Proč nepíšete o světě, kdy u jste na té pozorovatelně? zeptal se kdosi. Znělo to spíš jako kritika nebo výčitka. Já to tak vzal a řekl si, e to zkusím, a bude příleitost. Přitom jsem hned zatepla vyčítateli připomněl, e u vlastně v dnešním světě neiju a prakticky mu nerozumím.
Byly volby. Ve Francii. Prezidentské i parlamentní, take máme nového prezidenta i parlament. O tom by se mělo přemýšlet. Tím spíš, e ve zdejší zásadně pravicové zemi vyhrála levice jako snad nikdy v minulosti – má většinu od okresů a krajů a na Hrad. Mělo by se tedy moc věcí změnit. Jak se říká. I kdy to světová hospodářská krize komplikuje. Podle odborníků na leta. Samozřejmě a na ČEZko.
Hned po volbách oznámila největší automobilka Peugeot / Citroën, e zavírá jednu ze svých největších továren u Paříe. To znamená propustit 8000 zaměstnanců (další v jiných odvětvích u subdodavatelů budou následovat). To se ovšem u dávno vědělo a jen se čekalo, kdy se to stane. Nová socialistická vláda pravila, e to tak nenechá, jene co můe dělat, ta fabrika a ani ostatní jí přece nepatří. Jak to, e se to neřeklo dřív? Protoe jsme byli poádáni, zněla odpověď, abychom to nechali a po volbách, kdy se oficiálně ukáe, e kasa je prázdná. Kam se podíváš. Jen akcionářů celé firmy se to nedotkne. Co se tedy změní? Babo raď, všichni jsou zvědaví.
No jo, Francie, řeknou v ČEZku. Jene volby byly zároveň v Řecku (ale to nechme) i ve Španělsku. Tam je kasa ještě prázdnější, nezaměstnanost ještě větší, akcionáři zrovna tak klidní, a přitom taková náhoda: hned po volbách, které probíhaly opačným směrem ne ve Francii, se nejen potvrdilo, co se vědělo, ale zároveň se vyhlásilo uzavírání dolů na severu a propouštění tisíců zaměstnanců. Proč zase a po volbách? Okamik.
Vzpomínáte si ještě na Arabské jaro? V Egyptě, v Tunisu. Na to, jak se všechno změnilo? Na davy v Káhiře, na Mubaraka, ben Aliho? Vzápětí přišly volby, aby potvrdily, e se všechno změnilo. Houby. V Egyptě dala armáda na srozuměnou, e si sice můete hrát na demokracii, ale všechno zůstane při starém, i kdy přinejhorším s opravenou nálepkou. Líbí se vám, jak občanská válka a hory mrtvých v Libyi nastolily... co vlastně? Nikdo zatím moc neví.
Byla v ČEZku taková písnička, spíš šlágr: Je po dešti... Jak je to dál? Ne a ne si vzpomenout, ale cosi jako... a s úlevou zpívají si kosi. O kosech to určitě je. To je takovej kos, říkala moje babička (nebo to byla teta? já na babičku svádím všechno), to jsou kosi, ti to panečku dovedou. Atd. Proto si myslím, e se ten šlágr dá dnes – i zítra a pozítří – zpívat s pozměněným textem. Třeba: Je po volbách, a s úlevou... Vy si vzpomenete, jak to má být.
Kdy ne hned, napřesrok určitě. Neboť volby nejen byly, ale budou. Dokonce i u nás. Ne jedny. Zase bude před volbami o ledačem ticho po pěšině, a a bude po dešti, kosům se velice uleví, rázem se jim bude líp zpívat. Problém bude, co s ostatním ptactvem.
Slíbil jsem, e to zkusím o světě, a najednou končím u ornitologie. Vy si ovšem i tady poradíte. A já se omlouvám, jak se říká čezky.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.