jim věnovala naše média – toti média veřejnoprávní, do jejich chodu mám co mluvit, protoe je řádně spoluvydruji svými poplatky. Nejde mi ani tak o průzkumy tzv. veřejného mínění, které jsou se skutečností u delší dobu v takovém nepoměru, e by vůbec nevadilo, kdyby se neprováděly: informačně jsou nespolehlivé nad únosnou mez, svým pohádkovým kouzlem však nemístně ovlivňují občanská rozhodnutí, přitom s účinkem tak iracionálním, e by to nemělo vyhovovat u ani manipulátorům. (Ta iracionalita pak moná zpětně způsobuje, e se jeví ještě absurdnějšími, ne doopravdy jsou.)
Mám na mysli hlavně moudrosti z vlastních hlav, kterými nás novináři zahrnovali a které označovali pojmem analýza, takto rovně pohádkovým. V případě krajských voleb museli samozřejmě počítat s obecnou nespokojeností, Rathův případ se však ukázal jako nepouitelný: mohl slouit leda jako apel k nihilismu, nikoli ve prospěch vládní pravice, protoe ta se topí v horších korupčních aférách, u nich navíc nevidno ádné směřování, ba ani vůli k sebemenší sankci; ustavičným připomínáním Ratha se mohla pozice vládních stran paradoxně jen zhoršit, take se o něm mlčelo. Krom toho je korupce sama čím dál víc vnímána ve své systémové souvislosti – přinejmenším na základě konkrétního rozporu mezi stále se zvyšujícími platbami poadovanými od obyvatelstva, stupňujícím se škrtáním veřejných výdajů – a pokračujícím rozkrádáním takto uškudlených peněz; co je zvlášť zavreníhodné, dojde-li k tomu, jak jsme viděli, přímo na ministerstvu práce a sociálních věcí, vedeném od desíti k pěti a od pěti k nule údajnou křesťanskou stranou, která se zároveň tuze přičiňuje, aby nastrkala další spoustu peněz do kapes církvím, které byly zatím drtivé většině obyvatelstva demokraticky lhostejné, a v tomto řádu věcí tedy bezvýznamné (a stávají se pro ni kvůli tomu nakonec dramaticky odpudivými).
Zbývalo u jen vsadit na beznaděj voličstva, ji lze pokládat za všeobecně sdílenou. Ona beznaděj se mohla projevit dvěma základními způsoby; z nich ten první, protestní volba, politické a mediální pravici opět nehrál do karet. Argumentace byla tedy vcelku přiměřeně vedena proti němu. Jediná moná výhoda pro pravici tak mohla plynout z voličské absence, ovšem jenom za jistých podmínek, a k těm se jala média voliče usilovně tlačit. I bylo v předvolební době mono ustavičně slýchat nezaujatě se tvářící úvahy o tom, jak většina voličů k volbám určitě nepřijde, a kteří e voliči to hlavně zůstanou doma: tu experti navzájem si potvrzující expertství svorně mínili, e ne méně odhodlané voliče má tradičně sociální demokracie, take na občanské znechucení doplatí hlavně tato strana. Tento činitel snad působí a je nutno brát jej v potaz, jene aby se dalo mluvit o nějaké politické analýze, museli by tihle takypolitologové zahrnout do úvahy ostatní moné důvody a faktory, ale o těch po celou dobu mlčeli, třebae bily do očí. Jediným smyslem těch analýz bylo tedy povzbudit ony zklamané a nespolehlivé voliče sociální demokracie, aby k volbám nešli.
Ty další monosti, o nich se mělo také uvaovat, byly přinejmenším dvě: toti e k volbám nepůjdou ještě otřesenější voliči, kteří volívali pravici, a e mnoho voličů sociální demokracie (ale i jiných), pobouřených jak vládní politikou, tak korupcí uvnitř své vlastní strany, moná k volbám půjde, ale bude volit komunisty. Co se také stalo, a všem expertům to bylo najednou jasné. Ukázalo se ovšem také to, e mediální nadrování a našeptávání zřejmě u na voliče nezabírá a e důvěryhodnost dnešních českých médií klesla na úroveň někdejších médií normalizačních: propaganda, dnes pravicová, se od nich čeká, a prostě se nebere váně. Taková situace by nás měla strašit tím víc, e jsme se do ní nedostali pod tlakem politické diktatury, ale svobodným samospádem pouhé naší lidské zkaenosti a hlouposti.
Naprosto extravagantní byl ovšem způsob referování o amerických prezidentských volbách, který jsme si museli od našich veřejnoprávních médií vytrpět: očividnou propagandu ve prospěch republikánského kandidáta nelze toti vysvětlit ádným pragmatickým účelem, bylo přece úplně jedno, zda české veřejné mínění zahoří láskou k Mittu Romneyovi, pomoci mu to nemohlo. Nestrannějším zpravodajstvím si naopak média mohla celkem lacino napravit reputaci, jene toho u nejsou schopná, prostě jim to nedá, nechají se unášet svou vášnivou předpojatostí. Tak se čeští zpravodajové akreditovaní v USA nastěhovali do republikánských štábů a ke kadému volebnímu tématu servírovali skalní náhledy voličů ze spolku Čajový dýchánek nebo kubánských imigrantů, středostavovsky zavedených na Floridě, kteří nedělali rozdíl mezi Obamou a Fidelem Castrem. Z toho, e frašce přizvukoval i Michal Kubal, jinak střídmý a objektivní, usuzuji, e tato angaovaná linie byla stanovena příkazem shora, od pánů (dříve soudruhů) manaerů. Tradice, tak drahá Václavu Klausovi, tomu říká demokratický centralismus.
Poslední dobou trochu nedospávám, take jsem americkou volební noc sledoval v televizi asi od čtyř hodin, a bylo to vskutku jímavé, ta stále tenčí stébélka, jich se naši zoufalí zaříkávači chytali a která se jim jedno po druhém ztrácela: ještě zbývá sečíst pár hlasů v Ohiu, ještě Západní Virginie, Nevada, a kdy má Obama tolik volitelů, e ani na Floridě a jejím nekonečném sčítání u nezáleí, alespoň zdůrazňovat, e pro něho hlasovalo méně voličů ne pro Romneyho. Ještě minutu před osmou, kdy volební studio končí (Romney svou poráku dosud neuznal), se novinářka ptá jakéhosi experta, zda zbývá nějaká naděje... Nakonec nejen voličů celkem, ale i Hispánců na Floridě hlasovalo výrazně víc pro Obamu, a jediným nedemokraticky dosazeným prezidenttem Spojených států zůstává i nadále republikán George W. Bush.
Proč vůbec takové stranění kandidátovi, který pohrdá chudými, hlásá sociální bezohlednost a své vlastní bohatství ukrývá před zdaněním v daňových rájích? No, asi proto, e s ním by se v nejmocnější zemi světa ujala vlády stejná zkaenost spojená s tmářstvím, jaká vládne u nás: naše současná pravice by se cítila zas na koni. A na to, e ani Romney by se v prezidentském úřadě asi nechoval jako umanutý hlupák a na nejhorší nápady svých souputníků by zapomněl.
Fraška zkaenosti je však a zbytečně jemná ve srovnání s vítěznou a navdy nepřekonatelnou fraškou, kterou předvedl jistý plukovník v. v. a jeho ministerstvo plné hlupáků. Ti lidé měli vyřadit neplatné zápisy na podporu prezidentských kandidatur, a podařilo se jim prezidentskou volbu u nás naprosto zesměšnit. K tomu se ještě opovaují tvrdit, e údajně nejednoznačná formulace zákona opravňuje osobu úřední k tomu, popřít učební látku prvního stupně základní školy v předmětu počty; a celá politická elita národa moudře přikyvuje, e základy procentního počtu jsou prvkem vysoké matematiky, o něm můe rozhodnout jen soud. Jakýsi Václav Henych, nejmíň tajný státní rada, sedí v televizi s dvoumetrovýma oslíma ušima, ke své pětce s vykřičníkem se hrdě hlásí a ani se nezačervená. Nemají mít náhodou tihle lidé ze zákona vysokoškolské vzdělání? Jak k němu asi mohli přijít, kdy ve skutečnosti propadají u v pátém postupném ročníku? (A pokud jde o tu nejednoznačnost: kdy neumějí počítat, proč bychom měli věřit, e umějí číst?)
Doporučuji dovést frašku do konce těmito dvěma opatřeními:
Revizí ústavy zavedou se oslí uši jako povinný doplněk výstroje u členů parlamentu, vlády a u nejvyšších státních úředníků a po ředitele odboru. Vyjmenované osoby budou nosit doplněk od počátku do konce svého působení ve funkci či úřadu jako jeho znak. Nejdelší uši, desetimetrové, bude mít z titulu své funkce prezident republiky, ostatní pak uši přiměřeně kratší. Jejich délka bude se však upravovat rovně podle výkonů příslušného činitele. Tak i prostý plukovník policie v. v. bude s to dosíci delších oslích uší ne sám vrchní velitel ozbrojených sil.
Taková je zkrátka demokracie. Buďme šťastni.
A Václavu Henychovi ať ministr vnitra, plukovník v. v. Jan Kubice, nechá vyplatit mimořádnou odměnu 350 000 Kč, za vyčerpávající pracovní nasazení.
Měli bychom si konečně uvědomit, e idiot vynaloí na špatné spočítání trojčlenky přinejmenším stejné, byť marné myšlenkové úsilí jako geniální vědec na propojení kvantové mechaniky s teorií relativity.
Nechtějme za kadou cenu trestat neúspěšné – zvlášť kdy jsou úspěšní!
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.