Za vše, co jsem nebo čím se domnívám být, vděčím své matce, stojí v záhlaví parte sdělujícího, e 1. listopadu navdycky odešla známá česká -novinářka Anna Tučková, tvořící v padesátých a šedesátých letech se svým druhem a později manelem Aloisem Svobodou vlivnou i uznávanou tvůrčí dvojici. Podepsáni pod citovaným výrokem amerického prezidenta Lincolna jsou Aniččini synové Milan, Vláďa a Honza s rodinami a manel Alois Svoboda...
Byly to letos čtyři roky, co mi poštou přišla kníka manelů Anny Tučkové a Aloise Svobody Slovensko – země neznámá, vydaná vlastním nákladem a společnou rukou rodiny a přátel. Čtenáři Listů se o ní dozvěděli z poznámky Druhý ivot reportáí, otištěné v prvém čísle Listů v roce 2009. Kníku se chystalo po roce 1989 vydat slovenské nakladatelství Osveta, ale ne k tomu stačilo dojít, Československo se rozpadlo a cestopis o Slovensku psaný českými autory neměl šanci.
Také tentokrát zachránili pozoruhodný (a u závěrečný) text Anny Tučkové rodina a přátelé. Jsou to vzpomínky, které v poslední době psala a posílala do Švýcarska přátelům – manelům Dušanu a Duně Havlíčkovým. Psala je na stroji, a tak je Duňa přepsala na počítači a text ve vytištěné podobě i na cédečku Havlíčkovi Anně při svém letošním pobytu v Praze předali.
Vzpomínky, psané jako dopis Anny její celoivotní lásce, ji několik let váně nemocnému Aloisi Svobodovi, jsou mimořádné svou upřímností. Jistě nejsem sama, kdo si nad nejedněmi memoáry povzdechl, e to nejzajímavější v nich chybí. To u vzpomínek Anny Tučkové neplatí. Leccos u napovídají titulky jednotlivých kapitol. Například: Jak jsme začínali, Jak jsme prohráli volby v Brně, Jak jsme pracovali na sekretariátě ÚV, Jak jsme byli zavřeni, Setkání s André Simonem ad.
Z hlediska československé historie je pozoruhodná zejména kapitola nadepsaná Jak jsme psali knihy. A. Tučková v ní vzpomíná, jak vznikly publikace o únoru 1948 a o církvi-škůdkyni, jejich byli s A. Svobodou autory. Jak poznamenává, byla to literatura přizpůsobených faktů, které dostali ke zpracování a o jejich pravdivosti nepochybovali. K napsání kníky o protilidové činnosti T. G. Masaryka u naštěstí nedošlo.
*
Snad nejpodivuhodnější v lidském ivotě je smysluplná náhoda. Ta jako by zaúčinkovala i v případě autorské dvojice Tučková-Svoboda. V čase před uzávěrkou, kdy redakce Listů chystala k uveřejnění výňatky ze vzpomínek české novinářky, přišla zpráva, e v praské Vojenské nemocnici zemřel její celoivotní druh a láska Alois Svoboda. A tak se dosud nepublikované paměti stávají loučením a svým způsobem – vlastním nekrologem obou...
Spolu ili, pracovali a ve stejném čase i odešli. Jedni z posledních své generace. Novinářské poválečné generace, která byla přesvědčena, e slouí dobré věci. Straně bezvýhradně věřila a přála si, aby ji vedla i v lásce...
Prohlédnutí přicházelo pomalu. Bylo to pořád toté, vzpomíná A. Tučková. Napřed jsme byli posláni, abychom likvidovali jednu garnituru Mladé fronty – potom zase jiní likvidovali nás. A tak pořád dokola. Kdy jsem nedávno listovala Kopeckého kníkou 30 let KSČ, uvědomila jsem si, e kadá kapitola je vlastně historií nějaké likvidace. Je to prostě elezný zákon sekty – habáni to dělali podobně a církev, ne zmoudřela, nebyla jiná.
Naše matka byla vzácná ena a proila zajímavý, byť ne vdy lehký ivot, píše ve svém smutném e-mailu Annin nejmladší Honza. Pokud se teď na nás dívá, s radostí si o sobě přečte...
Není to tak dávno, co jsme si s Aničkou Tučkovou, která byla mou kolegyní, přítelkyní i vzorem, telefonovaly a slíbily jsme si, e se ještě letos před Vánoci sejdeme. Svým způsobem se to na stránkách těchto Listů stalo.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.