Má dva ivotní koníčky: fotografování a cestování. Jednou jsme si o šábesu povídali a Jindřich se mě vyptával na ivot idů na Ukrajině, v Kyjevě. Kdy zjistil, e skoro pokadé tam trávím volný čas v ješivě, poprosil mně o zprostředkování monosti ji navštívit. Protoe znám ředitele, slíbil jsem, e se zeptám. Následovalo jednání s ředitelem, který po konzultaci s hlavním rabínem ješivy povolil fotografování za podmínky, e také dostanou fotografie. Byl jsem překvapen, jak během velice krátké doby Jindřich dokázal navázat kontakt. Udivilo mě to, protoe většina lidí, kteří se tam učí, nemá ráda medializaci a vůbec vyrušování. Učitelé – melamedi – sami pozvali Jindru do učeben, kde se učili ti nejmladší.
Vasil Sadocha
Fotografujete od dětství, ale slavný začínáte být a v pozdějším věku. Čím to je?
Protoe jsem začal dělat výstavy, začal jsem se fotografování víc věnovat. Podnětem bylo idovství, cesty do Izraele, první v roce 1999, a samozřejmě to, e je dnes monost tato témata vystavovat a publikovat. Velice mi pomohl Jindřich Štreit, seznámili jsme se v roce 2008. Je to můj učitel a vzor, snad mohu říci i přítel.
Jaká byla vaše první témata?
Lidi, reportání fotografie, kdy někdo něco potřeboval...
Čím kromě idovských témat se zabýváte dnes?
V Hranicích jsem fotografoval v nemocnici operace. To byl můj nápad po vlastní operaci srdce. Kdy u jsem byl v nemocnici a potom i tam v lázních, byla to příleitost k práci. Pak se konala v Hranicích výstava a měla dobrý ohlas. Nedávno jsem fotografoval v Mittal Steel, to byl můj nápad, inspirovaný Štreitovým cyklem z Vítkovic, ale odsouhlasili to.
Hlavní jsou však idovská témata. V Ořechově u Uherského Hradiště otvírali mou výstavu fotografií z koncentračních táborů izraelský velvyslanec a ministryně kultury. Rád bych vydal knihu o holocaustu, z tohoto cyklu a s doprovodnými texty. Také se ještě snaím zachytit lidi, kteří to všechno proili a dosud ijí, u nás v Olomouci na obci, ale také na Hagiboru v Praze.
Byl byste rád, kdyby fotografování přestalo být jen koníčkem a mohl jste se jím ivit?
Určitě. Snaím se. Jindra Štreit říkal, e v sedmdesáti budu slavný, tak uvidíme. (Smích) Zatím by to nešlo.
-vb-
Jindřich Buxbaum (1953) se fotografování jako koníčku věnuje od čtrnácti let. Je členem Fotoklubu Litovel. Jako umělecký fotograf debutoval v Olomouci výstavou snímků z cest po Izraeli v březnu roku 2010. Dohledu nad výběrem fotografií se ujal Jindřich Štreit. Výstava Šalom Izrael pak putovala po mnoha místech Čech a Moravy, spojených s historií idů. Jindřich Buxbaum ji postupně při pravidelném putování Izraelem rozšiřuje. Vystavoval mimo jiné v Muzeu umění v Olomouci či v synagogách v Úsově a Holešově. Vyučil se automechanikem, pracoval v Chronotechně Šternberk, nyní provozuje nevelký autoservis v Nové Hradečné.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.