Původně jsem chtěl psát o tom, co mě opravdu nejvíc trápí, e toti u konečně půda zvlhla, ale houby pořád nerostou, alespoň ne v podhůří Oderských vrchů a Nízkého Jeseníku. S výjimkou lišek pomerančových, jedlých sice, ale prý nechutných. Těch je v lese nevídaně, jako by se nám, zoufalým houbařům, vysmívaly.
O čem jsem rozhodně psát nechtěl, je to, čeho jsou plné noviny. Sotva vyprchal metanol, vypukl ten strašlivý skandál s kuličkovou pistolí. Trapná to záleitost od začátku do konce, přičem trapnost je jak známo navíc nakalivá. Média, s Českou televizí v čele, chrastavský incident tak dlouho rozpitvávala a rozmazávala, a začal ít vlastním inantním ivotem. Kvůli pouhému projevení názoru na ni u se – na rozdíl od metanolu – dokonce opět vyhazuje ze zaměstnání: a nezůstalo u bodyguardů. Ani pověst mue napravo od Čingischána, jak by řekl Ota Ulč, nebyla nic platná premiérově poradci Romanu Jochovi. Stačilo naznačit, e prezident je kremlofilní ufňukaná bába, a kde byl Čingischán?
Celičkému národu je teď předepsáno rozdělit se na ty, kdo soudí, e na nejvyššího ústavního činitele byl spáchán atentát, a na ty, kdo to mají za happening, souměřitelný nanejvýš s aplikací tykadel na hlavu hlavy státu. Samozřejmě zde je ještě únikové vysvětlení třetí, konspirační, třeba e v pozadí stojí vyřizování účtů mezi ochrannými a jinými tajnými slubami. Ale i takové spiknutí by bylo, přiznejme si, s ostudou jedna černá ruka.
Rozhodně je zajímavé, e ať u se kdokoli hlásí ke kterémukoli názorovému proudu, v něčem se shodují: čin (zbabělý – odváný – zločinný – pitomý) je odrazem nedobré společenské nálady. Ta se nepokazila nucenou abstinencí, jak by se mohlo zahraničnímu naivovi zdát, nýbr tím, e ji cíleně kdosi podněcuje a rozdmychává. Kdo? Hradní tajemník Jakl doslova řekl, e to můe být kdokoli.
Take mě třeba napadá toto: Populární seriál Prostřeno v televizi Prima Family je reality show, která se tváří jako zábavný pořad o vaření, ale ve skutečnosti v ní jde o toté co v proslulém Big Brotherovi – o vyvolávání autentických emocí, které jsou pak předhazovány davu. Mimochodem v médiích u se opouští archaické a málo akční slovo cit, emoce jsou toti cosi mnohem úasnějšího: dojetí, pláč, vztek, a pokud mono on-line. Emoce nepropuknou v nějaké tlusté knize nebo v pokoutním hovoru dvou lidí. Je nutno vzít nějakou dobrotivou paní, nechat ji upéct roštěnku, namířit na ni kameru a jízlivě jí pak do očí oznámit, e tak vysušené maso nelze v ádném případě pozřít. Paní se upřímně rozeštká a televizní peoplemetry se vesele roztočí. Zapomněl jsem říci, e návštěva u té paní začíná takzvaným šmejděním (stydím se i citovat), tedy domovní prohlídkou s (on-line) pomlouvačnými poznámkami ostatních soutěících. Dvojice populárních herců to pro lepší účinek ještě komentuje hlasem biletářů pouťového panoptika.
V týdeníku 5+2, zdarma doručovaném do schránek, mi padl zrovna zrak na celostránkový rozhovor s účastnicí té soutěe. Pod titulkem Do své kuchyně pozvala celý národ vzpomíná mladší dáma, jak senzační bylo natáčení a jak skvělý byl televizní štáb. Evidentně je tato práce baví a vědí, co dělají!... Večer jsem měla bránici zralou na transplantaci, popisuje. S ostatními soutěícími to ovšem u bylo trochu slabší: Vztahy mezi námi nebyly zlé, ale vše vygradovalo logicky na návštěvě u Zdeňka... říká ta ena a připouští, e jí je Zdeňka tak trochu líto.
Nevím sice, zřejmě na rozdíl od většiny národa, co se u Zdeňka stalo, ale muselo to být fakt děsné. A kdy si představím, e bych měl po ruce kuličkovou pistolku, bůhví jestli bych po ní nesáhl...
Ale nemám, a tak raději vpisuji do vyhledávače adresu www.nahouby.cz a jako kadý den přemýšlím, kam se vydat dřív, ne skončí babí léto a zhasne poslední naděje aspoň na pár hřibů lutomasých.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.